fot. AZS UAM Poznań

Nasze kluby: AZS UAM Poznań
Czy da się od okreśłonej specjalizacji do wszechstronnego rozwoju w każdej odmianie piłki. AZS UAM Poznań udowadnia, że tak. W cyklu "Nasze kluby" nadszedł czas na jeden z najbardziej utytułowanych klubów futsalowych w kraju, w którym piłka już dawno wyszła poza parkiet.
Kiedy w 2003 roku Wojciech Weiss rozpoczął na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza treningi piłki nożnej dziewcząt nikt nie przypuszczał, że po latach będzie to jeden z czołowych klubów kobiecej piłki. Aktualne Mistrzynie Polski w futsalu mają na swoim koncie już wiele medali nie tylko w halowej odmianie futbolu, ale też i plażowej. Zacznijmy jednak od początku.
Już pierwsze piłkarskie zajęcia w ramach uczelnianej sekcji pokazały ogromny potencjał. Licznie zainteresowane dziewczęta regularne treningi początkowo uzupełniały sporadycznymi meczami sparingowymi. W 2006 roku po raz pierwszy mogły zmierzyć się o stawkę i to od razu w międzynarodowym gronie. Wyjazd na turniej do holenderskiego Eindhoven był później powtarzany przez kolejne 8 lat.
Z czasem na treningach kobiecej sekcji zaczęły pojawiać się piłkarki z całego kraju. Dziewczyny szukały uczelni, która da im dobre wykształcenie i pozwoli kontynuować piłkarską przygodę. Przełomowym momentem dla podopiecznych Wojciecha Weissa był 2010 rok. Zespół zajął drugie miejsce w Pucharze Zarządu Głównego AZS (dziś kontynuowane jako Akademickie Mistrzostwa Polski). Wicemistrzostwo już było sukesem, a okazało się, że daje też przepustkę do... Akademickich Mistrzostw Europy. Wobec rezygnacji zwyciężczyń ich miejsce zajęły poznanianki, w turnieju w Zagrzebiu zajmując 7. miejsce. Był to jednak moment przełomowy, bo to właśnie wtedy zapadła decyzja, by skupić się na futsalu.
Rok później drużyna rozpoczęła rywalizację w I lidze futsalu, a do występów ligowych dołożyła przygodę z beach soccerem. Przez kolejne siedem lat poznanianki wyruszały na krajowy czempionat na piasku i za każdym razem wracały z niego z medalami. "Krążki" pojawiły się również na parkiecie. Do historycznego wydarzenia doszło w 2016 roku, kiedy to akademiczki sięgnęły po tytuł mistrzowski. Co ciekawe, był to jeden z aż pięciu złotych medali zdobytych wówczas na przestrzeni zaledwie kilku miesięcy. Oprócz krajowych zmagań ligowych, UAM wygrał wówczas również Akademickie Mistrzostwa Polski w futsalu, Mistrzostwa Polski w beach soccerze, a także Akademickie Mistrzostwa Wielkopolski, zarówno w futsalu jak i na trawie.
Tytuł mistrzowski w Ekstralidze futsalistki zdobyły również w obecnym sezonie, a w międzyczasie swoję kolekcję uzupełniły dwoma wicemistrzostwami i jednym brązowym medalem. Za laurami w parze szły występy na arenie międzynarodowej - w Akademickich Mistrzostwach Europy w futsalu (pięciokrotnie), Lidze Mistrzyń futsalu (2019), a także w Euro Winners Cup Beach Soccer (2017 i 2018). Oczywiście wciąż UAM kontynuował też rywalizację akademicką, w której okazywał się najlepszy zarówno w hali jak i na trawie.
Ligowe mecze akademiczek cieszą się sporym zainteresowaniem kibiców, którzy licznie zapełniają trybuny hali na poznańskim Morasku, oczywiście kiedy sytuacja epidemiczna tylko na to pozwala. W barwach drużyny na przestrzeni lat występowało wiele byłych i obecnych reprezentantek Polski. Etatowymi kadrowiczkami w piłce 11-osobowej były lub wciąż są Joanna Klawińska, Sandra Sałata, Patrycja Balcerzak czy Natalia Chudzik, a do zliczenia tych, które z orłem na koszulce występowały w futsalu, nie starczyłoby już palców u rąk. Zresztą wyróżnienia dotyczą nie tylko piłkarek, bo kadrę futsalową od pięciu lat prowadzi Wojciech Weiss.
W 2017 roku UAM powrócił też do regularnej gry na trawie. Dalsze możliwości rozwoju dostarczyło powstanie na terenach za halą pełnowymiarowego boiska ze sztuczną nawierzchnią. Dzięki tem przed kilkoma miesiącami, z inicjatywy Alicji Zając, powołana do życia została akademia piłkarska dla dziewcząt. Tym samym klub ma już zespoły na każdym szczeblu rywalizacji w kobiecej piłce w obu praktykowanych odmianach futbolu, a zespół do lat 15 błyskawicznie dotarł na poziom centralny i rywalizuje w Centralnej Lidze Juniorek U-15.
Kobieca sekcja nie mogłaby funkcjonować, gdyby nie nieustanna przychylność władz uczelni i kierownictwa Klubu Uczelnianego oraz Studium Wychowania Fizycznego i Sportu. W ich ramach zainteresowani mogą rozwijać swoje pasje w około 40 dyscyplinach! Coraz liczniejsze wsparcie udzielają również sponsorzy, których nie przyciąga tyle wynik, co przyjacielska atmosfera panująca w klubie. Wszystko to daje świetlane perspektywy do dalszego rozwoju, a patrząc na dotychczasowe doświadczenia UAM-u w piłce, można spodziewać się, że klub szybko stanie się istotnym ośrodkiem piłkarskim w skali kraju.
KLUB UCZELNIANY AZS UAM POZNAŃ
ul. Zagajnikowa 9
61-602 Poznań
@: uam.poznan@wielkopolskizpn.pl
Rok powstania sekcji kobiecej: 2003
Stadion: ul. Zagajnikowa 9
Władze:
Andrzej Witkowski - prezes KU AZS UAM
Mateusz Witkowski - dyrektor SWFiS UAM
Sukcesy:
Mistrzostwa Polski w futsalu
złoto: 2016, 2021
srebro: 2018, 2020
brąz: 2014
Mistrzostwa Polski w piłce plażowej
złoto: 2016
srebro: 2011, 2017
brąz: 2012, 2013, 2014, 2015
Akademickie Mistrzostwa Europy
4. miejsce - Poznań, 2015
Akademickie Mistrzostwa Polski w futsalu
złoto: 2014, 2016
srebro: 2013, 2019
brąz: 2015
Akademickie Mistrzostwa Polski w piłce nożnej
złoto - 2020
Zespoły:
Seniorki
Ekstraliga futsalu (Wojciech Weiss, Violetta Biegańska)
Red Box IV liga kobiet - I zespół (Alicja Zając, Zuzanna Sawicka), II zespół (Wojciech Weiss)
Młodzież
Juniorki - CLJ U-15 (Alicja Zając, Zuzanna Sawicka)
Młodziczki (Angelika Blumczyńska, Natalia Powchowicz)
Orliczki (Angelika Blumczyńska, Natalia Powchowicz)
Sponsorzy / partnerzy sekcji kobiecej:
vBionic, Artbud, ACE Glass, Inventory Solusion, Salon Joma Poznań, Primax