fot. Wiktoria Łabędzka, AZS UAM Poznań

Droga AZS-u UAM do obrony tytułu

W miniony weekend w Lesznie odbył się turniej finałowy Final Four Ekstraligi Kobiet w Futsalu w sezonie 2021/22. Turniej ten, rozgrywany w weekend, od lat wyłania najlepsze drużyny futsalowe kobiet w naszym kraju. Najlepsza okazała się drużyna AZS-u UAM Poznań. Poznanianki tym samym obroniły tytuł wywalczony przed rokiem. Przyjrzyjmy się drodze AZS-u do mistrzostwa, przy okazji czytając, co miał do powiedzenia trener mistrzyń Polski, Wojciech Weiss.

W zeszłym roku tytuł do Poznania wrócił po 5 latach. Wówczas AZS UAM rozkręcał się z biegiem czasu szykując szczyt formy właśnie na turniej Final Four. W tym sezonie poznanianki mierzyły się z rolą faworytem i obrończyń tytułu i wywiązały się z niej bez zarzutu. Sezon Ekstraligi Kobiet podzielony jest na dwie fazy – grupową i pucharową. W tej pierwszej liga podzielona jest na część północną i południową. Z każdej z grup awans do fazy pucharowej przysługuje czterem najlepszym zespołom. Trener Wojciech Weiss dobrze zna swój zespół i celem w sezonie była oczywiście obrona tytułu. „Znam te dziewczyny i wiem, że stać je na największe sukcesy, bo ciężko pracują, nadal chcą  się rozwijać ale przede wszystkim futsal wciąż sprawia im ogromną przyjemność. Z roku na rok nabierają doświadczenia, a to wszystko procentuje potem na parkiecie. Nasz zespół od kilku już sezonów gra praktycznie w niezmienionym składzie i  to też przełożyło się na tegoroczne wyniki. Dziewczyny mają za sobą już bardzo dużo spotkań o najwyższe stawki, dlatego gdy przychodzi im grać ważne mecze nie ma już takiego stresu, który jeszcze dwa czy trzy sezony towarzyszył im w takich spotkaniach”.

W fazie grupowej poznanianki mierzyły się z zespołami AZS-u AWF Warszawa (wyniki: 10-1, 7-2), Unifreeze Górzno (2-1, 2-4), AZS UG Gdańsk (0-0, 3-1), AZS Uniwersytet Warszawski (6-0, 3-1) i Helios Białystok (4-0, 5-0). W 10 meczach AZS UAM wygrał 8 spotkań, 1 zremisował i 1 przegrał. Z pierwszego miejsca podopieczne Wojciecha Weissa awansowały do fazy pucharowej. W ćwierćfinale czekał już Rolnik Głogówek. Rok temu poznanianki z tym samym rywalem spotkały się w tej fazie i ostatecznie po niezwykle wyrównanym dwumeczu okazały się lepsze dzięki korzystniejszemu bilansowi bramek. Nie inaczej było i w tym sezonie. Na wyjeździe padł remis 1-1, a u siebie w końcówce spotkania bramkę dla AZS-u na 1-0 zdobyła Zuzanna Sawicka pieczętując awans do najlepszej czwórki, a co za tym idzie do turnieju Final Four.

Wiktoria Łabędzka, AZS UAM Poznań

W półfinale przeciwnikiem poznanianek był zespół Rekordu Bielsko-Biała. Drugą parę tworzyły AZS UEK Słomniczanka Słomniki i AZS UJ Kraków. Drużyny niezwykle wyrównane, o czym mówił Wojciech Weiss: „W turnieju Final Four nie było przypadkowych zespołów. Moim zdaniem ciężko było przed turniejem wskazać jakiegoś faworyta. Wszystkie zespoły prezentowały wysoki poziom w całym sezonie, ale każdemu zdarzyły się też słabsze występy w meczach grupowych. Patrząc czysto na wyniki rundy zasadniczej najlepiej prezentował się zespół UEK Słomniczanka Słomniki, który przegrał tylko jedno spotkanie. Zespół ten przed sezonem wzmocnił się też o reprezentantki Polski, czyli Klaudię Kubaszek i Katarzynę Włodarczyk, które były bardzo mocnymi punktami zespołu. Natomiast do składu UJ Kraków wróciły Maziarz, Bolko czy Nosalik, co szybko przełożyło się na znacznie lepszą grę tego zespołu w tym sezonie. Rekord to już doświadczona drużyna, która w tym roku została wzmocniona bardzo zdolną młodzieżą. Widać więc nawet patrząc na same personalia, że w tym sezonie rywalizacja była na wyższym poziomie i bardziej wyrównanym”.

AZS UAM pokonał w półfinale Rekord Bielsko-Biała 2-1 odrabiając stratę bramki. Na drugi dzień w finale czekał już zespół AZS UEK Słomniczanki Słomniki. Poznanianki dzięki trafieniu Sandry Lichtenstein szybko objęły prowadzenie, które nie oddały i mecz finałowy zakończył się wynikiem 1-0. Wielka radość w leszczyńskiej hali towarzyszyła trenerom, zawodniczkom i sympatykom AZS-u UAM. Obroniły tytuł wywalczony przed rokiem, a zdobyły go po niezwykle ciężkich i intensywnych meczach. Wojciech Weiss zapytany o to, które z mistrzostw (tegoroczne czy ubiegłoroczne) było trudniejsze do zdobycia odpowiedział: „Patrząc czysto na wyniki, ale i sam przebieg finałowych spotkań, to jednak tegoroczny. Poza tym zawsze się łatwiej zdobywa mistrzostwo niż go broni. Oczywiście ubiegłoroczny sukces nie przyszedł nam łatwo, ale już w samej końcówce graliśmy koncertowo. W finałowym spotkaniu wychodziło nam dosłownie wszystko. W tym roku o naszym sukcesie zdecydowało przede wszystkim doświadczenie i konsekwencja w grze”.

Wiktoria Łabędzka, AZS UAM Poznań

 AZS UAM Poznań zdobył mistrzostwo Polski, ale nie obroni Pucharu Polski wywalczonego przed rokiem. W ćwierćfinale lepsze od poznanianek okazały się zawodniczki Pogoni Tczew. Jednak najważniejszy cel na ten sezon został osiągnięty. A jaka przyszłość czeka mistrzynie? Wojciech Weiss odkrywa rąbka tajemnicy: „Mam nadzieję, że nasz skład nie zmieni się za bardzo personalnie, bo tworzymy już doświadczony i zgrany team. Dziewczyny mimo wszystko wciąż są głodne sukcesów, ale zespół na pewno trzeba trochę zacząć odmładzać. Mamy zdolną młodzież w akademii, która w tym roku zdobyła wicemistrzostwo Polski w futsalu do lat 17 i pewnie dziewczyny będą dostawać coraz więcej szans na grę w drużynie Ekstraligi”.

Barwy AZS-u UAM Poznań w przekroju sezonu reprezentowały: Urszula Buczak, Laura Czudzińska, Dominika Dewicka, Paula Fronczak, Aleksandra Jankowska, Maria Katarzyńska, Dominika Kubka, Maja Kuleczka, Anna Laskowska, Katarzyna Lewandowska, Sandra Lichtenstein, Patrycja Małyszka, Martyna Nowaczyk, Eliza Ostrowska, Gabriela Przybył, Zofia Rosińska, Zuzanna Sawicka, Monika Skowrońska i Marta Zielińska. Trenerami zespołu byli Wojciech Weiss i Mikołaj Wicberger.

Droga AZS-u UAM Poznań do mistrzostwa Polski w Ekstralidze Kobiet w Futsalu w sezonie 2021/22:

Faza grupowa (grupa północna): AZS AWF Warszawa 10-1, 7-2, Unifreeze Górzno 2-1, 2-4, AZS UG Gdańsk 0-0, 3-1, AZS Uniwersytet Warszawski 6-0, 3-1, Helios Białystok 4-0, 5-0

Ćwierćfinał: Rolnik Głogówek 1-1 (wyjazd), 1-0 (dom)

Półfinał: Rekord Bielsko-Biała 2-1

Finał: AZS UEK Słomniczanka Słomniki 1-0