Kobiecy weekendy: derby dwóch rannych

Coraz bliżej zakończenia sezonu w piłce kobiecej. Na szczeblu centralnym i makroregionalnym już niemal wszystko jasne. Na pierwszy plan tym razem wysuwały się derby w III lidze, których wynik nie zadowolił nikogo. W rozgrywkach młodzieżowych kolejny sukces Warty Poznań, która melduje się w ćwierćfinałach CLJ U-15.

W Ekstralidze do końca sezonu pozostała ostatnia kolejka, ale już teraz wiadomo, że Medyk POLOmarket zmagania zakończy na 4. miejscu. Przesądził o tym remis w Krakowie, uratowany zresztą w doliczonym czasie gry przez Annę Gawrońską. Faktem staje się więc pierwszy po 18 latach sezon, w którym koninianki nie sięgną po medale Mistrzostw Polski. W Medyku z tego powodu nikt jednak tragedii nie ogłasza, zresztą nie ma ku temu powodów. Zespół wciąż jest w krajowej czołówce, a strata do mistrzyń jest dużo mniejsza niż już to wcześniej bywało. Niewykluczone, że za rok po konsolidacji zespołu, który przeszedł ogromne zmiany w tym sezonie, Medyk ponownie dostarczy wiele radości.

Na zapleczu elity rozczarowała Polonia Środa Wielkopolska przegrywając w Wodzisławiu Śląskim. Tym samym rywalki doskoczyły do wielkopolskiego zespołu w tabeli i o ostatecznych miejscach na koniec trwającej kampanii zdecyduje ostatnia kolejka. W niej Polonia podejmie mistrza, Tarnovię Tarnów, która w przyszłym sezonie będzie już występować w Ekstralidze. Średzianki utrzymanie mają zapewnione, więc cel na sezon spełniły, choć patrząc na przebieg sezonu, można było pokusić się o nieco więcej.

W II lidze również już niemal wszystko jest jasne. Na dziesiątej pozycji sezon zakończy GSS Grodzisk Wielkopolski. Choć zespół wyprzedził tylko jednego rywala, zapewnił sobie dalszy ligowy byt. Oddać grodziszczankom trzeba, że wiosną prezentują się nieźle i nawet mimo porażek pokazują dobrą, ofensywną piłkę. Tak też było w niedzielę we Wrocławiu, gdzie zespół toczył wyrównany bój z drugą drużyną Śląska ulegając 4:5. Ostrovia i Medyk II solidarnie natomiast wysoko wygrywały i do ostatniego gwizdka będą toczyć korespondencyjny pojedynek o podium. W lepszej sytuacji wyjściowej są ostrowianki, które jadą do Włocławka i teoretycznie mogą jeszcze nawet awansować na drugą pozycję, choć musiałyby pokonać obecnego wicelidera różnicą pięciu lub więcej goli. Rezerwy Medyka udadzą się natomiast do Częstochowy na starcie z najlepszą w lidze Skrą i by myśleć o trzecim miejscu, muszą wygrać oraz liczyć na potknięcie Ostrovii.

EKSTRALIGA

AZS Uniwersytet Jagielloński Kraków - Medyk POLOmarket Konin 1:1
Maziarz (20') - Gawrońska (90+4')

I LIGA KOBIET

KS SWD Wodzisław Śląski - Polonia Środa Wielkopolska 2:1
Gulec (56'), Piętakiewicz (85') - Nogalska (90')

II LIGA KOBIET

Śląśk II Wrocław - GSS Grodzisk Wielkopolski 5:4
Chudzik (12'), Nowacka (22', 58'), Matuszewska (45'), Szeląg (88') - Guzik (17', 27'), Marek (67'), Ruta (90')

Ostrovia 1909 Ostrów Wlkp - UKS SMS III Łódź 5:0
Krawiec (2'), Golińska (6'), Gościniak (10'), Knuła (44', 77')

Medyk II POLOmarket Konin - Bielawianka Bielawa 6:0
Dymińska (12'), Nowak (45', 90'), Wielińska (60', 74', 76')


W trzeciej lidze byliśmy świadkami derbów Wielkopolski pomiędzy Juna-Trans Stare Oborzyska a KA 4 resPect. Stawką spotkania było nie tylko pokazanie, który zespół jest silniejszy w naszym województwie, ale przede wszystkim lepsza pozycja w walce o awans. Z bitwy wyszło dwóch rannych - mecz zakończył się bezbramkowym remisem czym obie drużyny sprawiły miły prezent liderowi rozgrywek, a sobie mocno skomplikowały grę o najwyższe laury. Po tej kolejce Marcus Gdynia ma już 8 punktów przewagi nad drugim KA 4 resPect. Choć do końca sezonu jeszcze sześć kolejek, trudno sobie wyobrazić, by lider roztrwonił taką przewagę, zważywszy że do tej pory punkty tracił tylko raz.

 

Bez niespodzianek przebiegała tym razem rywalizacja w Red Box IV lidze kobiet. Swoje mecze wygrywały faworytki. Odnotować warto fantastyczną dyspozycję drużyny AZS UAM Poznań. W ciągu kilkunastu dni wygrały one bowiem cztery mecze. O zwycięstwach z Wartą i Górniczą, o których pisaliśmy wcześniej, dołożyły wiktorie z drugimi zespołami UAM-u oraz Ostrovii. Łącznie w tych czterech pojedynkach młode akademiczki, które w przyszłym sezonie mają występować pod szyldem poznańskiego Lecha, strzeliły aż 26 goli! W tabeli na czele Górnicza Konin i wszystko wskazuje na to, że to właśnie ten zespół wygra rozgrywki. Ma bowiem cztery punkty przewagi, a do końca sezonu drużyny mają już tylko po trzy spotkania.

III LIGA KOBIET

Juna-Trans Stare Oborzyska - KA 4 resPect Krobia 0:0

RED BOX IV LIGA KOBIET

AZS PWSZ Konin - Lipno Stęszew 1:1
Andrzejczak (34') - Konieczna (15')

AZS UAM I Poznań - AZS UAM II Poznań 10:1
Lechna (6', 15', 28', 32', 50'), Kubka (25'), Buczak (36'), Nowaczyk (60', 73'), Katarzyńska (90') - Zielińska (37')
------------------------------------------------------------------------------------------

Ostrovia 1909 II Ostrów Wielkopolski - AZS UAM I Poznań 4:7
Goplarek (31'), Drygas (46', 53'), Stasiak (60') - Drzewiecka (14'), Lechna (17', 42'), Małyszka (19', 47'), Bączkowska (70'), Nowaczyk (88')

AZS UAM II Poznań - Lipno Stęszew 0:4
Kociemba (41'), Telążka (45'), Szymankiewicz (69'), Konieczna (79')

Słupczanka Słupca - UKS Górnicza Konin 0:3
Piechowska (5'), Witaszek (38'), Witoń (79')

Warta Poznań - Grom Wolsztyn 4:1
Polak (13'), Wierzbińska (37', 38', 84') - Piszczek (53')


W zmaganiach młodzieżowych najistotniejsze rzeczy działy się w Centralnej Lidze Juniorek U-15. W meczu na szczycie w Gdańsku zawodniczki Medyka nie sprostały Akademii Piłkarskiej LG ulegając liderowi rozgrywek 2:7. Potknięcie koninianek wykorzystała natomiast Warta Poznań. W derbach "Zielone" rozbiły UAM 7:0 i zapewniły sobie grę w ćwierćfinałach rozgrywek. Na tym etapie rozgrywany będzie jeden mecz, jako że Warta zmagania w grupie na pewno zakończy na drugim miejscu, będzie dolosowywana do jednego z czterech zwycięzców grup.

W CLJ U-17 kolejne zwycięstwo odnotował Medyk, który już wcześniej zapewnił sobie awans do strefy medalowej. Podopieczne Anny Gawrońskiej potrzebują jednego punktu, by mieć gwarancję przystąpienia do walki z pozycji zwycięzcy grupy północnej.

Swoje rozgrywki miały także w miniony weekend młodziczki. W wojewódzkim turnieju rozgrywanym w Chwałkowie udział wzięły trzy ekipy - Medyk, KA 4 resPect oraz UAM Poznań. Najlepsze w trójmeczu okazały się te pierwsze, oba spotkania wygrywając z łącznym bilansem bramkowym 7:0. Kolejna okazja do zmagań dla młodziczek nastąpi już w najbliższy weekend, tym razem w Środzie Wielkopolskiej.

CENTRALNA LIGA JUNIOREK U-17, GRUPA PÓŁNOCNA

AS Stomil Olsztyn - Medyk POLOmarket Konin 0:2
Jaśniak (10', 86')

CENTRALNA LIGA JUNIOREK U-15, GRUPA A

Akademia Piłkarska LG Gdańsk - Medyk POLOmarket Konin 7:2
Pipiórka (12'), Tanajno (18') Gadawska (25', 26'), Łapińska (53'), Ostopinka (54'), Adamska (65') - Budzińska (46'), Kubiak (74')

Warta Poznań - AZS UAM Poznań 7:0
Wojciechowska (4', 34'), M. Kościelak (8'), Hennig (53'), Tokar (57'), Golec (59'), A. Kościelak (62')

WIELKOPOLSKA LIGA MŁODZICZEK

KA 4 resPect Krobia - AZS UAM Poznań 2:3
Medyk POLOmarket Konin - KA 4 resPect Krobia 4:0
AZS UAM Poznań - Medyk POLOmarket Konin 0:3