fot. Reprezentacja wielkopolskiej policji w piłce nożnej kobiet

Nasze kluby: drużyna wielkopolskiej policji

W piłce kobiecej w regionie nie brakuje drużyn, które funkcjonują niczym kluby, choć nie są zrzeszone w Wielkopolskim ZPN. Mimo, że w rozgrywkach ligowych nie uczestniczą, na swoim koncie mają liczne sukcesy. Jedną z takich ekip jest reprezentacja wielkopolskiej Policji.

Za datę powstania tej niezwykłej drużyny uznaję się sierpień 2016 roku. Inicjatorką była Anna Król, która rok wcześniej gościnnie uczestniczyła w turnieju piłki nożnej służb mundurowych rozgrywanym w Olsztynie. Wtedy też postanowiła, że na kolejne zawody przyjedzie już ze swoją drużyną i tak też się stało. Co ciekawe, znalezienie pasjonatek futbolu wśród policjantek nie okazało się wcale trudnym zadaniem. Funkcjonariuszki to wysportowane osoby, które w swojej przeszłości próbowały sił w różnych dyscyplinach sportu, a nie brakuje wśród nich także byłych piłkarek. Oczywiście były też i takie, które po raz pierwszy zetknęły się z futbolem, a okazało się, żę drzemie w nich spory potencjał i narodziła ogromna miłość do futbolu.

W szeregach policyjnego zespołu znajdziemy między innymi Martę Zielińską, która swego czasu powoływana była do reprezentacji Polski futsalu, a w piłce trawiastej - podobnie jak Dorota Kocińska - grała na najwyższym poziomie rozgrywkowym. Z kolei Alicja Cichoradzka w przeszłości powoływana była do młodzieżowych reprezentacji Polski. Sporą część piłkarek-policjantek zobaczyć można w trakcie sezonu w drugim zespole AZS UAM Poznań, który występuje w rozgrywek Red Box IV ligi kobiet.

Główynymi imprezami dla drużyny wielkopolskiej policji pozostają turnieje. Największym sukcesem jest drugie miejsce w Międzynarodowym Turnieju Służb Mundurowych w piłce halowej, które zespół wywalczył w 2019 roku. Wówczas w finale lepsza okazała się reprezentacja Polski policjantek. Swój ślad ekipa mundurowych odcisnęła jednak już także w związkowej historii, sięgając przed rokiem po Puchar Polski w futsalu na szczeblu wojewódzkim.

Znając charakterystykę policyjnego zespołu, jego sukcesy nie mogą dziwić. Ze względu na specyfikę pracy zawodowej z pewnością trudno oczekiwać, by ekipa ta kiedyś pojawiła się w regularnych rozgrywkach, ale jest serdecznie przyjmowana na wszystkich imprezach piłki kobiecej. Prezentowany poziom nakazuje zaś traktować piłkarki w mundurach zawsze w roli jednego z pretendentów do zwycięstwa.

 

DRUŻYNA WIELKOPOLSKIEJ POLICJI KOBIET W PIŁCE NOŻNEJ

Osoba kontaktowa:
Daria Saukens - d.saukens@wp.pl

Rok powstania: 2016

Kierownictwo drużyny:
Karolina Duszyńska
Anna Król
Monika Witt

Największe sukcesy:
- srebrny medal w X Międzynarodowym Turnieju Służb Mundorowych w Piłce Nożnej Halowej im. podkom. Andrzeja Struja w Warszawie (2019);

- zdobycie wojewódzkiego Pucharu Polski w futsalu kobiet i awans do 1/32 finału szczebla centralnego (2020).