fot. AZS UAM Poznań wicemistrzem Polski

Kobiecy weekend: UAM wicemistrzem Polski!

Tym razem główne emocje związane z piłką kobiecą miały miejsce na hali. W rozegranym na Morasku turnieju Final Four sezonu 2019/2020 AZS UAM Poznań wywalczył tytuł wicemistrza kraju. Akademiczki w wielkim finale uległy obrońcy tytułu AZS UJ Kraków.

Zmagania futsalowe w kampanii 2019/2020 udało się dokończyć po półrocznej przerwie. Rozprzestrzenienie się w kraju koronawirusa spowodowało odwołanie finałowego turnieju w marcu. Jako że spora część zawodniczek łączy grę na parkietach z występami na pełnowymiarowych boiskach, dopiero teraz udało się znaleźć wolny termin na dokończenie rywalizacji z udziałem 4 najlepszych drużyn Ekstraligi Futsalu Kobiet. Gospodynie, AZS UAM Poznań, medale zapewniły sobie w sobotę pokonując AZS UEK Słomniczanka Słomniki 4:1. W finale stanęły naprzeciw kolejnej "akademickiej" drużyny, broniących mistrzostwa futsalistek z Krakowa. Spotkanie finałowe było bardzo wyrównane, ale skuteczniejsze tego dnia były Jagiellonki, które 2:0 pokonały poznanianki. Tym samym podopieczne Wojciecha Weissa i Violetty Biegańskiej zakończyły sezon z tytułem wicemistrza kraju.

Z uwagi na przerwę reprezentacyjną związaną z eliminacjami do Mistrzostw Europy kobiet, nie rozgrywano spotkań na szczeblu centralnym. Najwyższą ligą, w której walczono o punkty była zatem makroregionalna III liga. Wielkopolskie drużyny ponownie zakończyły tę serię gier z kompletem punktów, choć tym razem ich pojedynki były bardzo wyrównane. Juna-Trans Stare Oborzyska zwyciężyła w Szczecinie, a KA 4 resPect Krobia w Gdańsku. Ten pierwszy pojedynek sprawił, że doszło do zmiany lidera, bo podopieczne Marcina Adamczaka zastąpiły na czele stawki pokonane przez siebie przeciwniczki.

Ciekawie było w Red Box IV lidze kobiet. Lider z Konina pauzował przez co stracił swoją pozycję na rzecz AZS UAM II Poznań. "Dwójka" w wewnętrznym starciu derbowym pokonała młodsze zawodniczki z "jedynki" 3:1 i ma na koncie komplet dziewięciu punktów. Kolejne zwycięstwo odnotowały też piłkarki Lipna Stęszew. Podopieczne Hanny Olszańskiej na własnym boisku pokonały Grom Wolsztyn 4:1. Po historycznej wygranej, dla Słupczanki Słupca nadszedł czas na pierwszy remis - do podziału punktów doszło w pojedynku z AZS PWSZ Konin. Remisowy wynik niespodziewanie padł też w Poznaniu. Punkt z rywalizacji z Wartą wywiozła druga drużyna Ostrovii.

III LIGA KOBIET

LFA Szczecin - Juna-Trans Stare Oborzyska 1:3
Lechia Gdańsk - KA 4 resPect Krobia 1:2

RED BOX IV LIGA KOBIET

AZS UAM II Poznań - AZS UAM I Poznań 3:1
Lipno Stęszew - Grom Wolsztyn 4:1
Słupczanka Słupca - AZS PWSZ Konin 1:1
Warta Poznań - Ostrovia 1909 II Ostrów Wielkopolski 1:1

 

Wśród juniorek młodszych nadal ton rywalizacji nadają mlode zawodniczki Medyka Konin, które ograły 5:0 Polonię Środa Wielkopolska. Krok za nimi postępuje Warta Poznań. "Zielone" wygrały w Starych Oborzyskach i wciąż liczą, że w rundzie rewanżowej uda im się odrobić straty do lidera z bezpośredniego spotkania.

W miniony weekend wystartowały także rozgrywki młodziczek. Do rywalizacji na szczeblu wojewódzkich przystąpiło pięć zespołów. W pierwszym turnieju rozegranym w Startych Oborzyskich najlepiej radziły sobie zawodniczki Poloni Środa Wielkopolska, które odniosły 3 zwycięstwa i jeden remis. 

WOJEWÓDZKA LIGA JUNIOREK U-15

Polonia Środa Wielkopolska - KKPK Medyk Konin 0:5
Juna-Trans Stare Oborzyska - Warta Poznań 0:6