fot. Wielkopolski ZPN

Nasze kluby: Akademia Reissa

Znana jest głónie ze szkolenia chłopców, gdzie zdobyła sobie niewątpliwie pozycję w trójce wiodących szkółek w Wielkopolsce. Ma w swoich szeregach jednak również liczne dziewczęta. W cyklu "Nasze kluby" przedstawiamy struktury Akademii Reissa.

Pierwsze zespoły dziewczęce w ramach Akademii do życia powołano w roku 2018. Nie znaczy to jednak, że wcześniej w ogóle nie było płci pięknej w klubowych, pomarańczowych barwach na boiskach. Można wręcz stwierdzić, że zanim powstały dedykowane grupy dla dziewcząt, najzdolniejsze piłkarki wywodzące się z Akademii już szkoliły się w Medyku. O nich jednak nieco później w tekście.

Powołanie grup dziewcząt było odpowiedzią na rosnące zainteresowanie, a zarazem potrzebę rozwijania piłkarskich umiejętności w gronie rówieśniczek. Nie zawsze bowiem wspólne szkolenie z chłopcami było skuteczne i nie tyle mowa tu stricte o umiejętnościach, co charakterystyce funkcjonowania w grupie.

We wspomnianym roku 2018 dziewcząt w strukturach Akademii było już na tyle dużo, że problem skoncentrowania na danej lokalizacji nie mógł być przeszkodą. Dziewczęta zaczęły razem trenować, choć rywalizację nadal podejmowały głónie z chłopcami. Przełomem okazał się początek tego roku, gdy zespół Akademii Reissa zadebiurował w Halowych Mistrzostwach Wielkopolski w kategorii Orliczek. Na razie to jedyny występ drużyny, ale wierzymy, że z czasem zobaczymy reprezentantki Akademii również w regularnej rywalizacji ligowej.

Co ciekawe, Akademia Reissa na razie nie doczekała się wychowanka w męskiej Ekstraklasie, za to w kobiecej już tak. W szeregach Medyka Konin na najwyższym szczeblu ligowym debiutowała Alicja Piechocka, na koncie której są już również powołania do juniorskiej reprezentacji kraju. Drogę z Akademii przez Medyka do kadry narodowej przebyła również Maria Jakubowska. Dalsze ich drogi wyglądają już różnie, co nie zmienia faktu, że wzorce do naśladowania młode zawodniczki mają w Akademii znakomite, niezależnie od tego czy trenują w drużynach dziewczęcych czy też - tak jak niegdyś Piechocka i Jakubowska - razem z chłopcami.

AKADEMIA PIŁKARSKA REISSA

Ul. Źródlana 19/1
61-642 Poznań
@: apreissa.poznan@wielkopolskizpn.pl

Rok powstania sekcji kobiecej: 2018

Obiekty:
Główny obiekt - Baranowo, ul. Wypoczynkowa 93

Władze:
Piotr Matecki - prezes
Szymon Cejba - członek zarządu
Marek Pawłowski - członek zarządu
Michał Śniegowski - członek zarządu

Zespoły:
Łączone grupy wiekowe - trenerzy Marcin Porzucek i Wojciech Kozłowski