Uściślenie przepisów w kategorii Orlików i Żaków

W związku z pojawiającymi się rozbieżnościami i różną interpretacją przepisów przez trenerów, Wydział Szkolenia i Piłkarstwa Młodzieżowego Wielkopolskiego ZPN postanowił ujednolicić zasady rozgrywania meczów w kategorii Żaków oraz Orlików.


Rozgrywki odbywają się według zasad zapisanych w Unifikacji Organizacji Współzawodnictwa i Szkolenia Dzieci i Młodzieży przyjętej przez PZPN. Wersją obowiązującą są przepisy rozszerzone o wytyczne sędziów. Zgodnie z nimi sporne sytuacje rozpatrywane są następująco:

- liczba zawodników - w Żakach zespoły występują w składach pięcioosobowych. Maksymalna liczba graczy rezerwowych ograniczona jest protokołem meczowym. Sugeruje się natomiast korzystanie z optymalnej liczby 9-10 zawodników na turniej;

- wznowienie gry z autu -zawodnik nie może zdobyć bramki bezpośrednio z autu, może to jednak uczynić przy kolejnym kontakcie z piłką po wprowadzeniu przez siebie piłki do gry. Do uznania bramki nie jest konieczne dotknięcie piłki przez innego zawodnika;

- zagranie piłki przez bramkarza - w przypadku wznowienia gry z tzw. "piątki", musi zostać ono dokonane nogą z podłoża, a zagrana piłka musi zostać dotknięta przez innego zawodnika na połowie zespołu wznawiającego grę. Przy kontynuacji gry po interwencji bramkarza (złapaniu piłki w ręce), może on wznowić grę ręką lub nogą lecz musi zagrać piłkę na własnej połowie. Natomiast kiedy bramkarz uczestniczy w akcji z pozostałymi zawodnikami swojego zespołu grając nogą, może piłkę zagrać na połowę przeciwnika. W przypadku zagrania nieprawidłowego sędzia odgwizduje rzut wolny pośredni dla przeciwnika z linii środkowej boiska.

Szczegółowe zapisy obowiązującej Unifikacji wraz z wytycznymi można pobrać poniżej. Wydział Szkolenia i Piłkarstwa Młodzieżowego, w porozumieniu z Kolegium Sędziów Wielkopolskiego ZPN, zobowiązuje wszystkich trenerów i arbitrów do wydrukowania dokumentu i posiadania go w trakcie rozgrywek!

Unifikacja z wytycznymi Kolegium Sędziów - klik!

Ponadto uściślone zostały również zasady dotyczące czasu trwania spotkań na turniejach Żaków. Unifikacja określa jedynie maksymalną długość meczu, wobec czego dochodziło pomiędzy klubami do rozbieżności w omawianym zakresie. Z tego powodu przyjęto dokładne zapisy zależne od liczby spotkań rozgrywanych przez drużyny w turnieju, które prezentują się następująco (zaktualizowane 12 października):
- przy 3 meczach drużyny (4 uczestników turnieju) - czas gry 2x10 minut (łącznie 60 minut na zespół w turnieju);
- przy 4 meczach (5 ucz.) - 2x8 minut (64 minuty na zespół);
- przy 5 meczach (6 ucz.) - 2x8 minut (80 minut);
- przy 6 meczach (7 ucz.) - 1x15 minut (90 minut);
- przy 7 meczach (8 ucz.) - 1x12 minut (84 minuty);
- 8 i więcej spotkań (min. 9 ucz.) - 1x10 minut (min. 80 minut).