fot. Juna-Trans Stare Oborzyska

Podsumowanie II Wielkopolskiej Ligi Kobiet

W minionym sezonie 2021/22 utworzona została II Wielkopolska Liga Futsalu Kobiet. Do czterech zespołów z naszego województwa dołączył przedstawiciel z Dolnego Śląska – Chrobry Głogów, który został zaproszony do rozgrywek. Spójrzmy na to, jak zakończyły się rozgrywki i podsumujmy to, co działo się w rozgrywkach wojewódzkich.

Na początek rzut okiem na końcową tabelę po 10 kolejkach:

1. Juna-Trans Stare Oborzyska, 21 punktów
2. AZS UAM II Poznań, 18 punktów
3. Chrobry Głogów, 11 punktów
4. Jarota Jarocin, 8 punktów
5. Kania Gostyń, 0 punktów

Sezon został zdominowany przez Juna-Trans Stare Oborzyska i AZS UAM II Poznań. To te dwa zespoły walczyły o mistrzostwo ligi, a ostatecznie ta sztuka udała się Junie-Trans. Klub ze Starych Oborzysk zadebiutował w rozgrywkach futsalowych, a zawodniczki równolegle rozgrywały swoje mecze w III Lidze Kobiet na trawie. O parę słów podsumowania minionego sezonu w futsalu pokusił się trener zespołu, Marcin Adamczak: „Miniony sezon zakończyliśmy na 1. miejscu i jestem z tego bardzo zadowolony. Zawodniczki z zaangażowaniem podeszły do rozgrywek i kolejny raz udowodniły, że jak już coś robią. to robią to na 100%. Oczywiście futsalu dopiero się uczymy i z każdym meczem było widać postęp w naszym zespole. Jako trener również z tym zespołem uczę się futsalu, ponieważ jest to zupełnie inna piłka niż piłka 11-osobowa. Uważam, że dobrze nam się wspólnie współpracuje, co zaowocowało awansem do I Ligi”. Juna-Trans w 8 ligowych meczach doznał tylko jednej porażki, w 3. kolejce przeciwko AZS-owi UAM II Poznań, co potwierdzałoby słowa trenera, że z każdym kolejnym meczem zespołowi szło coraz lepiej, a porażkę w początkowej fazie sezonu należałoby uznać w kategoriach nauki. Ekipa ze Starych Oborzysk wywalczyła awans do I Ligi Futsalu, czyli rozgrywek na szczeblu centralnym. „Nasz klub zrobi wszystko ażeby umożliwić zawodniczkom grę na jak najwyższym poziomie i w jak najlepszych warunkach – zaczął Marcin Adamczak - przygotujemy się do rozgrywek na poziomie I Ligi i mamy nadzieję, że mecze w sali sportowej w Starych Oborzyskach będziemy mogli rozgrywać przy udziale publiczności. Naszym celem będzie walka o jak najwyższe miejsce w I Lidze. Dołożymy wszelkich starań po to ażeby godnie reprezentować nasz rejon na szczeblu centralnym”. Ekipie Juny-Trans życzymy powodzenia na zapleczu Ekstraligi Kobiet!

Na drugim miejscu zmagania w II Wielkopolskiej Lidze Kobiet zakończyła druga drużyna AZS-u UAM Poznań. Przypomnijmy, że pierwsza seniorska drużyna ekipy ze stolicy Wielkopolski wywalczyła mistrzostwo Ekstraligi Kobiet broniąc tytułu wywalczonego przed rokiem. Nad całością projektu czuwa Wojciech Weiss, ale trenerem drugiego zespołu w minionym sezonie była Alicja Zając, która opisała ideę występów w rozgrywkach II-ligowych: „Sezon w II Lidze Futsalu był dla nas przede wszystkim okresem przejściowym pomiędzy rozgrywkami trawiastymi. Nasz zespół składał się w głównej mierze z młodych zawodniczek wzmocnionych doświadczeniem w postaci Moniki Skowrońskiej czy Natalii Powchowicz i Angeliki Okupniak. Zespół chciał grać w futsal, szukał kreatywnych rozwiązań i grał bardzo ofensywnie. Dziewczyny cieszyły się grą i rozwijały swoje zdolności indywidualne”. W 8 meczach AZS UAM II Poznań doznał tylko dwóch porażek (przeciwko Chrobremu Głogów i Junie-Trans). Alicja Zając wskazuje, że w przyszłym sezonie, jeśli ponownie dojdzie do rozgrywek II-ligowych, można spodziewać się drugiego zespołu AZS-u: „Myślę, że ponownie spróbujemy swoich sił w II Lidze Futsalu. Dla nas priorytet są Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w Futsalu, ale Wielkopolska Liga jest świetnym przygotowaniem”.

Trzecie miejsce zajął zespół Chrobrego Głogów, a tuż za podium uplasowały się zespoły Jaroty Jarocin i Kanii Gostyń. Cieszyć się możemy, że doszło do rozegrania całego pełnego sezonu II Ligi i że w duchu sportowej rywalizacji został wyłoniony zespół, który (mamy taką nadzieję) w przyszłości będzie reprezentował nasze województwo w Ekstralidze Kobiet. Życzymy ekipie Juna-Trans powodzenia w rozgrywkach I Ligi Kobiet.