Kobiecy weekend: "majówka" niezbyt udana

Pierwszy majowy weekend rozgrywek kobiecych nie przebiegł po myśli naszych zespołów. Zadowoleni mogą być tylko nieliczni.

W Ekstralidze czekał nas klasyk ostatnich lat, choć tym razem nie decyduje on o mistrzostwie. Może mieć jednak kluczowe znaczenie dla podziału mniej cennych medali. Medyk POLOmarket Konin udał się na daleki wyjazd do Łęcznej i wrócił z niego "na tarczy". Górniczki - wciąż aktualne mistrzynie Polski - szybko objęły prowadzenie za sprawą precyzyjnego uderzenia Kamczyk. W 25. minucie podopieczne Romana Jaszczaka zdołały wyrównać. Remis utrzymywał się aż do ostatniego kwadransa, w którym padły aż cztery gole. O wyniku przesądziły dwa trafienia gospodyń w ciągu kilkudziesięciu sekund. Medyk próbował odrobić straty, ale byłoy one już zbyt duże. Porażka sprawiła, że rywalki przeskoczyły koninianki i to one teraz są na trzecim miejscu. Do końca rozgrywek ekstraligi pozostały jednak jeszcze cztery kolejki, więc zapowiada się bardzo emocjonująca końcówka sezonu.

Kolejną porażkę w I lidze zanotowały piłkarki Polonii Środa Wielkopolska. Tym razem musiały uznać wyższość piłkarek z Radomia. Spotkanie miało podobny przebieg do tego w Łęcznej - najpierw dwa szybkie gole i remis aż do ostatniego kwadransa, w którym skuteczniejsze było zawodniczki Hydrotrucku. Średzianki po raz drugi z rzędu przegrały i ponownie przesądziły o tym bramki w ostatnim fragmencie meczu.

W II lidze dorobku punktowego nie powiększył GSS Grodzisk Wielkopolski. Można jednak powiedzieć, że porażka była wkalkulowana, bo rywalem - i to na wyjeździe - był lider rozgrywek. Skra zwyciężyła 4:0 i pewnie zmierza po awans. Mecz rezerw Medyka we Włocławku nie został natomiast dokończony. Starcie drugiej z trzecią drużyną po remisowej pierwszej połowie zostało przerwane ze względu na fatalne warunki atmosferyczne. Ponownie zespoły pojawią się na boisku już w środę, 5 maja.

EKSTRALIGA

Górnik Łęczna  - KKPK Medyk POLOmarket Konin 4:2
Kamczyk (7'), Karczewska (77'), Hmirova (78'), Zdunek (82') - Castellano (25'), Nowak (83')

I LIGA KOBIET

Hydrotruck Radom - Polonia Środa Wielkopolska 3:1
Szydło (7'), Plociennik (76'), Bińkowska (82') - Nogalska (1')

II LIGA KOBIET

Skra Częstochowa - GSS Grodzisk Wielkopolski 4:0
Wodarz (23'), Liczko (52', 79'), Szulc (64'-samobójcza)

WAP Włocławek - Medyk II POLOmarket Konin - (1:1)
mecz przerwany po 1. połowie ze względu na opady i zalanie boiska

W dobrych nastrojach z boiska schodziły wielkopolskie zespoły w trzeciej lidze. Zarówno zespół Juny-Trans jak i KA 4 resPect wygrały pewnie swoje spotkania. Piłkarki ze Starych Oborzysk pokonały w wyjazdowym spotkaniu zespół Victorii Niemcz Osielsko 3:0, z kolei Krobianki zgarnęły punkty w Gryfinie. Pojedynek z Energetykiem ostatecznie zakończył się czterobramkową wygraną, choć z pewnością wynik mógł być zdecydowanie wyższy, gdyby nie słaba skuteczność zespołu trenera Filipa Kolasy. Odnotować należy dobry występ wracającej po dłuższej przerwie do gry w piłkę byłej reprezentantka Polski, Dagmary Grad, która strzeliła w tym spotkaniu dwie bramki.

Na czwartoligowym froncie z zaległych spotkań rozegrano tylko jedno. Rezerwy Ostrovii podejmowały w Jankowie Przygodzkim drugi zespół UAM-u. W ciężkich warunkach lepiej radziły sobie poznanianki, a gospodynie zaliczyły małe "deja vu". Tak jak w zeszłym tygodniu, wyraźnie przegrywały, ale ruszyły do odrabiania strat. Pogoń w końcówce znów była jednak nieudana i znów skończyło się na porażce 4:5. "Uważam, że zasłużyłyśmy na to zwycięstwo. Chwila dekoncentracji kosztowała nas zmianę wyniku z 5:1 na 5:4, na szczęście udało się wywalczyć 3 punkty. Mam nadzieję, że to zwycięstwo, a co najważniejsze nasza dobra gra, jest dobrym prognostykiem przed rozpędzającą się rundą. Jestem dumna z mojej drużyny, która walczyła dziś od pierwszej do ostatniej minuty" - powiedziała po meczu kapitan akademiczek, Daria Saukens.

III LIGA KOBIET

Victoria Niemcz Osielsko – Juna-Trans Stare Oborzyska 0:3
Wlekła (23’), Czudzińska (27’), Szymankiewicz (90+1’)

UKS Energetyk Junior Gryfino - KA 4 resPect Krobia 0:4
Grad (9', 17'), Podwroska (38'), Jasiak (52')

RED BOX IV LIGA KOBIET

Ostrovia 1909 II Ostrów Wielkopolski – AZS UAM II Poznań 4:5
Drygas (23'), Michalak (65'), Urban (70'), Braun (83') - Kwiatkowska (30', 42', 49', 58'), Zielińska (33')

Nie zwalniają tempa w Centralnej Lidze Juniorek zawodniczki Medyka POLOmarket. Podopieczne Anny Gawrońskiej dominują w grupie północnej i są coraz bliżej zapewnienia sobie pierwszej pozycji przed play-offami o medale. Tym razem dziewczyny z Konina pokonały pewnie AP Lotos Gdańsk 4:1. Jeszcze bardziej okazałe zwycięstwo odniosły młodsze juniorki z Konina, które w wielkopolskim pojedynku rozgromiły UAM Poznań 6:0. Była to druga z rzędu wysoka porażka akademiczek. „Lepszy okazał się Medyk i zasłużenie zwyciężył w dzisiejszym spotkaniu. My znów musimy przełknąć gorycz porażki. Dla nas to kolejna bardzo cenna lekcja” - tak spotkanie podsumowała trener UAM Poznań Alicja Zając .

W tych samych rozgrywkach trudne spotkanie czekało Wartę Poznań, która na własnym obiekcie mierzyła się z Olimpią Szczecin. Pierwsza połowa nie była najlepsza w wykonaniu młodych "Zielonych" i na przerwę schodziły przegrywając. Po zmianie stron były jednak zdecydowanie lepsze, co udokumentowały golem Wojciechowskiej. Podopieczne Anny Jankowskiej miały jeszcze okazję na kolejne bramki, lecz nie zdołały umieścić piłki w siatce i musiały zadowolić się remisem. W ligowej tabeli Warta jest na drugim miejscu, a tuż za nią plasuje się Medyk. UAM zajmuje szóstą pozycję.