fot. Adam Kupsik na meczu Ligi Europy

Adam Kupsik rekomendowany na sędziego międzynarodowego!

Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej zatwierdził dziś listy kandydatów na arbitrów międzynarodowych w 2020 roku. W gronie tym znalazł się przedstawiciel Kolegium Sędziów Wielkopolskiego ZPN, Adam Kupsik!

Listy sędziów międzynarodowych są aktualizowane przez UEFA co pół roku, główne zmiany dokonują się jednak zawsze pod koniec roku kalendarzowego. Wówczas ogłaszane są nowe listy tworzone na podstawie rekomendacji złożonych przez krajowe związki piłkarskie. Taką listę kandydatów do miana sędziego międzynarodowego Zarząd PZPN uchwalił dziś i znalazł się na niej przedstawiciel Kolegium Sędziów Wielkopolskiego ZPN! Szansą na miano sędziego asystenta UEFA ma Adam Kupsik!

Nasz sędzia zbierał już pierwsze doświadczenia na arenie międzynarodowej w ostatnich miesiącach jako arbiter techniczny. Był członkiem zespołu sędziowskiego na sześciu spotkaniach Ligi Europy, prowadząc spotkania m.in. Arsenalu Londyn, Celticu Glasgow czy Athletic Bilbao. W zeszłym roku jako czwarty sędzia wziął też udział w dwóch pojedynkach Ligi Naródów: Finlandia - Grecja oraz Malta - Kosowo.

Swoją przygodę sędziowską Adam Kupsik rozpoczął w 2007 roku. Jako sędzia główny prowadzi spotkania IV ligi i niższych klas, postanowił jednak skupić się na roli asystenta. Właśnie jako sędzia liniowy trafił na szczebel centralny, co zawdzięcza innemu wielkopolskiemu sędziemu, Piotrowi Idzikowi, który zaprosił go do swojego zespołu na spotkania I i II ligi. Tam wyróżniał się na tyle, że już w sezonie 2014/15 zadebiutował na linii w Ekstraklasie. Mecze najwyższego szczebla w Polsce prowadzi zatem już szósty sezon, na koncie ma ponad 100 spotkań.

Decyzja PZPN oznacza, że naszemu arbitrowi pozostaje czekać na oficjalne potwierdzenie promocji do opublikowania list UEFA. Nastąpi to pod koniec roku. Już teraz jednak gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszej karierze. Wierzymy, że Adam Kupsik będzie godnie reprezentował Wielkopolskę w Europie!