fot. Garbatowski Paparazzo

Droga Drużyny Wiary Lecha do awansu

W minioną niedzielę Drużyna Wiary Lecha Poznań wywalczyła awans do II Ligi Makroregionalnej w Futsalu. Stało się to dzięki zwycięstwu w rozgrywkach Maro III Wielkopolskiej Ligi i bezpośredniemu pokonaniu Pogoni Połczyn Zdrój w barażu o awans. Przedstawiamy drogę ekipy z Poznania do końcowego triumfu jak i krótkie podsumowanie sezonu w wykonaniu grającego trenera – Jacka Sandera.

Drużyna Wiary Lecha to debiutant w Maro III Wielkopolskiej Lidze. Grającym trenerem zespołu jest Jacek Sander, który zaczynał piłkarską przygodę w Lechu Poznań. Niestety kontuzje zahamowały jego piłkarski rozwój. Dalszą karierę kontynuował już w futsalu, reprezentując barwy KS Gniezno, Euromaster Głogów czy Futsal Oborniki. „Wracam do Lecha Poznań. W dawnych czasach grałem w Kolejorzu, a teraz przyjdzie mi prowadzić Wiarę Lecha w futsalu, czyli w dyscyplinie, której poświęciłem sportową część życia. Zagrać ponownie z kolejowym herbem na piersi – bezcenne. Przed pierwszym meczem czeka nas jednak dużo ciężkiem pracy, którą musimy wykonać na treningach, by w walce o ligowe punkty godnie reprezentować niebiesko-białe barwy” – mówił Jacek Sander przed rozpoczęciem sezonu, w trakcie przygotowań. Asystentem 35-latka został Piotr Jabłecki, były szkoleniowiec i zawodnik Juranda Koziegłowy.

Garbatowski Paparazzo

Słowa trenera nie poszły na wiatr. Drużyna Wiary Lecha w 7-zespołowej Maro III Wielkopolskiej Ligi zgarnęła komplet punktów. 36 punktów w 12 meczach nie przyszły oczywiście łatwo, gładko i przyjemnie. Wielokrotnie poznaniacy musieli toczyć wyrównane boje, a o końcowym zwycięstwie decydowało jedno trafienie. „Patrząc na zaangażowanie zawodników na treningach, kierowników i prezesów w kwestii organizacyjnej tego projektu widać było od samego początku, że idzie to wszystko w odpowiednim kierunku. Zimny prysznic jakim była porażka w półfinale Pucharu Polski na szczeblu regionalnym tylko scaliła nasz zespół i pokazała kibicowski charakter. Z każdym meczem się rozkręcaliśmy i łapaliśmy niezbędne doświadczenie, wygrywaliśmy mecz za meczem, dzięki temu było o nas coraz głośniej” – podsumowywał to, co działo się w ekipie z każdym kolejnym spotkaniem. Faktycznie – rysą na i tak dobrym wizerunku w minionym sezonie Drużyny Wiary Lecha może być porażka w półfinale Pucharu Polski na szczeblu Wielkopolskiego ZPN z Calcio Wągrowiec aż 2-6.

Wyniki Drużyny Wiary Lecha w rozgrywkach Maro III Wielkopolskiej Lidze Futsalu 2021/22:
Tarnovia Tarnowo Podgórne 9-4, 7-3
Red Dragons Pniewy II 5-2, 4-3
Futsal Poznań 4-2, 7-1
Futsal Oborniki 2-1, 4-3
Piast Poniec/Futsal Leszno 7-2, 3-1
Petro-Lawa KS Futsal Rawicz 5-0, 6-2

Po wygraniu ligi, Drużyna Wiary Lecha jeszcze bezpośrednio nie awansowała do II Ligi. Do awansu potrzebne było bezpośrednie zwycięstwo nad najlepszym zespołem III Ligi Futsalu na szczeblu Zachodnio-Pomorskiego ZPN. Tym zespołem okazał się Pogoń Połczyn Zdrój. W pierwszym meczu, na wyjeździe padł bramkowy remis 6-6. Kwestia awansu rozstrzygnęła się w rewanżu w Poznaniu, a tam Drużyna Wiary Lecha nie pozostawiła już złudzeń, który z zespołów wywalczył awans do II Ligi Makroregionalnej. Podopieczni Jacka Sandera wygrali 4-1 będąc zespołem zdecydowanie lepszym od rywali. „Spodziewaliśmy się ciężkiego dwumeczu z zespołem Pogoni, gdyż wiedzieliśmy, że jest to zespół złożony z chłopaków z 4 ligi z dużego boiska, a co za tym idzie wybieganych i mocnych fizycznie. Podobny przeciwnik do Wągrowca, z którym przegraliśmy w pucharze. Natomiast tak jak wspomniałem wcześniej, byliśmy już mądrzejszą drużyną niż z początku sezonu i o ile w pierwszym meczu nadziewaliśmy się na kontry drużyny z Połczyna, o tyle w drugim meczu wyciągnęliśmy wnioski i zagraliśmy wyrachowanie i kontrolowaliśmy przebieg spotkania” – skomentował dwumecz trener Drużyny Wiary Lecha.

Baraż o awans do II Ligi Makroregionalnej:
Pogoń Połczyn Zdrój (zwycięzca Zachodnio-Pomorskiego ZPN) 4-1, 6-6

Garbatowski Paparazzo

Poznaniacy w przyszłym sezonie wystąpią w rozgrywkach II Ligi Makroregionalnej. Liga ta złożona będzie w przyszłym sezonie z 8 zespołów, z województw: Zachodnio-Pomorskiego, Pomorskiego, Kujawsko-Pomorskiego i Wielkopolskiego. W podanych rozgrywkach wystąpią inne drużyny z naszego województwa – KP Wooden Villa Września, KKF Automobile Konin i Futsal Gostyń. Jakie plany czekają Drużynę Wiary Lecha w przerwie między-sezonowej i czy kadra będzie wzmocniona przed startem nowego sezonu? Jacek Sander odpowiada: „Planujemy teraz roztrenowanie do końca kwietnia. Zdajemy sobie sprawę, że II Liga Futsalu z pewnością będzie mocniejsza i trudniejsza pod względem sportowym, organizacyjnym i logistycznym. Trzon zespołu na pewno zostanie, gdyż na to zasłużył i zapracował. Oczywiście chcielibyśmy 2-3 wzmocnienia, natomiast jeszcze za wcześnie mówić o konkretach”.

Gratulacje dla zwycięzcy Maro III Wielkopolskiej Ligi Futsalu i powodzenia w przyszłym sezonie już na szczeblu centralnym.