fot. UAM Halowym Mistrzem Wielkopolski U-16. Radosław Jurga

UAM z tytułem w HMW U-16

UAM Poznań zwyciężył w rozgrywanych na hali Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza Halowych Mistrzostwach Wielkopolski U-16. Pozostałe miejsca na podium zajęły zespoły Medyka POLOmarket Konin.

Do niedzielnej rywalizacji na poznańskim Morasku przystąpiło osiem zespołów z siedmiu klubów. Dwie drużyny wystawił Medyk POLOmarket Konin, który kilka dni przed rozgrywkami zastąpił jedną z wycofanych ekip swoimi młodszymi zawodniczkami. W turnieju mogły zagrać dziewczęta urodzone w latach 2005-2007.

W pierwszej fazie uczestniczki turnieju zostały podzielone na dwie grupy, a do fazy pucharowej awansowały po dwie najlepsze ekipy z grup. W grupie A znalazły się dwa zespoły Medyka, Juna-Trans Stare Oborzyska oraz GSS Grodzisk Wielkopolski. Do grupy B trafiły zespoły UAM Poznań, Warty Poznań, KA4 resPect Krobia, a także Gromu Wolsztyn. Poziom rywalizacji od samego początku był bardzo wysokie a derby dwóch Medyków czy Poznania wzbudziły sporo emocji.

W grupie A najmocniejsze - bez niespodzianki - okazały się zespoły z Konina. Pierwszy zespół Medyka POLOmarket awansował do półfinałów z kompletem punktów. Takiego dorobku nie uzyskał żaden zespół z grupy B, gdzie rywalizacja o awans trwała do ostatnich sekund. Ostatecznie wyszły z niej zwycięsko drużyny poznańskie.

W półfinałach wyraźną przewagę miały faworyzowane drużyny Medyka i UAM-u, które trafiły do finału. Warcie i drugiej drużynie Medyka pozostała walka o brązowe medale. nim to jednak nastąpiło rozegrano pojedynki o niższe miejsca w klasyfikacji końcowej. Wygrywały je Juna-Trans, a także KA 4 resPect. W meczu o trzecie miejsce przez długi czas utrzymywał się bezbramkowy remis. Dopiero w 7. minucie po błędzie obrony Warty Poznań bramkę zdobyły koninianki. Końcówka spotkania była bardzo nerwowa, "Zielone" za wszelką cenę dążyły do wyrównania, lecz medyczki świetnie radziły sobie z przerywaniem tych ataków i po końcowym gwizdku sędziego to drugi zespół Medyka mógł cieszyć się ze zdobycia brązowych medali.

Wielki finał upłynął pod znakiem walki o każdą piłkę oraz świetnych interwencji bramkarek. To właśnie dzięki nim o końcowym triumfie rozstrzygały rzuty karne, które lepiej wykonywały podopieczne Alicji Zając. Gospodynie nie okazały się zbyt gościnne, bo do tytułu drużynowego dołożyły też wyróżnienia indywidualne dla Katarzyny Lewandowskiej (najlepsza bramkarka) i Martyny Nowaczyk (najskuteczniejsza). Grono nagrodzonych uzupełniła najlepsza zawodniczka turnieju - Julia Drożak (Medyk I Konin).

Klasyfikacja końcowa Halowych Mistrzostw Wielkopolski U-16

  1. UAM Poznań
  2. MEDYK POLOmarket Konin I
  3. MEDYK POLOmarketKonin II
  4. WARTA Poznań
  5. KA 4 RESPECT Krobia
  6. GSS Grodzisk Wlkp.
  7. JUNA-TRANS Stare Oborzyska
  8. GROM Wolsztyn