Kobiecy weekend: UAM mistrzem RED BOX IV ligi

AZS UAM I Poznań został mistrzem IV ligi kobiet i dołączy do Juny-Trans Stare Oborzyska i KA 4 resPect Krobia na szczeblu makroregionalnym. Wspomniane dwa zespoły walczą jeszcze o drugie miejsce na koniec obecnej kampanii III ligi.

Zarówno Juna-Trans jak i KA 4 bez większych problemów wygrały swoje spotkania w ostatniej serii gier. Pierwszy z zespołów cieszyć powinien zwłaszcza udany powrót po kontuzji Dobrosławy Skorupskiej, która dwukrotnie wpisała się na listę strzelców w niespełna 20 minut. Równie wiele radości tyle, że krobiankom, dała Katarzyna Nowak. Za jej sprawą KA 4 w Lęborku prowadziło dwoma golami już po ośmiu minutach. Tym samym obie nasze drużyny mogły później już spokojnie kontrolować wydarzenia.

W lepszym położeniu pozostają w tabeli krobianki mając o punkt więcej i teoretycznie łatwiejszych przeciwników. Przed zespołem ze Starych Oborzysk bowiem jeszcze mecz z Marcusem Gdynia, który w tym sezonie porażki nie zaznał.

III LIGA KOBIET

UKS Energetyk Junior Gryfino - Juna-Trans Stare Oborzyska 0:3
Skorupska (8', 19'), Matyja (81')

Lew Lębork - KA 4 resPect Krobia 1:3
Lejk (90+2') - Nowak (3', 8'), Teofilewska (31')

Fenomenalna wiosna dała AZS UAM Poznań wielki sukces w postaci mistrzostwa Red Box IV ligi kobiet. "Akademiczki" zgarnęły w drugiej rundzie komplet punktów, co pozwoliło wyprzedzić wszystkich rywali. W ostatnim spotkaniu zespołowi ze stolicy Wielkopolski wystarczał remis w Wolsztynie, ale piłkarki dopełniły swoją świetną postawę dziewiątym z rzędu zwycięstwem. Co ciekawe, ostatnią porażkę, poniosły u siebie właśnie z Gromem. Wóczas przegrały 0:3, a teraz zrewanżowały się dokładnie w takich samych rozmiarach. Początek spotkania jednak był dość nerwowy. Ranga meczu oraz obecność dużej grupy kibiców z Poznania sprawiły że przyjezdne, które przyzwyczaiły w rundzie wiosennej do bardzo wysokiej skuteczności, miały problem z wykreowaniem sytuacji. W 29. minucie wynik otworzyła jednak niezawodna Martyna Lechna, która do awansu dołożyła w tym sezonie także tytuł najskuteczniejszej zawodniczki rozgrywek. W sumie trafiała do bramki rywalek 18 razy.

Drugie miejsce przypadło w lidze Górniczej Konin, a podium uzupełniła poznańska Warta. "Zielone" pokonały w derbach drugi zespół UAM-u 3:1, choć ważniejsze dla nich było starcie w środku tygodnia w barażach o awans do Centralnej Ligi Juniorek. Tamto spotkanie warciarki również wygrały, ale o tym poniżej. Dopełnieniem wyników seniorskich było zwycięstwo Lipna przed własną publicznością z rezerwami Ostrovii 3:2.

Był to niewątpliwie jeden z najciekawszych sezonów w historii seniorskich rozgrywek kobiet w naszym województwie. O końcowych wynikach decydowały ostatnie spotkania, a różnica między najlepszymi była niewielka. Kluczowe okazały się jednak wyniki z niżej notowanymi zespołami. Pozostaje nam życzyć powodzenia piłkarkom UAM-u w III lidze, a pozostałym owocnie przepracowanej przerwy i równie emocjonujących rozgrywek w kolejnym sezonie.

RED BOX IV LIGA KOBIET

AZS UAM II Poznań - Warta Poznań 1:3
Kęsicka (73') - Wierzbińska (32'), A. Kadzińska (38', 44')

Grom Wolsztyn - AZS UAM I Poznań 0:3
Lechna (29'), Wojtkowiak (44'), Nowaczyk (58')

Lipno Stęszew - Ostrovia 1909 II Ostrów Wielkopolski 3:2
Śliwińska (12), Kornat (17'), Telążka (74') - Wasiak (8'), Urban (54')

W rozgrywkach młodzieżowych odbyły się dwa turnieje - młodziczek oraz orliczek. Pierwszy z nich miał miejsce w Koninie, gdzie gospodynie nie dały szans przeciwniczkom pokonując w trójmeczu UAM Poznań i Polonię Środa Wielkopolska. Młodsze zawodniczki rywalizowały z kolei w Środzie Wielkopolskiej. Tam do gry przystąpiły cztery ekipy, a najlepiej zaprezentowały się przedstawicielki Warty Poznań. Przed orliczkami jeszcze jeden turniej, w najbliższy weekend w Starych Oborzyskach.

Na walkę o medale w Centralnej Lidze Juniorek czekają zawodniczki Medyka POLOmarket Konin. Pierwsze spotkanie z Górnikiem Łęczna w półfinale rozegrają już w środę. W minionym tygodniu natomiast walkę o prawo gry w CLJ U-17 w przyszłym sezonie rozpoczęła Warta Poznań. Śmiało można zaryzykować stwierdzenie, że "Zielone" praktycznie zapewniły sobie awans, bo rozbiły Marcusa Gdynia aż 10:1! W takiej sytuacji rewanż powinien być formalnością.