fot. Paweł Mrozkowiak

"Wielkopolska jest jednym z regionów najbardziej dynamicznie rozwijających się futsalowo" - wywiad z Pawłem Mrozkowiakem

Rozmowa z Przewodniczącym Komisji Futsalu i Piłki Plażowej Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej – Pawłem Mrozkowiakiem. Poruszone zostały między innymi kwestie rosnącego zainteresowania futsalem w Wielkopolsce i sukcesami w 2021 roku z udziałem naszych drużyn. Były też pytania o Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w futsalu czy plany na przyszłość w wielkopolskim futsalu. 

Wielkopolski Futsal: Jak wyglądała kondycja wielkopolskiego futsalu w 2021 roku?

Paweł Mrozkowiak: Futsal z roku na rok staje się coraz bardziej popularną dyscypliną sportową w Polsce. Mam tu na myśli coraz większe zainteresowanie ze strony kibiców, ale też coraz więcej osób chce uprawiać ten sport, powstają nowe drużyny, nowe kluby. Efektem tego było m.in. powstanie kolejnego szczebla rozgrywkowego – czterech Makroregionalnych II Lig Futsalu. To kolejny szczebel rywalizacji centralnej zarządzany przez Polski Związek Piłki Nożnej usytuowany między I ligą centralną a III ligami zarządzanymi przez wojewódzki związki. Wielkopolska jest jednym z regionów najbardziej dynamicznie rozwijających się futsalowo. Przypomnę, że w 2021 roku Puchar oraz Superpuchar Polski Mężczyzn zdobyła drużyna Red Dragons Pniewy a u kobiet dublet w postaci Mistrzostwa Polski i Pucharu Polski zdobyła drużyna AZS UAM Poznań. U mężczyzn mamy dwóch reprezentantów w Statscore Futsal Ekstraklasie, trzech w I Polskiej Lidze Futsalu grupie północnej, trzech w II Makroregionalnej Lidze Futsalu grupie I, oraz 7-zespołową Maro III Wielkopolską Ligę Futsalu. U kobiet mamy jeden zespół w Ekstralidze, a w tym roku po raz pierwszy utworzyliśmy II Wielkopolską Ligę Futsalu Kobiet, w której uczestniczy 5 zespołów. Duża w tym zasługa członka naszej Komisji odpowiedzialnego za futsal kobiet w naszym Regionie, selekcjonera Polskiej Reprezentacji Kobiet w futsalu Wojciecha Weissa. Jak do tego dodamy rekordową liczbę zespołów, które zgłosiły się do Pucharu Polski w futsalu mężczyzn na szczeblu Wielkopolskiego ZPN, widzimy, że futsal w Wielkopolsce ma się dobrze.

Początek 2022 roku to Mistrzostwa Europy w futsalu w Holandii, gdzie Wielkopolska będzie miała swoich Reprezentantów.

Co roku nasze kluby dostarczają Reprezentantów do męskiej i żeńskiej Reprezentacji Polski. Podczas Mistrzostw Europy na parkietach w Holandii zobaczymy czterech zawodników z Wielkopolski – Łukasza Błaszczyka i Patryka Hołego z Red Dragons Pniewy, oraz Dominika Soleckiego i Sebastiana Wojciechowskiego z GI Malepszy Futsal Leszno. Przypomnę też, że trzon Reprezentacji Kobiet stanowią zawodniczki AZS UAM Poznań, a selekcjonerem jest Wojciech Weiss. Reprezentowanie naszego kraju to zawsze olbrzymi zaszczyt i cieszymy się że zawodnicy i zawodniczki z Wielkopolski mogą występować z orzełkiem na piersi.

Jakie plany na 2022 rok?

W polskim futsalu cierpimy w dużej mierze na brak trenerów futsalowych. W tym zakresie trzeba wykonać pracę u podstaw. Zamierzamy po raz pierwszy zorganizować w Wielkopolsce kurs trenerski UEFA Futsal C. Będzie on przeznaczony przede wszystkim dla naszych wielkopolskich futsalowych klubów, ale oczywiście także kandydaci z innych części Polski będą mogli w nim uczestniczyć. Bardzo liczymy na to, że kurs ten będzie się cieszył dużym zainteresowaniem i wiele osób rozpocznie swoją karierę trenerską właśnie w futsalu. Chcemy w dalszym ciągu rozwijać nasze rozgrywki ligowe oraz zwiększać sukcesywnie liczbę drużyn w Pucharze Polski na naszym regionalnym szczeblu. Dla każdej drużyny amatorskiej grającej czy to w jakieś lidze halowej, czy też po prostu spotykającej się, żeby pograć w piłkę nożną na hali, start w Pucharze Polski powinien być elementem z jednej strony prestiżowym, pozwalającym spróbować swoich sił w rozgrywkach organizowanych przez Wielkopolski ZPN, a z drugiej obowiązkowym elementem sezonu halowego. Ze swojej strony będziemy się starali, aby rozgrywki Pucharu Polski były coraz bardziej atrakcyjne i wiązały się także z coraz większymi gratyfikacjami pieniężnymi. Jednocześnie chcemy przebudować system rozgrywek pucharowych w naszym związku, tak aby jak największa liczba drużyn mogła w nich wystartować. Stąd pomysł, aby w każdej z naszych 5 stref (poznańskiej, kaliskiej, pilskiej, leszczyńskiej, konińskiej) organizować turnieje eliminacyjne w okresie styczeń – luty. Do zwycięzców poszczególnych turniejów eliminacyjnych dołączyłyby w okresie październik - listopad drużyny z III Wielkopolskiej Ligi Futsalu, gdzie organizowane byłyby już mecze ćwierćfinałowe, półfinałowe i wielki finał, który wyłaniałby triumfatora Pucharu Polski na szczeblu Wielkopolskiego ZPN, dając jednocześnie przepustkę do gry w Pucharze Polskim już na szczeblu centralnym. Jako pewnego rodzaju test, już na początku stycznia współorganizujemy X edycję turnieju Lira Cup, która będzie jednocześnie Mistrzostwami strefy leszczyńskiej w futsalu. Takie właśnie turnieje w przyszłości będą od razu eliminacjami Pucharu Polski w naszym regionie. Dodam tylko, że w turnieju, który rozgrywany będzie przez trzy dni 6, 8 i 9 stycznia 2022 roku wystartuje 36 zespołów. Naszym celem jest aby docelowo w Pucharze Polski na naszym szczeblu uczestniczyło około 100 zespołów. Aby było to najważniejsze futsalowe wydarzenie w sezonie.

Pomimo tego, że 3 zespoły awansowały lub otrzymały zaproszenie do II Ligi Makroregionalnej, III liga w Wielkopolsce ma się dobrze i wystartowało w niej 7 zespołów, w tym nowi uczestnicy.

Rzeczywiście trzy najlepsze nasze zespoły poprzedniego sezonu grają obecnie w II Makroregionalnej Lidze Futsalu i dodajmy dobrze sobie tam radzą. To pokazuje, że nasza wojewódzka liga jest ligą silną, że poziom jest wysoki, a zespoły są przygotowane sportowo i organizacyjnie aby rywalizować w wyższych klasach rozgrywkowych. Cieszymy się także, że dochodzą nowe zespoły takie jak chociażby Wiara Lecha Poznań, która zresztą jest obecnie liderem tych naszych rozgrywek. Jesteśmy przekonani, że coraz większa liczba drużyn startujących w Pucharze Polski na naszym wojewódzkim szczeblu, przełoży się na kolejne zespoły, które spróbują swoich sił już w regularnej lidze futsalowej.

Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w futsalu cieszą się coraz większym zainteresowaniem ze strony klubów w całej Polsce. Czy na poziomie regionalnym możemy się spodziewać jakiś cyklicznych rozgrywek młodzieżowych w futsalu?

W tym zakresie musimy rozróżnić dwie sprawy. Po pierwsze popularyzacja futsalu wśród dzieci i młodzieży. I tutaj bardzo ważną decyzją, było wpisanie rozgrywek młodzieżowego futsalu do systemu współzawodnictwa dzieci i młodzieży. Stąd też decyzja wielu klubów w Polsce, które nie prowadzą na co dzień drużyn futsalowych, aby startować w eliminacjach Młodzieżowych Mistrzostw Polski w futsalu. Z jednej strony daje to duże korzyści szkoleniowe, a z drugiej wymierne korzyści finansowe dla tych klubów. Coraz więcej osób odpowiedzialnych za szkolenie dzieci i młodzieży przekonuje się, że futsal może być ważnym uzupełnieniem treningu na trawie. W Wielkopolsce w tym roku po raz pierwszy ruszył turniej organizowany przez Wydział Szkolenia i Piłkarstwa Młodzieżowego o Puchar Prezesa Pawła Wojtali, dla zawodników rocznika 2009 i młodsi, gdzie uczestnicy grają na hali piłkami futsalowymi. W tym zakresie dzieje się naprawdę wiele. Wspomnę jeszcze o projekcie Futsal Gram, dedykowanym dla uczniów szkół podstawowych a organizowanym przez Akademicki Związek Sportowy. Z drugiej strony jesteśmy dopiero na początku drogi, jeśli chodzi o szkolenie przygotowujące dzieci i młodzież do uprawiania futsalu jako docelowej dyscypliny sportowej, którą mają uprawiać. PZPN w ubiegłym roku zapowiedział, że od sezonu 2022/23 planuje wprowadzić Centralną Ligę Juniorów w futsalu. Kluby, żeby szkolić młodych zawodników, muszą mieć możliwość uczestnictwa w regularnych młodzieżowych rozgrywkach. Utworzenie Centralnej Ligi Juniorów byłoby z pewnością przełomem w tym zakresie. Nie chcemy jako Związek Regionalny wychodzić przed szereg i tworzyć własnych rozgrywek, które nie byłyby skorelowane z rozgrywkami centralnymi. Stąd oczekiwanie na ruch ze strony Centrali. Gdyby jednak z jakiś powodów start tych rozgrywek centralnych jednak się opóźniał, wówczas przygotujemy formułę rozgrywek młodzieżowych dla naszych klubów w Wielkopolsce od następnego sezonu.

Jaka więc przyszłość czeka futsal jako dyscyplinę w Polsce?

Futsal w Polsce z roku na rok coraz bardziej się rozwija, ale nie ukrywam że czekam na moment, kiedy nasza dyscyplina dokona spektakularnego skoku do przodu. Jestem przekonany, że ten moment nastąpi. Pytanie tylko czy zrobimy to szybko, czy jednak będziemy musieli jeszcze trochę poczekać na prawdziwą modę na futsal. Uważam, że tak dobrego klimatu w PZPN jak mamy teraz do rozwoju futsalu jeszcze nie było. Tak samo w Wielkopolskim ZPN, od momentu kiedy funkcję Prezesa objął Paweł Wojtala, możemy liczyć na pełne wsparcie ze strony Związku. Jeśli jako całe środowisko wykonamy dobrze swoją pracę, za kilka lat futsal będzie jednym z najpopularniejszych sportów halowych w Polsce.