Kadry niepokonane w Niemczech

Znakomicie reprezentowały Wielkopolskę kadry U-15 chłopców i U-16 dziewcząt, które przez tydzień przebywały na gościnnym zgrupowaniu w Dolnej Saksonii. Nasze zespoły wróciły do kraju z bilansem czterech zwycięstw i jednego remisu.

Wyjazd reprezentacji do Barsinghausen to jeden z elementów współpracy pomiędzy Wielkopolskim ZPN a federacją piłkarską Dolnej Saksonii (NFV), jaka ma miejsce już od ponad 10 lat. Kooperacja prowadzona jest na wielu polach a wzajemne wizyty są coroczną tradycją.

Tym razem do Niemiec udali się chłopcy z rocznika 2003, a także dziewczęta do lat 16. Obie ekipy łącznie rozegrały pięć spotkań, w których zaprezentowały się z najlepszej możliwej strony. Młode piłkarski wygrały oba swoje spotkania. W pierwszym pokonały rywalki 3:1. Przewaga naszych zawodniczek od początku nie podlegała dyskusji, jednak niespodziewanie po kwadransie gry to Niemki objęły prowadzenie. Później gole padały już tylko do bramki gospodyń. W 32. minucie wyrównała w sytuacji sam na sam Gabriela Zimecka. Ta sama zawodniczka świetnym strzałem w okienko zza pola karnego dała prowadzenie w drugiej części meczu, a na sześć minut przed końcem wynik ustaliła Gabriela Waszkiewicz dobijając strzał Marii Jakubowskiej.

W drugim pojedynku zawodniczki z Wielkopolski zwyciężyły 4:0 z TSG Althen. Rywalki to obecnie wicelider ligi regionalnej Dolnej Saksonii, jednak w pojedynku z Polkami nie miały nic do powiedzenia. Przeciwnik był zdecydowanie silniejszy niż w pierwszym meczu, ale nasza reprezentacja zagrała znakomicie. Ponownie najskuteczniejsza była Gabriela Zimecka zdobywając tak jak w pierwszym spotkaniu dwie bramki. Jako pierwsza na listę strzelców wpisała się jednak Maria Jakubowska skutecznie egzekwując rzut karny w 29. minucie meczu. Kilkadziesiąt sekund później było już 2:0 po golu Zimeckiej. W drugiej części na 3:0 trafiła z dystansu Dominika Hyża, a strzelanie zakończyła Zimecka.

U-16 dziewcząt

Wielkopolska - PSV GW Hildesheim 3:1 (1:1)
Bramki: Zimecka (dwie), Waszkiewicz

Wielkopolska - TSG Althen 4:0 (2:0)
Bramki: Zimecka (dwie), Jakubowska (z karnego), Hyża

Kadra dziewcząt na obóz w Barsinghausen
Maja Al-Koubaisy, Wiktoria Cisowska, Aleksandra Dudziak, Małgorzata Gruca, Zuzanna Hierowska, Maria Jakubowska, Kornelia Krawczyńska, Liwia Lizik, Martyna Myślicka, Aleksandra Piwińska, Oliwia Szymczak, Klaudia Urna, Gabriela Waszkiewicz, Kamila Wielińska, Gabriela Zimecka (wszystkie Medyk Konin), Dominika Hyża, Beata Nowak (obie Polonia Środa Wlkp.), Patrycja Pietraszkiewicz (AKF Poznań).

Trzy spotkania kontrolne w ciągu czterech dni rozegrali chłopcy. Zdecydowanie najtrudniejsze zadanie czekało ich już w pierwszym spotkaniu, w którym mierzyli się z kadrą Dolnej Saksonii. Spotkanie było bardzo dynamiczne, z dużą liczbą zmian akcji. W pierwszej połowie lepiej wyglądała gra podopiecznych Bartosza Majchrzaka, co zostało potwierdzone trafieniem Mateusza Stochniałka. Zespół stworzył sobie kilka świetnych okazji, lecz brakowało wykończenia akcji. Po przerwie gra się wyrównała, a gospodarze zdołali doprowadzić do wyrównania. Mimo kilku dogodnych sytuacji do strzelenia bramki dla obu stron, wynik nie uległ zmianie do ostatniego gwizdka. W dniu przerwy między pojedynkami reprezentacja chłopców pracowała na treningach nad skutecznością, co przełożyło się na ​wyniki w kolejnych meczach.

Drużynie Hemmingen-Westerfeld SC w drugim spotkaniu towarzyskim reprezentacja Wielkopolski zaaplikowała aż 10 bramek. Różnica klas była widoczna od pierwszych minut. Już do przerwy było 4:1, a hattricka skompletował Mateusz Stochniałek. Przy wszystkich golach decydujące podania do strzelca kierował Damian Kołtański, który sam na listę strzelców wpisał się dwukrotnie. Co najbardziej cieszyło trenera Majchrzaka to fakt, że kolejne gole padały po kombinacyjnych akcjach ćwiczonych na zajęciach treningowych.

Ostatnie starcie z kadrą landu Calenberger również przebiegało pod dyktando naszej reprezentacji i było zwieńczeniem ciężkiej pracy wykonanej przez całe zgrupowanie. Rywale nie mieli zbyt wielu możliwości zagrożenia bramce Wielkopolan, choć podobnie jak poprzedni przeciwnicy, zdołali zaliczyć trafienie honorowe. Sami jednak stracili aż pięć goli.

U-15 chłopców

Wielkopolska - Dolna Saksonia 1:1
Bramka:Stochniałek

Wielkopolska - Hemmingen-Westerfeld SC 10:1
Bramki: Stochniałek (trzy), Kołtański (dwie), Narożny (dwie), Furman, Witczak, samobójcza

Wielkopolska - JFV Calenberger 5:1
Bramki: Grzelka, Kołtański, Narożny, Stochniałek, Żmudź

Kadra chłopców na zgrupowanie w Barsinghausen
Filip Borowski, Karol Fietz, Damian Kołtański, Krystian Palacz, Szymon Soiński, Mateusz Stochniałek, Enriko Witczak, Kamil Ziętkowski, Kacper Żmudź (wszyscy Lech Poznań), Jakub Grzybek, Maksymilian Hyżyk, Wiktor Król, Mateusz Pieńczak, Mateusz Wojciechowski (wszyscy Warta Poznań), Eryk Furman, Fabian Grzelka, Maksymilian Manikowski (wszyscy Błękitni Wronki), Szymon Kędziora (UKS Śrem), Mikołaj Narożny (AP Reissa), Jakub Poterski (Mieszko Gniezno).

Obie kadry czekają teraz mecze w rozgrywkach wojewódzkich. Dziewczęta bezpośrednio po powrocie z Niemiec udały się na drugie zgrupowanie i w niedzielę zagrają o punkty w Koninie z Zachodniopomorskim ZPN. Z kolei chłopcy 11 października podejmą w Kleczewie Pomorski ZPN.