fot. Grinbud KS Gniezno

Podsumowanie rundy jesiennej – I Liga, grupa północna

Po podsumowaniu rozgrywek FOGO Futsal Ekstraklasy, czas przyjrzeć się sytuacji w I Lidze w grupie północnej. Za nami półmetek rozgrywek a w dwunastozespołowym gronie jest trójka przedstawicieli z Wielkopolski.

 

Na pozycji lidera po pierwszej rundzie jest AZS UG Gdańsk. Spadkowicz poprzedniego sezonu FOGO Futsal Ekstraklasy zgromadził 24 punkty i jest o jedno oczko przed We-Metem Futsal Club Kamienica Królewska. Wydaje się, że to te dwa zespoły powalczą o awans do wyższej klasy rozgrywkowej. Na podium jest Dragon Bojano, który ma tę samą liczbę punktów, co czwarte Futbalo Białystok.

 

Z drużyn z Wielkopolski najwyżej w tabeli jest Grinbud KS Gniezno, który jest na szóstej pozycji. Gnieźnianie w poprzednich sezonach raczej ratowali się przed spadkiem. W obecnych rozgrywkach ze zmiennym szczęściem radzą sobie w pierwszej lidze. Grinbud KS bardzo dobrze radzi sobie u siebie, gdzie w sześciu meczach wygrał pięć razy. Na zwycięstwo wyjazdowe zawodnicy pierwszej stolicy Polski wciąż czekają.

 

Liderem strzelców Grinbudu KS jest Paweł Kadłubowicz, który ma 13 trafień i jest najlepszym strzelcem ligi (obok Łukasza Kubickiego z Futsal Szczecin i Błażeja Wenty z We-Metu Futsal Club Kaminica Królewska). Z powodzeniem w klubie radzi sobie też Wojciech Węgrzyn, który przed sezonem został sprowadzony z Piły.

 

Wydaje się, że gnieźnianie mogą jeszcze powalczyć o coś więcej niż tylko szóste miejsce. Przypomnijmy, że awans do FOGO Futsal Ekstraklasy wywalczy najlepszy zespół ligi, a druga drużyna powalczy w meczu barażowym z wicemistrzem grupy południowej o bezpośredni awans do najwyższej klasy rozgrywkowej. Gnieźnianom brakuje sześciu punktów do drugiej pozycji, ale zainteresowanych walką o awans jest też kilka innych zespołów.

 

Niestety to tyle z dobrych informacji. Na dwóch ostatnich miejscach w tabeli są bowiem dwa pozostałe z Wielkopolski. KS Investa PZZ Futsal Powiat Pilski Piła z sześcioma punktami jest na przedostatnim miejscu w tabeli. Pilanie u siebie zanotowali bilans 1-2-2, a na wyjeździe jeden remis przy pięciu porażkach. Do Bonito Helios Białystok ekipa z Wielkopolski traci pięciu punktów. Nie wiadomo, ile zespołów spadnie z ligi, bowiem jest to zależne od tego, które zespoły pożegnają się z rozgrywek FOGO Futsal Ekstraklasy, ale sytuacje ekipy z Piły nie wygląda za ciekawie. Dobrą formę potwierdzają Piotr Przygocki czy Jakub Skwarek, ale to wciąż za mało, by nawiązać walkę z resztą stawki.

 

Na ostatnim miejscu w tabeli jest Orlik Mrówka Mosina. Mosinianie w poprzednich sezonach walczyli nawet o awans do FOGO Futsal Ekstraklasy, ale w obecnym sezonie ciężko właściwie o jakikolwiek promyk nadziei w kwestii utrzymania. Przed sezonem doszło do wielu zmian kadrowych, a obecnie w lidze Mrówka Orlik potrafiła pokonać jedynie Futsal Szczecin we własnej hali. Liderem strzelców drużyny z Mosiny jest Hubert Olszak, były zawodnik GI Malepszy Arth Soft Leszno.

 

Rozgrywki drugiej rundy zostaną wznowione 21/22 stycznia 2023 roku. Na start dojdzie już do meczu derbowego pomiędzy Orlikiem Mrówką Mosina a Grinbudem KS Gniezno.

 

Aktualna tabela I Ligi, grupy północnej:

1. AZS UG Gdańsk, 24 punkty
2. We-Met Futsal Club Kamienica Królewska, 23 punkty
3. LZS Dragon Bojano, 20 punktów
4. Futbalo Białystok, 20 punktów
5. Futsal Świecie, 19 punktów
6. KS Grinbud Gniezno, 17 punktów
7. TAF Toruń, 15 punktów
8. Futsal Szczecin, 13 punktów
9. LSSS Team Lębork, 13 punktów
10. Bonito Helios Białystok, 11 punktów
11. KS Investa PZZ Futsal Powiat Pilski Piła, 6 punktów
12. Orlik Mrówka Mosina, 3 punkty