fot. Wielkopolski ZPN

Nasze Kluby: KA 4 resPect

Za sprawą występu w turnieju "Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku" o tym klubie krótko po jego powstaniu usłyszała cała piłkarska Polska. Dziewczęta wystąpiły w wielkim finale rozgrywek na PGE Narodowym, co dla wielu młodych zawodników i zawodniczek pozostaje w sferze marzeń. W cyklu "Nasze kluby" dziś przedstawiamy KA 4 resPect Kołaczkowice.

Fundacja na rzecz rozwoju młodych talentów „KA 4 resPect” założona została w 2015 roku z inicjatywy obecnego prezesa Łukasza Kaczmarka oraz trenera Łukasza Walczaka. Od początku swojej działalności wspierała lokalną oświatę oraz inicjatywy sportowe, aby popularyzować aktywność fizyczną, szczególnie wśród najmłodszych. Tak powstał zarys pierwszych drużyn.

Co nieczęsto się zdarza, fundamentem klubu była drużyna dziewcząt. Wspomniany już trener Łukasz Walczak rozpoczął pracę z zawodniczkami w wieku od 8 do 12 lat. Okazało się, że mają one ogromny talent, co zostało szybko poparte wynikami. Niezwykłym sukcesem okazał się popularny "Tymbark", w którym zespół KA 4 przeszedł przez wszystkie szczeble aż do wielkiego finału. Mecz rozgrywany na PGE Narodowym był zwieńczeniem niesamowitej piłkarskiej przygody i choć okazał się przegrany, nikt nie traktuje go w kategoriach porażki.

O KA 4 resPect zrobiło się głośno nie tylko w regionie, ale i w całym kraju, co przełożyło się na dalszy rozwój piłki kobiecej. W Krobii powstał zespół seniorek, a do klubu z czasem dołączyły znane i doświadczone piłkarki jak Agata Polowczyk czy Karolina Grześkowiak. W połączeniu z utalentowaną młodzieżą dało to świetne wyniki. Już w pierwszym roku gry w lidze wojewódzkiej KA 4 był bliski awansu, skończyło się jednak na przegranych barażach. Sezon 2019/20 dał już jednak promocję na szczebel makroregionalny. Tam również drużyna świetnie się spisywała kończąc zmagania w III lidze na drugim miejscu. Do tego zespół ma już na koncie zdobycie wojewódzkiego Pucharu Polski i awans aż do 1/16 finału rozgrywek ogólnopolskich.

Dobra organizacja i znakomite warunki do funkcjonowania w klubie sprawiają, że KA 4 przyciąga do siebie niebagatelne osobowości. Przez pewien czas barwy resPect przywdziewała Brazylijka Amanda Moura-Pietrzak, a rolę dyrektora sportowego pełni była reprezentantka Polski, Dagmara Grad.

KA 4 to jednak nie tylko seniorki ale także grupy młodzieżowe dziewcząt i chłopców. W szeregach klubu z Krobii z roku na rok przybywa zawodników, którzy rywalizują w rozgrywkach wojewódzkich w młodszych kategoriach wiekowych. Bardzo dobrze rokująca grupą są młodziczki, które od kilku lat są czołową drużyną w naszym regionie, co udowodniły także w tym sezonie. Choć  na co dzień rywalizują w lidze z chłopcami, to gdy przyszło im zmierzyć się z rówieśniczkami podczas Halowych Mistrzostw Wielkopolskiz zakończyły rywalizację ze złotymi medalami. Wyniki znajdują odzwierciedlenie w wyróżnieniach indywidualnych, czego dowodem było choćby niedawne powołanie na zgrupowanie Talent Pro Korneli Kaczmarek czy obecnie wypożyczonej do Śląska Wrocław wychowanki KA 4, Oliwii Rychlickiej.

KA 4 RESPECT KOŁACZKOWICE

Kołaczkowice 5B
63-910 Miejska Górka
@: ka4respect.kolaczkowice@wielkopolskizpn.pl

Rok powstania: 2015

Stadion:
Stadion w Pakosławiu

Władze:
Łukasz Kaczmarek - prezes
Anna Kaczmarek - członek zarządu

Zespoły:
seniorki - III liga kobiet (trener Filip Kolasa)
juniorki młodsze U-15 (trener Dagmara Grad)
młodziczki U-13 (trener Agata Polowczyk)

Sponsorzy i partnerzy:
KA 4
Wynajem Apartamentów Sobański Karol
Sobmetal
Armasz
Megawi
Woj-met