fot. Młodziczki Warty Poznań

Kobiecy weekend: młodziczki Warty i Polonii z awansem

Ostatni weekend kwietnia był okazją do powrotu do rywalizacji dla zespołów III ligi, Red Box IV ligi kobiet oraz drużyn młodzieżowych. Wznowienie zmagań "z wysokiego c" zaliczyły młodziczki Warty Poznań i Polonii Środa Wielkopolska awansując do turniejów półfinałowych Mistrzostw Polski.

Bezbłędny weekend zaliczyły zespoły Medyka POLOmarket Konin. Pierwsza drużyna bez większych problemów pokonała AP Lotos Gdańsk 3:0 i umocniła się na trzeciej pozycji w tabeli. Już w najbliższej kolejce zespół Romana Jaszczaka czeka być może kluczowy mecz dla losów medalowych w tym sezonie, bowiem Medyk zagra w Łęcznej z rozpędzonym Górnikiem. Mistrzynie Polski są ostatnio w wysokiej formie, w trzech ostatnich spotkaniach wbiły rywalkom aż 20 goli!

Jeszcze bardziej okazałe zwycięstwo odniosła druga ekipa Medyka pokonując trzecią drużynę SMS-u Łódź aż 6:1. Niestety była to jedyna wygrana naszych zespołów w tej kolejce drugiej ligi. Cenny punkt w rywalizacji z Kotwicą Kołobrzeg wywalczył na własnym boisku GSS Grodzisk Wielkopolski. Gospodynie były o krok od zwycięstwa, gdyż pod koniec meczu miały rzut karny. "Jedenastki" nie wykorzystała jednak Patrycja Sutkowska. Z kolei Ostrovia 1909 zakończyła swoją znakomitą wiosenną serię ponosząc pierwszą porażkę. Drużyna Łukasza Walczaka przegrała w Górznie, co sprawiło, że w tabeli spadła ze rezerwy Medyka.

Dobra passa dobiegła końca również w Środzie Wielkopolskiej. Pierwszoligowa Polonia uległa u siebie Pogoni Tczew 1:2. W efekcie w tabeli średzianki zostały przeskoczone nie tylko przez swoje przeciwniczki z tego spotkania, ale i inne drużyny, spadając z szóstego na dziewiąte miejsce.

EKSTRALIGA

KKPK Medyk POLOmarket Konin - AP Lotos Gdańsk 3:0
Chudzik (14’), Sałata (43’), Michalopoulou (79')

I LIGA KOBIET

Polonia Środa Wielkopolska - Pogoń Dekpol Tczew 1:2
Ziemba (70') - Jędrzejewska (49'), Sobal (82')

II LIGA KOBIET

Medyk II POLOmarket Konin - UKS SMS III Łódź 6:1
Chudy (10', 65', 68'), Wielińska (12'), Nowak (33'), Zielińska (79') - Nijak (71')

GSS Grodzisk Wielkopolski - AP Kotwica Kołobrzeg 1:1
Guzik (61') - Krakowska (26')

Unifreeze Górzno - Ostrovia 1909 Ostrów Wielkoposki 1:0
Bała (85')


W niższych ligach zespoły wreszcie mogły wrócić do rywalizacji po przerwie wymuszonej sytuacją epidemiczną. Nie dla wszystkich był to jednak radosny powrót. Falstart zaliczyła KA 4 resPect Krobia ulegając na własnym boisku Lechii Gdańsk 1:2. Gospodyniewyszły na prowadzenie w 34. minucie po
bramce Klaudii Szymczak, ale już dwie minuty później przyjezdne przeprowadziły groźna kontrę,
po której doprowadziły do wyrównania. W końcówce mecz natomiast zwycięstwo gdańszczanko dała Monika Formella popisując się znakomitym strzałem dystansu. Takim obrotem spraw rozczarowania nie krył trener krobianek, Filip Kolasa. - Pierwsza połowa była w naszym wykonaniu wybitna, dawno tak dobrze nie graliśmy w piłkę. Brakowało tylko finalizacji, strzelenia drugiej, trzeciej czy czwartej bramki, by odskoczyć i nie mieć rywala "na plecach". Rozmawialiśmy przed spotkaniem, że nie powinniśmy doprowadzać do stałych fragmentów gry. Wiedzieliśmy, że przyjedzie silny zespół w tym elemencie. Niestety, w ten sposób straciliśmy drugą bramkę. Jest to porażka, której w ogóle nie braliśmy pod uwagę. To dla nas sroga lekcja. Zabolała mnie, ale i dziewczyny też. Ubolewam, że nie potrafiliśmy sfinalizować naszych sytuacji. Na treningach to, czego się uczyliśmy, wychodziło, a w meczu już nie. Taki jest jednak sport. Wierzę, że ta porażka nas jednak wzmocni. Nie ma co jej rozpamiętywać, tylko trzeba łapać kolejne punkty - podsumował szkoleniowiec KA 4 resPect. Humory kibicom poprawił za to z pewnością wynik innego meczu na szczycie, w którym Juna-Trans Stare Oborzyska wygrało z Ladies FA Szczecin 2:1. Strata zespołu Marcina Adamczaka do liderującego Marcusa Gdynia wciąż wynosi cztery punkty.

Rozgrywki wznowiła również Red Box IV liga kobiet. Na szczeblu wojewódzkim w zdecydowanie najciekawszym pojedynku Warta Poznań wygrała na wyjeździe z drugą drużyną Ostrovii 5:4. W pozostałych spotkaniach również górą były zespoły gości - Lipno zwyciężyło w Wolsztynie, a Słupczanka w Koninie z PWSZ-em.

III LIGA KOBIET

KA 4 resPect Krobia - Lechia Gdańsk 1:2
Szymczak (34') - Szmatuła (36'), Formella (81')

Juna-Trans Stare Oborzyska - Ladies FA Szczecin 2:1
Czudzińska (10'), Kortus (15') - Tarnowska (61')

RED BOX IV LIGA KOBIET

Ostrovia II 1909 - Warta Poznań 4:5
Goplarek (50', 85'), Skowrońska (68'), Czerniejewska (80') - Kadzińska (13'), Wierzbińska (24', 28'), Fengler (74'), Betka (77')

Grom Wolsztyn - Lipno Stęszew 0:2
Sobkowiak (39', 78')

AZS PWSZ Konin - Słupczanka Słupca 0:2
Wojtaś (6'), Tylak (73')


 

Dopełnieniem perfekcyjnego weekendu Medyka były dwa zwycięstwa zespołów młodzieżowych. Juniorki potwierdziły dominację w grupie północnej CLJ U-17 pokonując Olimpię Szczecin aż 5:1, z kolei juniorki młodsze pokonały MUKS PS Kostrzyn nad Odrą 3:0. W tej samej kategorii do lat 15 komplet punktów z Wejherowa przywiozła Warta. "Zielone" pokonały tamtejszą drużynę Błękitnych 3:0 i awansowały na drugie miejsce w tabeli. - Cenimy kolejne 3 punkty zdobyte na szczeblu centralnym. Całe spotkanie miałyśmy pod kontrolą, dominowałyśmy w posiadaniu piłki, momentami brakowało skuteczności, ale po przerwie spowodowanej obostrzeniami są to dla nas ważne punkty. Jestem dumna z zespołu, który zdecydowanie był lepszy od przeciwniczek w tym spotkaniu - tak podsumowała efekty wyprawy na północ kraju trenerka Anna Jankowska. Dobrych humorów nie mogła mieć za to ekipa UAM-u Poznań, która wybrała się w podobnym kierunku, tyle że do Gdańska i przywiozła z niego bagaż dziewięciu goli strzelonych przez Akademię Piłkarską LG. 

CENTRALNA LIGA JUNIOREK U-17, GRUPA PÓŁNOCNA

Medyk POLOmarket Konin - Olimpia Szczecin 5:1
Lizik (30'), Połatyńska (57', 60'), Sikora (80'), Konieczna (81') - Szcześniak (64')

CENTRALNA LIGA JUNIOREK U-15, GRUPA A

Medyk POLOmarket Konin - MUKS PS Kostrzyn nad Odrą 3:0
Dreczkowska (6'-samobójcza), Kubiak (44'), Wawrzyniak (64')

Błękitni Wejherowo - Warta Poznań 0:3
Łuczak (40'), Kościelak (60'), Wojciechowska (78')

Akademia Piłkarska LG Gdańsk - AZS UAM Poznań 9:0
Łapińska (6'), Grzywińska (9', 31', 49', 56'), Krystkowiak (22'-samobójcza), Okoń (23', 58'), Piotrkowska (30')


Sukcesem zakończyły się zmagania reprezentantek Wielkopolski w etapie makroregionalnym Mistrzostw Polski Młodziczek. Zarówno Warta Poznań jak i Polonia Środa Wielkopolska w swoich turniejach eliminacyjnych zajęły drugie miejsca i tym samym awansowały do najlepszej szesnastki w kraju! "Zielone" były gospodyniami rozgrywek w Grodzisku Wielkopolskim, na swoim koncie zgromadziły siedem punktów. W całym turnieju nie straciły bramki, ale ostatecznie lepszy bilans bramkowy zanotowała Olimpia Szczecin. Z kolei Polonia rywalizowała w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie na inaugurację przegrała z Checzem Gdynia, ale później pewnie ograła gospodynie turnieju, a następnie rywalki z Sianowa. Tym samym nasze drużyny czekają teraz turnieje półfinałowe, ponownie rozgrywane w 4-zespołowej obsadzie. Dwie najlepsze drużyny z każdej grupy awansują do turnieju finałowego Mistrzostw Polski.

Na boisku w Starych Oborzyskach zaprezentowały się natomiast po zimowej przerwie Orliczki. Do rywalizacji przystąpiły cztery drużyny - Juna-Trans, Orzeł Lipno, UAM i Warta. Bezkonkurencyjna okazała się ta ostatnia notując komplet zwycięstw z imponującym bilansem 17:0. 

MISTRZOSTWA POLSKI MŁODZICZEK U-13 - TURNIEJE STREFOWE

Gorzów Wielkopolski
Polonia Środa Wielkopolska - Checz Gdynia 0:2
Polonia Środa Wielkopolska - MUKS Stilon Gorzów Wielkopolski 9:0
Polonia Środa Wielkopolska - Victoria SP 2 Sianów 3:0

Grodzisk Wielkopolski
Warta Poznań - Olimpia Szczecin 0:0
Warta Poznań - Hat-trick Lubsko 3:0
Warta Poznań - Lotos Gdańsk 2:0

WOJEWÓDZKA LIGA ORLICZEK U-11 - TURNIEJ W STARYCH OBORZYSKACH

Orzeł Lipno – Warta Poznań 0:8
Orzeł Lipno – UAM Poznań 0:4
Warta Poznań – Juna-Trans Stare Oborzyska 6:0
UAM Poznań – Warta Poznań 0:3
Juna-Trans Stare Oborzyska – UAM Poznań 0:1
Orzeł Lipno - Juna-Trans Stare Oborzyska 1:1