Wykaz wymaganych uprawnień trenerskich

W związku z licznymi zapytaniami Wydział Szkolenia i Piłkarstwa Młodzieżowego Wielkopolskiego ZPN przedstawia listę wymaganych uprawnień trenerskich do prowadzenia zespołów w poszczególnych ligach.


Zgodnie z uchwałą Polskiego Związku Piłki Nożnej, do prowadzenia zespołu w meczach ligowych niezbędne jest posiadanie odpowiedniej licencji trenerskiej. Wymagania dotyczące szkoleniowców są zmienne w zależności od klasy rozgrywkowej. By prowadzić zespół w IV lidze, należy legitymować się uprawnieniami UEFA A, z kolei do prowadzenia zespołów młodzieżowych w najmłodszych kategoriach wystarczy licencja Grassroots C, UEFA C bądź PZPN B. Ta ostatnia jednak tylko do końca 2019 roku i wyłącznie w parze ze zgodą Związku na kontynuację pracy z danym zespołem.

Brak odpowiedniej licencji oznacza poważne sankcje dyscyplinarne. Pierwszy taki przypadek od razu wiąże się z karą finansową od 1000 zł, drugi od 1500 zł, a trzeci i każdy kolejny mecz, w którym zespół poprowadzi trener bez odpowiedniej licencji, będzie zweryfikowany na walkower. W związku z tym warto zwrócić uwagę na to czy trenerzy posiadają odpowiednie licencje, by uniknąć surowych konsekwencji.

Jednocześnie Wydział Szkolenia i Piłkarstwa Młodzieżowego informuje, że zwrócił się do Kolegium Sędziów Wielkopolskiego ZPN o dokładne sprawdzanie przed meczami uprawnień trenerskich zarówno w zakresie daty ich ważności jak i rodzaju licencji. Arbitrzy będą odnotowywać w protokole wszelkie naruszenia przepisów w tym zakresie.

Wykaz minimalnych wymagań licencyjnych w poszczególnych rozgrywkach Wielkopolskiego ZPN (klik!)