fot. UKS Górnicza Konin

Nasze kluby: UKS Górnicza Konin

Po wyczerpaniu puli II i III-ligowców, w naszym cyklu prezentującym kluby piłki kobiecej przechodzimy na powrót do Red Box IV ligi. Zapraszamy do poznania sylwetki jednego z czołowych zespołów rozgrywek - UKS Górnicza Konin.

Oczywistym skojarzeniem łączącym Konin i kobiecą piłkę jest Medyk. Od 2013 roku na futbolowej mapie istnieje jednak także Górnicza, choć co oczywiste, jej związki z Medykiem są bardzo silne. Klub powstał z inicjatywy pracowników Zespołu Szkół Górniczo-Energetycznych w Koninie i właśnie tej placówce zawdzięcza swoją nazwę. Zespół tworzą przede wszystkim uczennice i absolwentki szkoły, która postanowiła wesprzeć swoje podopieczne w łączeniu edukacji z rozwojem piłkarskich pasji.

Do rywalizacji ligowej Górnicza przystępowała z bardzo solidnym zapleczem kadrowym, toteż nie dziwi, że już w pierwszym sezonie drużyna wywalczyła awans i występowała na szczeblu II ligi. Spędziła tam trzy sezony, by powrócić ponownie na ten poziom w sezonie 2019/20. Rywalizacja z zespołami z innych województw potrwała tym razem jednak tylko rok. Wpływ na to miała reorganizacja rozgrywek, w wyniku której II liga przekształcona została w szczebel centralny, ale też i specyfika funkcjonowania klubu bazującego na szkole.

Mniejsza liczba zawodniczek, a także istotny wpływ pandemii spowodowały, że Górnicza zrezygnowała z gry w makroregionalnej III lidze na rzecz rywalizacji wojewódzkiej. Gra w Red Box IV lidze kobiet miała być okresem odbudowy organizacji i ten cel faktycznie jest realizowany. Zespół jest liderem rozgrywek z dużymi szansami na powrót w kolejnej kampanii do zmagań w makroregionie.

Powszechną praktyką w piłce kobiecej jest łączenie gry na trawie z występami na parkietach i także w Górniczej mamy tego przykład. Marta Witoń to utytułowana futsalistka, obecnie występująca w AZS UAM Poznań, którą możemy oglądać w akcji także na IV-ligowych boiskach. Co więcej, Witoń prowadzi zespół wspólnie z trenerem Robertem Kraską i tu pojawia się kolejny element łączący Górniczą z Medykiem, ponieważ Kraska pełni rolę II trenera w pierwszym zespole Medyka, a Witoń zajmuje się orliczkami i młodziczkami w najbardziej rozpoznawalnym klubie kobiecej piłki w regionie. Wcześniej zespół prowadziła inna doskonale znana postać z Medyka, Natalia Pakulska. Kończąc ten łańcuch relacji warto też dodać, że zimą z Górniczej do Medyka przeniosła się Wiktoria Łepska, która dzięki zmianie barw ma już na koncie debiut w kobiecej Ekstralidze.

Celem klubu na obecny sezon jest awans do III ligi, rozwój sportowy zawodniczek oraz dalsze promowanie piłki nożnej wśród kobiet. Póki co Górnicza znakomicie swoje założenia realizuje świetnie funkcjonując w cieniu Medyka POLOmarket, ale z zachowaniem obupólnych korzyści dla klubów.

UCZNIOWSKI KLUB SPORTOWY GÓRNICZA przy ZSGE W KONINIE

ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 3
62-510 Konin
@: gornicza.konin@wielkopolskizpn.pl

Rok powstania sekcji kobiecej: 2013

Stadion:
Stadion im. Złotej Jedenastki K. Górskiego - ul. Podwale 1
Stadion im. Mariana Paska - ul. Dmowskiego 5

Władze:
Justyna Radecka - prezes
Przemysław Antoniak - wiceprezes
Małgorzata Matuszak - sekretarz
Renata Betler - skarbnik

Zespoły:
Seniorki (Red Box IV liga) - trenerzy Robert Kraska / Marta Witoń

Sponsor:
Miasto Konin

Partner:
KKPK Medyk POLOmarket Konin