Zmiany w składach lig strefy poznańskiej

​W związku z wycofaniem się z rozgrywek w Klasie Okręgowej Mawitu Lwówek, Wielkopolski ZPN postanowił dokonać korekt w zestawieniach ligowych począwszy od Klasy Okręgowej do B-klasy.


​Pogłoski o wycofaniu się Mawitu pojawiały się od dłuższego czasu, jednak oficjalne pismo potwierdzające rezygnację z występów w grupie zachodniej Klasy Okręgowej zostało złożone w Związku dopiero dzisiaj, na niespełna tydzień przed pierwszym meczem. Powstałe w ten sposób wolne miejsce Wielkopolski ZPN postanowił wypełnić, by uniknąć nieparzystej liczby drużyn i niepotrzebnych pauz w każdej kolejce.

Skład zachodniej Okręgówki w strefie poznańskiej uzupełni drużyna Sokoła Duszniki. W ostatnich dniach Sokół rozegrał dwumecz barażowy o utrzymanie z Akademią Reissa. Górą dwukrotnie byli rywale, zwyciężając 5-1 u siebie i 3-1 na wyjeździe. To oni we wtorek cieszyli się z utrzymania, ale jak się teraz okazuje, oba zespoły pozostaną w Klasie Okręgowej. Baraże okazały się zatem zbyteczne, jednak zbyt późna rezygnacja Mawitu sprawiła, że ich rozegranie było konieczne.

Sokół Duszniki pozostając w Klasie Okręgowej, zwolnił jedno miejsce w Klasie A. Zajmie je Las Puszczykowo, który był kolejnym zespołem do awansu w zestawieniu drużyn sklasyfikowanych na trzecich miejscach B-klasy w sezonie 2016/17. Zmiany obejmą również Patrię Buk. Na podstawie lokalizacji Patria zostaje przesunięta do grupy II Klasy A, a Las Puszczykowo znajdzie się tym samym w grupie III.

Dodatkowe roszady nastąpią również w Klasie B. Zgłoszony został do niej zespół Mawitu, ponadto Związek zdecydował się dopuścić do rywalizacji zgłoszony później drugi zespół Sparty Szamotuły. W ten sposób na najniższym szczeblu rozgrywek wystąpi 58 zespołów. Na miejsce Lasu Puszczykowo w grupie III Klasy B został ponownie przesunięty Jastrząb Rudniki, natomiast Mawit oraz rezerwy Sparty zostały umieszczone w grupie IV. Oznacza to, że na chwilę obecną znajduje się w niej 16 zespołów. Decyzja o tak licznej grupie została podyktowana prawdopodobnymi kolejnymi rezygnacjami klubów.

Wskutek większej liczby drużyn w grupie IV, pierwsza kolejka została pierwotnie wyznaczona na najbliższy weekend 19/20 sierpnia. Jako że był to termin kolidujący z I rundą Pucharu Polski w strefie poznańskiej, mecze ligowe zostały odwołane. W najbliższym czasie opublikowany zostanie nowy terminarz dla grupy IV, a wszystkie grupy B-klasy ligowe zmagania rozpoczną w ostatni weekend sierpnia (26-27 sierpnia).