fot. P. Tylman, KKF Automobile Konin

Podsumowanie II Ligi Makroregionalnej

W ubiegłych latach pojawił się pomysł utworzenia rozgrywek, które będą łącznikiem pomiędzy I ligą a wojewódzkimi zmaganiami. W tym celu od sezonu 2021/22 utworzono 4 ligi makroregionalne. Wielkopolska połączona z województwami: Pomorskim, Zachodnio-Pomorskim i Kujawsko-Pomorskim w 6-zespołowym zestawieniu stworzyła w sezonie 2021/22 II Ligę Makroregionalną, a połowa z tego grona w debiutanckim sezonie to drużyny z Wielkopolski. Podsumujmy to, co działo się w minionym sezonie w lidze, oczywiście z nastawieniem na nasze ekipy.

Na początek przedstawiamy tabelę II Ligi Makroregionalnej (grupy 1) w sezonie 2021/22:

1.       Futsal Świecie, 25 punktów
2.       Beniaminek Starogard Gdański, 16 punktów
3.       KP Wooden Villa Września, 16 punktów
4.       KKF Automobile Konin, 15 punktów
5.       Futsal Gostyń, 12 punktów
6.       AZS UMK Toruń, 4 punkty

Rozgrywki zdominowane zostały przez Futsal Świecie, który w 10 spotkaniach zgarnął 25 punktów. Świecianie wywalczyli tym samym awans do I ligi. Tuż za plecami świecian została rozegrana emocjonująca walka o pozostałe miejsca na podium. Ostatecznie Beniaminek Starogard Gdański zdobył tyle samo punktów, co KP Wooden Villa Września, ale wobec lepszego bilansu bezpośredniego znalazł się w tabeli wyżej od zespołu z wielkopolski.

KP Wooden Villa Września

KP Wooden Villa Września w zeszłym sezonie w rozgrywkach wojewódzkich w roli debiutanta prezentowali się z bardzo dobrej strony i do końca bili się z Automobile Konin o zwycięstwo w lidze. Teraz, po występach w II lidze to KP Wooden jest o jeden punkt nad drużyną z Konina. „Nasz premierowy sezon w II Lidze Futsalu był pełen wzlotów i upadków. Po dwóch zwycięstwach i zdobytej pozycji lidera, nastąpiła seria 4 kolejnych porażek. Później z kolei wspaniała seria 4 meczów bez porażki, w tym remis na parkiecie u najlepszej drużyny ligi – Futsal Świecie. Ostatecznie III miejsce w tabeli i miano najlepszej drużyny z Wielkopolski – możemy być z tego dumni” – mówił Piotr Jędraszak, zastępca prezesa i rzecznik prasowy KP Wooden Villa Września. Patrząc na wyniki wielkopolskiej ekipy to można faktycznie wskazać, że okres od 3 do 6 kolejki zaważył o tym, że wrześnianie nie walczyli o nic więcej. W tym czasie przytrafiły się wysokie, kilkubramkowe porażki z dwoma najlepszymi drużynami ligi. A co, jeśli chodzi o przyszłość wrześnian, sprawy kadrowe i cele drużyny na następne rozgrywki? „Kolejny sezon II ligi zapowiada się niezwykle ciekawie i na pewno poziom sportowy będzie jeszcze wyższy niż w zakończonych niedawno rozgrywkach. Za wcześnie jeszcze, by stawiać sobie cele na kolejny sezon. Bardzo wiele zależy od budżetu, jakim będziemy dysponować. Na razie cieszymy się, że w ciągu dwóch lat z drużyny środowiskowej staliśmy się najlepszą drużyną w Wielkopolsce w II Lidze Futsalu. Nie mamy sygnałów, żeby któryś z zawodników z naszego zespołu chciał odejść. Planujemy jeszcze wzmocnić kadrę kilkoma nowymi graczami, by zwiększyć rywalizację, która z pewnością wyjdzie wszystkim na dobre” – podsumował Piotr Jędraszak.

P. Tylman, KKF Automobile Konin

Tuż za podium uplasowała się drużyna KKF Automobile Konin. Ekipa ta w sezonie 2020/21 zgarnęła dublet, bowiem nie dość, że wygrała w rozgrywkach wojewódzkiej ligi futsalu, to jeszcze zgarnęła Puchar Polski na szczeblu Wielkopolskiego ZPN. Koninianie w rozgrywkach II-ligowych zanotowali bilans: 5 zwycięstw i 5 porażek. Sezon podsumował Przemysław Skibiszewski, grający trener KKF Automobile Konin: „Jeśli spojrzymy na potencjał i oczekiwania, to wynik bardzo średni. Graliśmy w kratkę, lecz gdy przyjrzymy się problemom, jakie nam się przydarzały w tym sezonie to niestety więcej nie dało się ugrać. Oczywiście były mecze, jak chociaż pierwsze dwie kolejki, gdzie pojedynki były wyrównane, a mimo wszystko przegraliśmy. Przy tak małej lidze trudno było wrócić do gry o jakieś sukcesy końcowe. Poprzedni sezon to stabilność kadrowa połączona z doświadczeniem i bardzo dużym potencjałem futsalowym, czego efektem były trofea. W mijającym niestety tej stabilności zabrakło. Sezon ciekawy, na pewno coś innego, coś nowego. Lekki niedosyt był, lecz z perspektywy czasu, to łatwiej było nam przyjąć to nie do końca dobre miejsce niż być tak blisko awansu jak rok wcześniej i koniec końcem tego nie zasmakować”. Ekipa z Konina po 5 meczach miała na koncie 6 punktów, co już z góry skazywało ją na walkę o dalsze miejsca, a marzenia o awansie należałoby odłożyć nieco w czasie. Splot wydarzeń nie pozwolił Automobile nawiązać walki z najbardziej poukładanym zespołem ligi, czyli Futsal Świecie. W kluczowym dla trenera meczu z Futsal Świecie w czasie zbiegły się kontuzje, choroby, pauzy za kartki i w efekcie czego świecianie wygrali to spotkanie 6-3. Zapytaliśmy trenera Skibiszewskiego o a przyszłość drużyny w kolejnym sezonie: „Jeśli chodzi o tematy organizacyjne, to powinno być wszystko w porządku i sprawy związane z organizacją klubu powinny być dopięte tak by dobrze funkcjonować. Jeśli chodzi o tematy czysto sportowe, to tu może być różnie, bo nie ma co ukrywać, że jesteśmy kadrą, która w 100% jest oparta na zawodnikach grających na trawie i tutaj wiele może się zdarzyć”.

gostynska.pl, Futsal Gostyń

Obiecująco zaczął się sezon dla Futsal Gostyń. Drużyna dopiero „za pięć dwunasta” dołączyła do rozgrywek II Ligi. „Na starcie przygotowań do rozgrywek w sezonie 2021/22 mieliśmy z tyłu głowy, że zagramy w Maro III Wielkopolskiej Lidze Futsalu. Oficjalna informacja i zaproszenie do gry w II makroregionalnej lidze pojawiła się niespełna 2 tygodnie przed rozpoczęciem rozgrywek” – mówił Dariusz Łagoda, trener ekipy z Gostynia. Po 4 seriach gier gostynianie mieli na swoim koncie 9 punktów i tuż przed świętami w meczu o fotel lidera wyraźnie ulegli Futsalowi Świecie. „Cała pierwsza runda była niezła w naszym wykonaniu za wyjątkiem domowego meczu ze Starogardem oraz pojedynku o fotel lidera z ekipą ze Świecia” – wspomina trener zespołu. Z biegiem czasu Futsal Gostyń spuścił z tonu i zakończył rozgrywki na 5. miejscu, jednak z niewielką stratą do wicelidera, Beniaminka Starogard Gdański. „Druga runda to personalnie inny zespół. Kadrowe braki zostały uzupełnione młodzieżą z naszej drużyny U-19. Niestety było zbyt mało czasu żeby poukładać to na nowo. Mimo wszystko bardzo cieszy postawa i zaangażowanie naszych młodych zawodników, a ich zdobyte doświadczenie z pewnością zaowocuje w nowym sezonie” – podsumowuje Dariusz Łagoda. W przyszłym sezonie klub czeka parę zmian personalnych, o czym już wspomina trener: „Kadra w przyszłym sezonie będzie z pewnością inna. Nie wszyscy zawodnicy będą gotowi do gry po kontuzjach, nie wszyscy też deklarują dalszą przygodę z Wilkami. Chcemy zadbać o to, aby zbudować stabilną kadrę doświadczonych zawodników oraz wykorzystać potencjał naszej młodzieży. Zawsze chcemy grać o pełną pulę i szczególnie wykorzystywać atut własnej hali. Z roku na rok chcemy podnosić poprzeczkę zarówno na płaszczyźnie sportowej, a także organizacyjnej”.

Nie znamy jeszcze kształtu II Ligi Makroregionalnej w przyszłym sezonie. W planach jest utworzenie 8-zespołowej ligi, a do rozgrywek na pewno dołączy zwycięzca Maro III Wielkopolskiej Ligi, czyli Drużyna Wiary Lecha Poznań. Z 8-zespołowego grona prawdopodobnie połowa klubów będzie z naszego regionu.

Na koniec jeszcze wielkopolski akcent, czyli najlepsi strzelcy sezonu. Klasyfikację wyraźnie wygrał Przemysław Skibiszewski z KKF Automobile Konin. W czołówce znalazł się też Robert Przewoźny z Futsal Gostyń.

18 bramek – Przemysław Skibiszewski (KKF Automobile Konin)
11 bramek – Dawid Bocian (Futsal Świecie), Robert Przewoźny (Futsal Gostyń), Aaron Suarez (Beniaminek Starogard Gdański)