Kobiecy weekend: awans Warty do krajowych finałów młodziczek

Nie był to najlepszy weekend w wykonaniu seniorskich drużyn kobiecych z regionu. Medyk POLOmarket Konin przegrał bardzo istotny mecz i mocno ograniczył swoje medalowe szanse, z kolei porażka Juny-Trans Stare Oborzyska oddaliły ten zespół od możliwości awansu do II ligi. Lepsze wieści napłynęły za to z rozgrywek młodzieżowych.

Starcie Medyka z TME SMS-em Łódź było jednym z kluczowych dla ostatecznego układu tabeli w obecnym sezonie rozgrywek kobiecych. Zwycięstwo bardzo mocno przybliżyłoby zespół Romana Jaszczaka do medalowej pozycji, niestety spełnił się scenariusz odwrotny. Koninianki dwukrotnie obejmowały prowadzenie za sprawą niezastąpionej Anny Gawrońskiej. Rywali za każdym razem doprowadzały do wyrównania, a na trzy minuty przed końcem zdobyły bramkę, która zapewniła im pierwszy medal w rywalizacji seniorskiej, a zarazem prawdopodobnie przesądzi o tym, że Medyk sezon zakończy bez "krążka", na czwartej pozycji. Tym samym dobiegnie zapewne końca niesamowita passa konińskiej drużyny, która z podium nie schodziła od 18 lat!

W pierwszej lidze przełamała się Polonia Środa Wielkopolska. Zespół wykorzystał okazję gry z niżej notowanym rywalem i dość spokojnie rozprawił się z Pragą Warszawa. Wynik 3:1 uznać można za najniższy wymiar kary, bowiem średzianki prezentowały się zdecydowanie lepiej, ale raziły nieskutecznością w polu karnym rywalek. Takich problemów na drugoligowym froncie nie miała Ostrovia, która wbiła aż siedem goli autsajderowi - Ziemi Lubińskiej. Hattrickami w wyjazdowym pojedynku popisały się Aleksandra Krawiec i Małgorzata Knuła. Pozostali nasi przedstawiciele na tym szczeblu spotkali się w bezpośrednim pojedynku, który niespodziewanie wygrał GSS Grodzisk Wielkopolski. Zwycięstwo nad drugą drużyną Medyka dała bramka w końcówce meczu Sylwii Marek. Był to drugi z rzędu mecz koninianek, w którym straciły punkty w ostatnich minutach. W tygodniu w dokańczanym (w pierwszym terminie przerwany z powodu ulewy po 1. połowie) meczu we Włocławku prowadziły do 82. minuty 3:1, by ostatecznie zremisować 3:3.

EKSTRALIGA

KKPK Medyk POLOmarket Konin - TME SMS Łódź 2:3
Gawrońska (23'-karny, 49') - Konat (31'), Krezyman (76'), Markuszewskaja (87')

I LIGA KOBIET

Polonia Środa Wielkopolska - Praga Warszawa 3:1
Ciesiółka (11'), Ziemba (26'), Nogalska (42') - Furmaniak (23')

II LIGA KOBIET

GSS Grodzisk Wielkopolski - Medyk II POLOmarket Konin 3:2
Ruta (38'), Guzik (44'), Marek (86') - Bujak (36'), Wielińska (74')

LUKS Ziemia Lubińska - Ostrovia 1909 Ostrów Wlkp 0:7
Paluch (23'), Knuła (37', 68', 82'), Krawiec (59', 67', 69')

WAP Włocławek - Medyk II POLOmarket Konin 3:3
Zaległy mecz dokańczany - pierwotnie przerwany przy stanie 1:1 po pierwszej połowie z powodu ulewy
Bukowska (5'), Frontczak (82', 87') - Urna (14'), Kopińska (67', 77')

Mieszane nastroje po weekendzie wśród trzecioligowców. Passę zwycięstw kontynuuje KA 4 resPect, które długo nie mogło znaleźć sposobu na LFA Szczecin. Ostatecznie jednak dzięki świetnemu okresowi między 73. a 79. minutą meczu nasz zespół zwyciężył 3:1. - "Drużyna pokazała charakter. Pierwsza połowa to fragment dobrej gry, lecz to przeciwniczki wyszły na prowadzenie. W drugiej połowie zachowałyśmy się jak prawdziwy zespół. Dziewczyny nie bały się zabrać odpowiedzialności na swoje barki. Grałyśmy jak jeden organizm, w którym każda sobie pomaga" - tak pojedynek podsumowała zawodniczka drużyny z Krobi, Julia Sierpowska.

Przegrała za to dość niespodziewanie ekipa ze Starych Oborzysk. Zespół Marcina Adamczaka stracił punkty w Sianowie i spadł w tabeli za KA 4. Być może sytuacja na powrót zmieni się po kolejnym weekendzie, w który czekają nas derby rozgrywane na boisku Juny-Trans. Najważniejsza, niedobra informacja jest jednak póki co taka, że lider z Gdyni ma już 6 punktów przewagi i trudno będzie odebrać mu miejsce dające awans.

W Red Box IV lidze kobiet ostatnie dni należały do AZS UAM I Poznań. Młodszy zespół spod akademickiego znaku dwukrotnie na przestrzeni trzech dni wysoko pokonywał czołowe zespoły rozgrywek. Najpierw w sobotę UAM rozprawił się z Wartą Poznań 5:1. W poniedziałek natomiast na Morasko przyjechała Górnicza Konin i również nie miała nic do powiedzenia wobec świetnej postawy poznanianek. W weekend jednak koninianki ograły drugą drużynę UAM-u, a wcześniej w tygodniu w rozgrywanym awansem starciu z 18. kolejki wygrały w derbach Konina z AZS PWSZ-em i dzięki temu są w świetnej pozycji wyjściowej przed ostatnimi spotkaniami. Na ich błąd liczą jeszcze Lipno i UAM, który wskoczył na trzecią pozycję. Warto odnotować również pierwsze zwycięstwo rezerw Ostrovii, które pokonały AZS PWSZ na wyjeździe aż 6:0.

III LIGA KOBIET

KA 4 resPect Krobia - LFA Szczecin 3:1
Owoc (73'), Nowak (74'), Szymczak (79') - Trzcińska (34')

UKS Victoria Sianów – Juna-Trans Stare Oborzyska 3:1
Grzelak (27', 81'), Fil (74') - Matyja (31')

RED BOX IV LIGA KOBIET

UKS Górnicza Konin - AZS PWSZ Konin 4:0
Majchrzak (31'-samobójcza), Jackiewicz (45'), Piechowska (56'), Urbaniak (82')
------------------------------------------------------------------------------------------

AZS PWSZ Konin - Ostrovia 1909 II Ostrów Wielkopolski 0:6
Andrzejczak (6'-samobójcza), Drygas (10', 34', 70', 80'), Braun (84')

AZS UAM I Poznań - Warta Poznań 5:1
Lechna (27', 57'), Nowaczyk (43'), Kuleczka (66'), Kubka (83') - Rusinek (51')

Grom Wolsztyn - Słupczanka Słupca 1:1
Górska (45') - Tylak (76')

UKS Górnicza Konin - AZS UAM II Poznań 3:0
Witaszek (44'), Urbaniak (86'), Piechowska (90+2')

AZS UAM I Poznań - UKS Górnicza Konin 4:0
Kubka (x2), Kuleczka, Lechna

Najważniejsze wydarzenia z rozgrywek młodzieżowych miały miejsce w Grodzisku Wielkopolskim. Odbył się tam półfinałowy turniej klubowych mistrzostw Polski młodziczek. Wśród czterech drużyn, które walczyły o awans do turnieju finałowego, były dwa nasze kluby - Warta Poznań oraz Polonia Środa Wielkopolska. Lepiej poszło "Zielonym", które z 5 punktami zajęły drugie miejsce i znalazły się tym samym w najlepszej ósemce w kraju! Radości z takiego obrotu spraw nie kryła trenerka Violetta Biegańska. - Jestem bardzo dumna z dziewczyn, ponieważ widzę ile emocji i energii ich to kosztowało, ale takie zahartowane charaktery walczą do końca i za to bardzo im dziękuję. Dziś to my jako pierwsze traciłyśmy bramkę, ale potrafiłyśmy podnieść się i grać do ostatniego gwizdka - zebrałyśmy cenne doświadczenie i uwierzyłyśmy w swoje możliwości. Na czwartym miejscu turniej zakończyła Polonia, dla której jednak awans do tej fazy rozgrywek już sam w sobie był osiąnięciem i nie można tu mówić o żadnym niepowodzeniu.

Tradycyjnie w Centralnej Lidze Juniorek U-17 problemów z rywalkami nie miały Medyczki. Tym razem zespół Anny Gawrońskiej rozbił 7:0 Włókniarza Białystok i przypieczętował awans do półfinałów, do któych niemal na pewno przystąpi z pierwszej pozycji.

Wśród juniorek młodszych także Medyk POLOmarket górą. Drużyna prowadzona przez Michała Sypułę pokonała Olimpię Szczecin 2:0. Strzelecki festiwal w Kostrzynie nad Odrą urządziły sobie natomiast zawodniczki Warty, które wbiły gospodyniom aż 11 goli tracąc tylko jednego. Tym razem meczu nie rozgrywał AZS UAM Poznań pauzując wobec wycofania się z rozgrywek drużyny z Gorzowa Wielkopolskiego. Medyk i Warta wciąż liczą się w grze o pierwsze miejsce. Walka o awans do fazy play-off rozstrzygnie się między naszymi zespołami i Akademią Piłkarską LG.

Po raz drugi tej wiosny do rywalizacji przystąpiły najmłodsze zawodniczki. Orliczki rozegrały turniej w Lipnie i co dla nich najważniejsze, w końcu ich poczynania mogli śledzić z bliska rodzice dzięki zmianie przepisów związanych z sytuacją epidemiczną. Najlepiej w gronie czterech zespołów poradziły sobie zawodniczki AZS UAM Poznań notując komplet zwycięstw.

CENTRALNA LIGA JUNIOREK U-17, GRUPA PÓŁNOCNA

Medyk POLOmarket Konin - Włókniarz Białystok 7:0
Połatyńska (11', 23'), Jaśniak (61'), Konieczna (65', 67'), Posiewka (70'), Kogutek (80')

CENTRALNA LIGA JUNIOREK U-15, GRUPA A

Medyk POLOmarket Konin - Olimpia Szczecin 2:0

MUKS PS Kostrzyn nad Odrą - Warta Poznań 1:11
Gwizdoń (36') - Polak (5'), Cyraniak (10', 15'), Budasz (39'), Hennig (44'), Tokar (54', 76'), Golec (61'), Glogier (71'), Kościelak (78'), Nowicka (80+1')