fot. Medyk POLOmarket Konin

Nasze kluby: KKPK Medyk POLOmarket Konin

Przez całą rundę wiosenną przedstawialiśmy ośrodki piłki kobiecej w regionie. Są wśród nich kluby z pewną tradycją jak i dopiero raczkujące w środowisku. Dziś pora na niekwestionowanego hegemona i lidera wielkopolskiej piłki w wydaniu kobiecym - KKPK Medyk POLOmarket Konin.

Trudno historię najbardziej utytułowanego klubu spisać w krótkim artykule, skoro na jego temat powstała już książka. W 2015 roku, z okazji 30-lecia Medyka wydano mografię liczącą blisko pięćset stron i to najlepiej pokazuje jak bogate są dzieje konińskiego futbolu kobiecego. Ze wspomnianej daty łatwo obliczyć, że formalnie wszystko zaczęło się w 1985 roku. Tak naprawdę jednak wszystko ruszyło kilka miesięcy wcześniej. W 1984 roku Roman Jaszczak trafił jako nauczyciel do Zespołu Szkół Medycznych. Dyscypliną wiodącą było tam łucznictwo, ale człowiek-instytucja Medyka postanowił to zmienić. Organizował rozgrywki międzyklasowe w różnych dyscyplinach i ku zdziwieniu, największy odzew wywołała piłka nożna. Było to o tyle specyficzne, że szkoła była typowo damską placówką, do której uczęszczały niemal wyłącznie dziewczęta. 

Spore zainteresowanie przekute zostało w regularne treningi, choć nikt nie podejrzewał wóczas, że szybko przeistoczy się to w poważny sport. W marcu 1985 roku dziewczęta wygrały turniej halowy w Kleczewie. To zdecydowało o powołaniu klubu piłkarskiego SKS "Medyk". Nazwa nie wzięła się z przypadku, tak bowiem określano wtedy szkołę. Po kilku tygodniach zespół zgłoszono do rozgrywek, do których... przystąpił natychmiast. Z ligi wycofały się bowiem dwa zespoły, a w wolne miejsce postanowiono dokooptować m.in. Medyka. Zgłoszenie nastąpiło 13 maja, a pierwszy mecz, na wyjeździe, zespół rozgrywał już pięć dni później! Pierwszy sezon Medyk zakończył na czwartym miejscu w gronie siedmiu drużyn.

Jak się okazało, w Koninie od początku talentów nie brakowało. Jeszcze w czasach gry w II lidze, po zaledwie dwóch latach istnienia Medyk doczekał się pierwszej reprezentantki. Marzena Maląg była wówczas w kadrze jedyną piłkarką z II ligi! Po latach gru na zapleczu, Medyk znalazł się w gronie klubów najwyższego szczebla w 1990 roku. Nie było to jednak spowodowane awansem, a reformą rozgrywek. Wiele klubów miało problemy z finansowaniem sporych kosztów organizacyjnych, więc zamiast I i II ligi utworzono cztery grupy regionalne Ligi Centralnej. Wyniki pokazywały wówczas, że Medykowi jeszcze daleko do czołówki, ale trzy sezony gry z najlepszymi były niezwykle cennym doświadczeniem. Po ponownej reorganizacji Medyk wrócił do II ligi, lecz był w niej tylko przez rok. W 1993 roku zespół awansował do "elity" i pozostaje w niej do dziś.

Chcąc wymieniać kolejne sukcesy Medyka, trzebaby po kolei rozpatrywać każdy z sezonów. Pierwszy medal zespół Romana Jaszczaka zdobył dokładnie ćwierć wieku temu - w 1996 roku sięgając po brąz Mistrzostw Polski. Wynik ten powtórzono w 1999 roku, a przebito w 2003 roku. Wtedy to po raz pierwszy Medyk mógł się cieszyć ze srebra i od tamtego czasu aż do tego roku nie schodził już z pudła. Najwięcej radości sprawiały oczywiście tytuły mistrzowskie. Koninianki panowały w latach 2014-17 wygrywając ligę cztery razy z rzędu.

Sukces krajowy przekładał się na rywalizację międzynarodową. Medyk czterokrotnie grał w Lidze Mistrzyń i zawsze przechodził przez fazę grupową docierając do 1/16 finału. Tam jednak rywalki okazywały się zbyt mocne. Zespół toczył zacięte, emocjonujące boje z Glasgow City i Brescią, które przeplatał dwukrotnym wylosowaniem Olympique Lyon. Od francuskiego potentata koninanki zbierały solidne lekcje futbolu, ale mogą za to powiedzieć, że dwukrotnie odpadały z późniejszym triumfatorem rozgrywek.

Oczywiście nie byłoby całej historii Medyka bez Romana Jaszczaka, który klub stworzył i zarządza nim do dziś, choć na samym początku wcale we władzach klubu się nie znalazł - był opiekunem, a funkcje między sobą zawodniczki rozdzieliły same. Później pełnił wszystkie możliwe funkcję, łącząc tak jak dziś, zarządzanie z fotela prezesa z prowadzeniem zespołu z ławki. Okresem nieco mniejszego zaanagażowania były jedynie lata 2011-13, kiedy to Roman Jaszczak prowadził reprezentację Polski seniorek. Tak naprawdę trudno sobie wyobrazić bez swojego twórcy nie tylko Medyk, ale w ogóle polską piłkę kobiecą. W Koninie wychowały się dziesiątki najważniejszych postaci damskiego futbolu w kraju, m.in. najlepsza obecnie polska zawodniczka Ewa Pajor, wciąż grająca w piłkę i trenująca zaraz młode zawodniczki Anna Gawrońska czy obecna selekcjoner reprezentacji Polski, Nina Patalon. To tylko kilka nazwisk odgrywających kluczową rolę obecnie, a przecież taki stan rzeczy w kwestii szkolenia utrzymuje się praktycznie od początku XXI wieku.

Nie ulega wątpliwości, że mimo braku medalu w obecnym sezonie, Medyk w kolejnych latach dalej będzie istotną siłą kobiecej piłki w Polsce i bezwzględnym liderem wielkopolskiego środowiska. W ostatnich sezonach już kilkukrotnie złośliwi wieszczyli czterokrotnemu mistrzowi Polski upadek, a jednak Roman Jaszczak spokojnie przeprowadzał klub przez trudniejsze okresy czy to pod kątem sportowym czy organizacyjnym. Teraz ma w swoich rękach solidny zespół, zasilany obiecującymi młodymi zawodniczki, ale przede wszystkim klub mocny jako organizacja, z sześcioma prowadzonymi grupami szkoleniowymi i gronem ludzi z zaangażowaniem pracującymi na jego dorobek. A przecież jak na lidera regionu przystało, Medyk nie tylko sam się systematycznie rozwija, lecz również wciąż otacza wsparciem mniejsze ośrodki w swojej najbliższej okolicy. 

KKPK MEDYK POLOmarket KONIN

ul. Podwale 1
62-500 Konin
@: medyk.konin@wielkopolskizpn.pl

Rok powstania: 1985

Władze:
Roman Jaszczak - prezes
Jerzy Siuda - wiceprezes
Agnieszka Skucińska - sekretarz

Zespoły:
seniorki - Ekstraliga kobiet (trener Roman Jaszczak)
seniorki (drugi zespół) - II liga (Sandra Sałata)
juniorki - CLJ U-17 (Anna Gawrońska)
juniorki młodsze - CLJ U-15 (Michał Sypuła)
młodziczki U-13 (Jagoda Sapor)
orliczki U-11 (Jagoda Sapor)

Sponsorzy / partnerzy:
POLOmarket - sponsor główny
Jatex - sponsor
Wysowianka - partner