Kobiecy weekend: UAM w Final Four!

AZS UAM Poznań po raz kolejny wywalczył awans do Final Four Ekstraligi kobiet! Wicemistrzynie Polski powalczą tym samym o poprawę wyniku sprzed roku. Z kolei na trawiastych boiskach dobry start wiosny notuje Medyk POLOmarket Konin, który do swojego dorobku dopisał kolejne trzy punkty.

Akademiczki by dostać się do fazy medalowej, musiały stoczyć ciężką przeprawę z Rolnikiem Głogówek. Po pierwszym meczu poznanianki miały do odrobienia jednobramkową stratę. Udało się to uczynić dzięki skromnemu zwycięstwu 1:0. Decydującego gola zdobyła na początku drugiej części gry Patrycja Sutkowska. Tym samym ostatecznie o awansie rozstrzygnął gol zdobyty w pierwszym spotkaniu na wyjeździe.

Walka o medale rozegra się za dwa tygodnie w Bielsku-Białej. W meczu półfinałowym UAM zmierzy się z gospodyniami, BTS-em Rekord. Przed podopiecznymi Wojciecha Weissa niezwykle trudne zadanie, bo rywalki wygrały wszystkie 12 spotkań w tym sezonie, zdobywając w nich aż 88 goli i tracąc tylko 20. Co więcej zawsze wygrywały co najmniej dwoma bramkami. W drugiej parze niespodziewania zagrają Unifreeze Górzno i AZS UEK Słomniczanka Słomniki. W rywalizacji nie ma zatem mistrza z ostatnich lat, AZS Uniwersytetu Jagiellońskiego z Krakowa.

EKSTRALIGA FUTSALU KOBIET

AZS UAM Poznań - Rolnik Głogówek 1:0
Sutkowska 23'

Drugie zwycięstwo na wiosnę zanotował nasz ekstraligowy jedynak na trawie, Medyk POLOmarket Konin. Podopiczne Romana Jaszaka ponownie nie straciły gola, a tym razem same zdobyły dwa. Wynik spotkania już w 7. minucie otworzyła Natalia Chudzik, ale długo koninanki nie potrafiły "zamknąć" tego spotkania. Kilka minut później ta sama zawodniczka myliła się przy egzekwowaniu rzutu karnego. Z każdą minutą mecz stawał się bardziej wyrównany i piłkarki Sportisu Bydgoszczy dążyły do zdobycia wyrównującej bramki. Ostatecznie gola strzeliły, ale samobójczego, co zapewniło Medykowi 3 punkty i pozostanie na 3. miejscu w tabeli.

Pierwszy punkt w 2021 roku na pierwszoligowym froncie wywalczyła w sobotę Polonia Środa Wielkopolska. Można jednak mówić o sporym niedosycie, bo do 84. minuty Polonistki prowadziły 2:0. Wówczas przyjezdne zdobyły bramkę kontaktową. Gospodynie zamiast dążyć do utrzymania korzystnego dla nich wyniku myślały chyba, ze wynik meczu jest już przesądzony. Tymczasem zespół Resovii pobudzony ruszył z jeszcze większym animuszem do ataków. Ich determinacja przyniosła oczekiwany skutek na dwie minuty przed końcem, kiedy doprowadziły do wyrównania. „Czujemy ogromny niedosyt ale w piłce nożnej gra się do końca. To umiejętność której naszym dziewczynom jeszcze brakuje. Później żałuje się tak straconych punktów” – powidziała po meczu trenerka polonistek Marta Woźniak.

Inaugurację za sobą mają już też piłkarki w II lidze. Cenne punkty w starciu z sąsiadem z tabeli dopisała na swoje konto Ostrovia 1909. W pojedynku rezerw z kolei Medyk uległ na wyjeździe Śląskowi Wrocław. Drużyna z Konina udała się na wyjazd w zaledwie 12-osobowym składzie, a w zdobyciu punktów nie pomógł nawet hattrick Darii Nowak, która skompletowała swój dorobek strzelecki między doliczonym czasem pierwszej połowy a 49. minutą!

W tej kolejce pauzował zespół GSS Grodzisk Wielkopolski, co zostało wykorzystane na sparing z KA 4 resPect Krobia. Mimo, że na murawie spotkały się piłkarki z dwóch rożnych klas rozgrywkowych mecz był bardzo wyrównany, choć ostatecznie zwyciężyły zawodniczki drugoligowca 2:0.

EKSTRALIGA

KKPK Medyk POLOmarket Konin - Sportis KKP Bydgoszcz 2:0
Chudzik (7'), Sudyk (89'-samobójcza)

I LIGA KOBIET

Polonia Środa Wielkopolska - CWKS Resovia 2:2
Nogalska (54'), Ziemba (61') - Bednarz (84'), Florek (88')

II LIGA KOBIET

Ostrovia 1909  - AP Kotwica Kołobrzeg 1:0
Gościniak (30')

Śląsk II Wrocław - Medyk II POLOmarket Konin 4:3
Siwak (11'), Pompa (26'), Chudzik (61'), Mieszczak (71') - Nowak (45+1', 48', 49')

MECZ KONTROLNY
GSS Grodzisk Wielkopolski – KA4 resPect Krobia 2:0
Guzik, Walkowiak

Kolejne zwycięstwo odniosły zawodniczki Medyka w Centralnej Lidze Juniorek U-17. Zwycięstwo w wyjazdowym spotkaniu w Tczewiu umocniło zespół Anny Gawrońskiej na pozycji lidera grupy północnej. Wygrana z teoretycznie dużo słabszym rywalem przyszła z dużym trudem i została osiągnięta w doliczonym czasie gry. Nie zmienia to faktu, że Medyk przewodzi stawce i pewnie zmierza do rywalizacji w fazie pucharowej.

Swoje rozgrywki w Centralnej Lidze Juniorek rozpoczęły także zawodniczki do lat 15. Jako pierwsze do rywalizacji w sobotnie popołudnie przystąpiły piłkarski Warty Poznań, które udały się na swoje spotkanie do Gdańska. Młode Warciarki mimo dobrej postawy na murawie uległy gospodyniom 1:4. Trenerka Anna Jankowska patrzy jednak z optymizmem w przyszłość. - Pomimo dobrej gry i walecznej postawy całego zespołu musieliśmy uznać wyższość rywalek. Pierwsza połowa to wyrównane spotkanie, akcje toczyły się głównie sektorze środkowym. W drugiej połowie musieliśmy zmierzyć się z grą w osłabieniu po otrzymaniu czerwonej kartki. Walczyliśmy do ostatniego gwizdka i z tego jestem dumna, bo zespół piłkarsko zaprezentował się z dobrej strony, chcieliśmy grać piłką i konsekwentnie realizować swoje założenia meczowe, a to na pewno zaowocuje w przyszłości - tak szkoleniowiec "Zielonych" podsumowała występ swoich podopiecznych.

W niedzielę swój debiut w CLJ U-15 zaliczyły natomiast piłkarki AZS UAM Poznań. Podopieczne Alicji Zając udały się na spotkanie do Kostrzyna i zremisowały 1:1. Historyczną pierwszą dla klubu bramkę w rozgrywkach Centralnej Ligi Juniorek zdobyła Zofia Białożyt. Od 2. kolejki rywalizację rozpocznie ostatni z naszych reprezentantów - Medyk.