fot. Rafał Gnybek

„Futsal w Wielkopolsce na pewno się rozwija” – wywiad z Rafałem Gnybkiem

Przedstawiamy wywiad z Rafałem Gnybkiem – członkiem Komisji Futsalu Wielkopolskiego ZPN, Komisji Futsalu PZPN, managerem zespołu Futsalu Ekstraklasy Red Dragons Pniewy i członkiem Rady Nadzorczej Spółki Futsal Ekstraklasa. Rafał opowiedział o kondycji futsalu w Wielkopolsce, przedstawił sytuację swojego zespołu występującego na co dzień w Futsal Ekstraklasie, a także odpowiedział na pytania dotyczące pozostałych drużyn z naszego województwa rywalizujących w 1. jak i 2. lidze futsalu.

Jaki jest potencjał w wielkopolskich zespołach futsalowych?

Rafał Gnybek) W Ekstraklasie występują Red Dragons Pniewy i GI Malepszy Futsal Leszno. Na dziś niestety o Mistrzostwo Polski w obu przypadkach będzie raczej ciężko. Pniewy to niewielki ośrodek i możliwości jakie posiadamy są wykorzystane do maksimum. Leszno rozpoczyna swoją przygodę w futsalowej elicie i choć problemów nie brakuje długofalowo może tam powstać bardzo silny zespół. W pierwszej lidze występują KS Gniezno (najstarszy obecnie futsalowy klub w Wielkopolsce), gdzie ambicje na pewno są spore, KS Futsal Oborniki (od kilku sezonów w czołówce na zapleczu Ekstraklasy) i beniaminek KS Futsal Piła. W II lidze mamy niezwykle ambitnie podchodzący do tematu zespół z Mosiny, który o włos przegrał rywalizację w ubiegłym sezonie z pilanami. Osobiście oczekuję, że w tym sezonie Grupa CRB Mrówka Mosina dołączy do grona pierwszoligowców. Cały czas powstają też nowe kluby, które chcą rywalizować z najlepszymi i nie można wykluczyć, że na futsalowej mapie Wielkopolski pojawi się ktoś nowy. Należy też pamiętać o futsalu kobiecym, którego przedstawicielem jest AZS UAM Poznań pod wodzą Wojciecha Weissa, ze sporymi sukcesami na koncie.

W przyszłym sezonie w Futsal Ekstraklasie czekają nas historyczne derby województwa. Do Red Dragons Pniewy dołącza KS Futsal Leszno. Nie licząc województwa śląskiego, Wielkopolska jest najliczniejszym województwem w Polsce w Ekstraklasie jak i licząc wszystkie zespoły futsalowe w Polsce. Wielkopolski futsal się rozwija?

Rafał) Jesteśmy w tej chwili, jako Wielkopolska na drugim miejscu w kraju pod względem liczby zespołów futsalowch, biorąc pod uwagę rozgrywki ligowe (Ekstraklasa, I liga, II liga). Po zmianach w Wielkopolskim ZPN wytworzył się dobry klimat do rozwoju naszej dyscypliny, Komisję Futsalu czeka sporo pracy ale wszystko idzie w dobrym kierunku. Cieszę się, że mogę współpracować z ludźmi, dla których futsal to przede wszystkim pasja. W najbliższym czasie czekają nas futsalowe derby Wielkopolski z prawdziwego zdarzenia i będzie to wydarzenie bez precedensu. Zatem śmiało mogę odpowiedzieć – tak, futsal w Wielkopolsce na pewno się rozwija.

O co powalczy Red Dragons w nadchodzącym sezonie? Czy w obliczu odejścia Dominika Soleckiego i Romana Vakhuli wierzysz, że trener Frajtag poradzi sobie z odpowiednim poukładaniem drużyny?

Rafał) Odejście dwóch tak znakomitych zawodników jak Roman i Dominik na pewno jest sportową stratą dla naszej drużyny. Wraca do nas doświadczony bramkarz Łukasz Błaszczyk, kadrę uzupełnią młodzi zawodnicy z regionu. Naszą siłą od zawsze jest kolektyw, dobra praca szkoleniowa i choć może być ciężko szczególnie na początku, to wierzę, że w przekroju całego sezonu sportowo nie będziemy wyglądać gorzej.

W 1. lidze w grupie północnej do Auto Wicherka Oborniki, KS Gniezno i KS Futsal Piła dołączą najprawdopodobniej spadkowicze z Ekstraklasy – Pogoń 04 Szczecin i AZS UG Gdańsk. Ciężko będzie o awans kolejnej wielkopolskiej ekipy do Futsal Ekstraklasy?

Rafał) Niestety sportowo pierwszą ligę od ekstraklasy dzieli duża różnica, dlatego spadkowicze Pogoń i AZS z automatu stają się murowanymi faworytami. Dodatkowo Szczecin to ośrodek z tradycjami wsparty marką trawiastej Pogoni, a w Gdańsku mają już „doświadczenie” w powrocie do Ekstraklasy. Przed zespołami z naszego regionu trudne zadanie ale wszystko zweryfikuje jak zawsze ligowa rzeczywistość.

Co nas czeka w nadchodzącym sezonie w 2. lidze w grupie wielkopolskiej? Pojawią się nowe ośrodki futsalowe?

Rafał) Zainteresowanie rozgrywkami cały czas wzrasta. W Rawiczu powstaje nowy ciekawy futsalowy projekt, swoją chęć gry zgłosił tez zespół KKS Jurand Koziegłowy. Cały czas otrzymuję też sygnały z innych ośrodków, choćby takich jak Kalisz. Wszystko jednak zweryfikowane zostanie w procesie licencyjnym. Nie stawiamy wygórowanych wymagań, ale pewne zalecenia trzeba spełnić. Granie w II lidze to już nie jest liga środowiskowa. Jako Komisja Futsalu prowadzimy też działania mające na celu uruchomienie rozgrywek II ligi kobiet.