fot. Słupczanka Słupca

Nasze kluby: Słupczanka Słupca

"Nasze kluby" to cykl, w którym będziemy przybliżać sylwetki podmiotów pracujących na rzecz rozwoju piłki kobiecej w województwie. Co tydzień prezentować będziemy kolejne kluby, w których wszystkie chętnę mogą rozwijać swoje piłkarskie pasje.

Słupczanka Słupca to klub, który na mapie naszego województwa pojawił się w ubiegłym roku. Patrząc jednak na działania zarządu oraz samych zawodniczek, a także zaangażowanie lokalnych władz i mieszkańców gminy, w Słupcy rodzi się piękna historia kobiecej piłki nożnej.

Klub swoje powstanie zawdzięcza m.in. Dominice Kawskiej oraz Martynie Piaseckiej, które zainicjowały piłkarskie treningi dziewcząt w miejscowości. Obie wcześniej występowały w Kotwicy Kórnik, ale po rozwiązaniu kobiecej drużyny w klubie, nie miały gdzie dalej realizować swojej pasji. Postanowiły zatem zorganizować w Słupcy cykliczne "gierki na Orliku". Pomysł żeńskich treningów spodobał się Pawłowi Woźniakowi. Słupczanin wspierał wówczas działania Polonii Poznań starając się utrzymać ten klub przy życiu. We własnej miejscowości zobaczył potencjał i wsparł zawodniczki doświadczeniem organizacyjnym.

Szybko okazało się, że chętnych do kopania piłki nie brakuje. Na bazie orlikowych spotkań zorganizowano trening pokazowy. Szerokie działania promocyjne sprawiły, że pojawiło się na nim ponad 30 dziewcząt w różnym wieku, co utwierdziło tylko inicjatorów w przekonaniu o słuszności nowego projektu.

W początkowym rozwoju szyki pokrzyżowała pandemia. Zwłaszcza w pierwszym etapie funkcjonowanie klubu okres przymusowego zawieszenia aktywności może odcisnąć znaczące piętno na dalszej działalności. Słupczanka nie tylko przeszła przez to bezstratnie, ale dzięki dużej determinacji zaangażowanych osób, rozwijała swój zasięg działania poprzez dotarcie do kolejnych zainteresowanych grą kobiet, a także osób, które z życzliwością wsparły inicjatywę. Zakupiono niezbędny sprzęt, sformalizowano kwestię obiektu do gry i w końcu przyszedł czas na kluczowy krok - zgłoszenie do rozgrywek ligowych.

Sezon 2020/21 jest debiutanckim dla Słupczanki. Wprawdzie w rywalizacji w RED BOX IV lidze zawodniczki pod wodzą Pauliny Tylak muszą się jeszcze wiele nauczyć, to pierwsze sukcesy szybko znalazły się na ich koncie. Rundę jesienną zakończyły na przedostatnim miejscu, ale zebrane bezcenne doświadczenia z pewnością będą procentowały wiosną.

Co istotne, Słupczanka zaistniała już w świadomości lokalnej społeczności na tyle, że rośnie liczba chętnych do gry dziewczynek. Stąd w najbliższym czasie klub będzie przymierzał się do rozpoczęcia szkolenia również w kategoriach młodzieżowych. Mając na względzie wsparcie samorządu i miejscowych przedsiębiorców, wykorzystanie drzemiącego potencjału wydaje się być formalnością. Jeśli się to uda, Słupca może być kolejnym mocnym punktem na wielkopolskiej mapie piłki kobiecej.

SŁUPCZANKA SŁUPCA

ul. Powstańców Wielkopolskich 22B
62-400 Słupca
@: slupczanka.slupca@wielkopolskizpn.pl

Rok powstania: 2020

Stadion:
Stadion Leśny w Słupcy
ul. Gajowa 4

Władze:
Paweł Woźniak - prezes
Krzysztof Magoń - wiceprezes
Martyna Piasecka - wiceprezes
Kasandra Rulak - wiceprezes
Agnieszka Wilczewska - skarbnik
Karol Grzywiński - członek zarządu
Damian Przybyła - członek zarządu

Zespoły:
seniorki - RED BOX IV liga kobiet (trener Paulina Tylak, asystent Paulina Bednarowicz)

Sponsorzy / partnerzy:
Miasto Słupca, Powiat słupecki, Auto-Magoń, DS Consulting, Fundacja Warbud