fot. RaJu Photography

AZS UAM Poznań z podwójną koroną!

To był ostatni akcent sezonu 2020/21 kobiet. W Poznaniu w sobotę i niedzielę został rozegrany finałowy turniej Pucharu Polski, który zakończył się zwycięstwem AZS-u UAM Poznań. Tym samym ekipa z Wielkopolski po mistrzostwie dołożyła Puchar Polski kompletując podwójną koronę w niezwykle udanym sezonie.

Kiedy miesiąc temu AZS UAM Poznań zdobywał mistrzostwo Polski, w klubie zapanowała euforia, bowiem tytuł najlepszej ekipy w Polce wrócił do Wielkopolski po pięciu latach. Po minionym weekendzie poznanianki do mistrzostwa dorzuciły Puchar Polski. Drugi trener zespołu z Poznania, Violetta Biegańska wspomina tytuł mistrzowski wywalczony miesiąc temu, jak i porównuje go ze zdobyciem Pucharu Polski: „Droga do finału Pucharu Polski była dla nas mocnym sprawdzianem, czy rzeczywiście mistrzostwo Polski, które zdobyłyśmy wynikało z dobrej dyspozycji na turnieju czy było wypracowaną drogą do sukcesu, którą jesteśmy w stanie powtórzyć. Zawsze wspólnie powtarzałyśmy sobie te słowa, że trzeba wygrać z każdym i każdy trudny przeciwnik przez nas pokonany tylko pomagał nam dalej „płynąć na fali” – to nas budowało.”. I faktycznie – poznanianki w drodze po Puchar Polski musiały wyeliminować AZS UEK Słomniczankę (drugi zespół mistrzostw Polski), Rekord Bielsko-Biała (trzeci), Unifreeze Górzno (czwarty) czy silny zespół Rolnika Głogówek.

RaJu Photography

W sobotę AZS UAM Poznań pokonał 2-1 w półfinale AZS UEK Słomniczankę Słomniki. Mecz ten był jednocześnie powtórką z finału w walce o mistrzostwo Polski. Poznanianki do końca były skoncentrowane i nie dały sobie wyrwać zwycięstwa. W drugim półfinale Rolnik Głogówek pokonał AZS SGGW Warszawa. W meczu finałowym rozgrywanym w niedzielę poznanianki pokonały Rolnika 3-0 pewnie zdobywają Puchar Polski. Violetta Biegańska analizuje, co było kluczem do końcowego zwycięstwa AZS-u UAM: „W każdym zespole są lepsze i gorsze chwile – dobre momenty tworzą atmosferę, ale są ulotne, a te mniej przyjemne kształtują charakter i ducha zespołu i to one zadecydowały o tym, że byłyśmy głodne zwycięstw Atmosfera miała tu duże znaczenie, ale jeszcze większe miało właśnie to doświadczenie, które pozwoliło nam mentalnie dobrze się przygotować do trudnych pojedynków i koncentrować na tym co jest tu i teraz.”

Tym samym Puchar Polski zarówno w rozgrywkach męskich i kobiecych zostaje w tym sezonie w Wielkopolsce. Przypomnijmy, że 3 tygodnie temu Red Dragons Pniewy w Gliwicach zdobył to trofeum w rozgrywkach męskich.

Czy po serii sukcesów poznanianki czeka teraz odpoczynek? Z odpowiedzią, co do tego, co czeka mistrzynie Polski i zdobywczynie Pucharu przychodzi Violetta Biegańska: „Odpoczynek? Te maniaczki futbolu - nie wiedzą co to znaczy :) Duża część zawodniczek gra również w beachsoccer i czerwiec poświeci na przygotowania do zbliżających się turniejów. Każdy odpoczywa na swój sposób. Oczywiście trzymamy kciuki za dalsze sukcesy w plażowym wydaniu, a od września startujemy z przygotowaniami do futsalowego sezonu” – zakończyła drugi trener AZS-u UAM Poznań.

AZS UAM Poznań – AZS UEK Słomniczanka Słomniki 2-1 (półfinał Pucharu Polski)

AZS UAM Poznań – Rolnik Głogówek 3-0 (finał Pucharu Polski)