fot. Ostrovia 1909 Ostrów Wielkopolski

Nasze kluby: Ostrovia 1909

W cotygodniowym cyklu prezentującym sylwetki klubów nadszedł czas na wycieczkę na południe regionu. Zapraszamy do zapoznania się z krótką historią piłki kobiecej w Ostrovie Wielkopolskim.

Żeńska drużyna Ostrovii 1909 swoją historię zaczęła tworzyć ponad 10 lat temu z inicjatywy Łukasza Pawlaka. Trener postanowił zorganizować pierwsze treningi dla pań, by sprawdzić czy rzeczywiście jest takie zapotrzebowanie i okazało się to słusznym posunięciem. Rosnąca liczba zawodniczek sprawiła, że sekcja trafiła pod skrzydła klubu znanego z charakterystycznych koszulek w biało-czerwone pasy. Sam szkoleniowiec zespół prowadzi do dziś.

Pierwsze sezony upłynęły na grze w III lidze, a przy tym nieustannej budowie drużyny. Przez szeregii "Ovii" przewinęło się mnóstwo dziewczyn. Część z nich trafiała do drużyny na krótko, ale z czasem udało się też zbudować trzon zespołu na kolejne lata. Pozytywnie wpłynęło to poziom gry wobec czego realne stało się przeskoczenie o szczebel wyżej. Ostrovia awansowała do II ligi w 2016 roku. Jak się okazało, umiejętności starczyło wówczas na dwa sezony, po których nastąpił powrót do rywalizacji w lidze wojewódzkiej. Dziewcząt w klubie było już wtedy tak wiele, że wystawiano dwa zespoły, które o ligowe punkty walczyły między sobą. Był to jednak krótki okres, bo ostrowianki po roku przerwy powróciły na poziom centralny, na którym występują do dziś, z coraz lepszymi wynikami zresztą. Uwagę przykuwa zwłaszcza obecna forma zespołu, który w tym roku wygrał sześć z siedmiu ligowych pojedynków i ustabilizował swoje miejsce w czołówce II ligi, która jak należy pamiętać, od tego sezonu składa się już tylko z dwóch grup, a nie czterech jak to miało miejsce wcześniej. Można zatem powiedzieć, że wysoka pozycja daje klubowi miejsce na przełomie trzeciej i czwartej dziesiątki w hierarchi polskiej piłki kobiecej. 

Obecnie w kobiecej sekcji Ostrovii trenujer ponad 40 zawodniczek, wśród których zdecydowaną większość stanowią wychowanki klubu. Taka liczba oczywiście daje możliwość funkcjonowania dwóch drużyn i tak też się dzieje - zespół rezerw występuje w Red Box IV lidze kobiet. Dobrą markę klubowi robią też jego byłe zawodniczki występują w Ekstralidze - Aleksandra Żurek (Śląsk Wrocław) i Zofia Buszewska (GKS Katowice), która już wywalczyła sobie miejsce w reprezentacji Polski. Kandydatek do pójśćia ich śladem wśród obecnych zawodniczek nie brakuje, wspomnieć tu można choćby bramkostrzelną Małgorzatę Knułę.

Ostrovia cieszy się sporą sympatią mieszkańców i skutecznie popularyzuje kobiecy futbol na południu Wielkopolski. Na silnym zespole seniorskim plany w klubie jednak się nie kończą. Jak wiadomo, podstawą dobrego funkcjonowania jest szkolenie młodzieży i właśnie na tym polu chcą się w Ostrowie Wielkopolskim w najbliższym czasie rozwijać tworząc szansę gry dziewczynkom w każdym wieku. Trzymamy kciuki!

TOWARZYSTWO PIŁKARSKIE OSTROVIA 1909 OSTRÓW WIELKOPOLSKI

ul. Wrocławska 18
63-400 Ostrów Wielkopolski
@: ostrovia.ostrow@wielkopolskizpn.pl

Rok powstania sekcji kobiecej: 2010

Stadion: Janków Przygodzki, ul. Szkolna 4

Władze:
Mariusz Kwiecień - prezes zarządu
Jakub Królak - wiceprezes
Paweł Perz - wiceprezes
Andrzej Kryjom - członek zarządu
Adam Rodecki - członek zarządu
Dariusz Rodecki - członek zarządu
Mariusz Sadło - członek zarządu

Zespoły:
Seniorki
II liga - I zespół (Łukasz Pawlak - trener, Marcin Kałuża - II trener, Piotr Mikołajczyk - trener przyg. motorycznego)
Red Box IV liga kobiet - II zespół (sztab jak wyżej)