fot. Warta Poznań

Nasze kluby: Warta Poznań

Warta Poznań  to najstarszy i obok Lecha najbardziej utytułowany klub piłkarski w regionie. W ostatnim czasie "Zieloni" znów są na ustał całej piłkarskiej Polski, bo po ćwierć wieku powrócili do Ekstraklasy i znakomicie się w niej spisują. Rok 2020 był przełomowy z jeszcze jednego powodu - reaktywowana została kobieca sekcja Warty.

Był rok 2000, kiedy to z inicjatywy Andrzeja Powstańskiego po raz pierwszy utworzono w Warcie zespół kobiecy. Pierwsze treningi przyciągnęły na "Ogródek" przy Drodze Dębińskiej ponad 100 chętnych do gry w futbol pań. Szybko więc zespół został zgłoszony do rozgrywek i zadebiutował w II lidze. Przez ten poziom "Zielone" przebrnęły jak burza i błyskawicznie znalazły się w najwyższej klasie rozgrywkowej. Nowopowstały punkt na mapie kobiecej piłki przyciągał zawodniczki z całego kraju. Nie brakowało też takich, które do tej pory nigdzie nie występowały, a ich talent był na tyle duży, że szybko stawały się gwiazdami ligi. Wspomnieć tu należy choćby Ewelinę Toporek czy ikonę wielkopolskiej piłki kobiecej, Annę Gawrońską.

 

Debiutancki sezon w elicie zakończył się wywalczeniem brązowych medali. Sukces sportowy powiązany był z pozyskaniem sponsora z branży motoryzacyjnej. Dealer Opla, Marek Niedbała, wspierał przez kolejne lata zespół, który jednak już nie występował pod szyldem Warty. Brak przychylności działaczy na Wildzie sprawił, że panie rywalizowały dalej jako Atena Poznań.

Rosnąca popularność piłki kobiecej w ostatnich latach sprawiła, że w planach odbudowy świetności poznańskiej Warty znalazł się rozwój klubu na wielu frontach piłkarskich. W ten sposób powstała drużyna Amp Futbolu "Zielonych", ale też i na powrót sekcja damska. Jedną z inicjatorek tego ruchu była trenerka Anna Jankowska. Latem ubiegłego roku doszło doporozumienia, w ramach którego zespoły Szkoły Futbolu Lejdis Luboń przeniesione zostały do Warty. Celem klubu stało sie stworzenie akademii szkolącej nie tylko zawodników, ale również zawodniczki. Zadbać o to miały dobrze znane w środowisku osoby z doświadczeniem w pracy z tak z dziewczynkami jak i seniorkami - m.in. Łukasz Nowak czy Violetta Biegańska.

 

Projekt kobiecej sekcji Warty na dobre ruszył w sierpniu, z ponad 50 zawodniczkami w szeregach "Zielonych". Klub wystawił drużyny w każdej kategorii wiekowej, od orliczek po seniorki. Pierwsze sukcesy stał się udziałem juniorek młodszych oraz młodziczek, które wiosną występują już w rywalizacji na szczeblu ogólnopolskim. Do Poznania przychodzą też już powołania na akcje szkoleniowe organizowane przez PZPN, co jednak dziwić nie powinno, bo zawodniczki od dłuższego czasu są licznie powoływane do kadr wojewódzkich i obserwowane również na poziomie centralnym. Wśród tych małych sukcesów najbardziej cieszy jednak fakt, że tak uznany klub jak Warta, przywrócił do łask kobiecy futbol i mądrze buduje jego struktury od podstaw.  

WARTA POZNAŃ SA

ul. Spychalskiego34
61-553 Poznań
@: warta.poznan@wielkopolskizpn.pl

Rok powstania sekcji kobiecej: 2000 / reaktywacja 2020

Stadion:
obiekt główny - Droga Dębińska 12
boiska POSiR Golęcin - Warmińska 1

Władze:
Michał Wieczorek - prezes
Bartosz Wolny - wiceprezes

Zespoły:
Seniorki - RED BOX IV liga kobiet / juniorki U-17 (Anna Jankowska, Łukasz Nowak)
Juniorki młodsze U-15 (Anna Jankowska Łukasz Nowak)
Młodziczki U-13 (Violetta Biegańska, Dagmara Zawadzka)
Orliczki U-11 (Dagmara Zawadzka

Sponsor kobiecej sekcji:
ENEA