fot. Polonia Środa Wielkopolska

Nasze kluby: Polonia Środa Wielkopolska

Polonia Środa Wielkopolska jest jednym z czołowych klubów w regionie zarówno jeśli chodzi o zespoły seniorskie jak i szkolenie młodzieży. Ważnym ogniwem w rozwoju sekcji piłkarskiej są drużyny kobiece, które mogą pochwalić się niemałymi sukcesami.

Początki piłki w wykonaniu płci pięknej w Środzie Wielkopolskiej to rok 2009. Klub obchodził swoje 90-lecie, a trzy dziewczyny - Roksana Wojtecka, Julia Mikołajczak oraz Sylwia Jędrzejczak - szukały miejsca, w którym będą mogły grać w piłkę. Włodarze przychylnie odnieśli się do tego pomysłu, dzięki czemu utworzono zespół seniorek. Wojtecka i Mikołajczak występują w nim po dziś dzień.

Kobiecy zespół przez lata stopniowo piął się po szczeblach ligowej drabinki docierając na zaplecze kobiecej Ekstraligi. Na drugim poziomie Polonia występuje już od kilku sezonów, przy czym należy zaznaczyć, że od obecnej kampanii jest to szczebel ogólnopolski. W wielkopolskiej hierarchii średzianki są siłą numer dwa regionu po hegemonie z Konina.

Wraz z rozwojem sportowym postępy czynione były także w sferze organizacyjnej. Na treningach w Akademii Polonii pojawiało się coraz więcej dziewcząt chcących naśladować starsze koleżanki, co zaowocowało decyzją o utworzeniu drużyn młodzieżowych. Młode polonistki rywalizują w rozgrywkach U-11 oraz U-13 prezentując wysoki poziom. Dowodem na to dominacja w jesiennej rywalizacji młodziczek w Wielkopolsce, dzięki czemu drużyna do lat 13 będzie w najbliższym czasie rywalizować w rozgrywkach centralnych.

Ważną postacią przyczyniającą się do rozwoju średzkiej piłki kobiecej jest Marta Woźniak. Była reprezentantka Polski i zawodniczka Medyka trafiła do klubu przed kilkoma laty w roli szkoleniowca. Jej doświadczenie i zaangażowanie w funkcjonowanie wszystkich drużyn kobiecych stanowi motor napędowy ciągłego postępu Polonii. Co istotne, trenerka może liczyć na duże wsparcie prezesa klubu. Rafał Ratajczak nie ukrywa sympatii do kobiecego futbolu, w poprzedniej kadencji pełnił wszak funkcję przewodniczącego Wydziału Piłkarstwa Kobiecego w Wielkopolskim ZPN.

Warto dodać, że Polonia to nie tylko piłka nożna. Z każdym rokiem powiększa się lista sekcji, aktualnie w barwach klubu uprawiać można m.in. piłkę ręczną, tenis ziemny i stołwy czy szachy, co pozwala młodzieży na wszechstronny rozwój zainteresowań. Co również ważne, miarą sukcesu dla kobiecej Polonii nie tyle są wyniki, a liczba trenujących i podnoszących swoje umiejętności zawodniczek. Ta natomiast regularnie rośnie.

POLONIA ŚRODA WIELKOPOLSKA

ul. Powstańców Wielkopolskich 22B
63-000 Środa Wielkopolska
@: polonia.sroda@wielkopolskizpn.pl

Rok powstania sekcji kobiecej: 2009

Stadion:
- ul. Sportowa 12;
- ul. Kosynierów 2.

Władze:
Rafał Ratajczak - prezes
Dariusz Fludra - wiceprez-es ds. piłki nożnej
Jacek Januszkiewicz - wiceprezes ds. piłki ręcznej
Waldemar Grześkowiak - członek zarządu
Ireneusz Janicki - cżłonek zarządu
Michał Kaczuba - członek zarządu
Bartosz Małecki - członek zarządu
Jacek Nowaczyk - członek zarządu
Piotr Rozwora - członek zarządu
Henryk Tymoszczuk - członek zarządu
Grzegorz Widera - członek zarządu

Zespoły:
seniorki (I liga) - trener Marek Gierałka, asystent Marta Woźniak
U-13 (rozgrywki wojewódzkie/centralne) - trener Marta Woźniak, asystent Łukasz Żegleń
U-11 - trener Łukasz Żegleń

Sponsorzy / partnerzy sekcji kobiecej:
Mendyka & Mendyka, Suf-System