fot. #NoRacism

Apel Kolegium Sędziów

„#NoRacism” i „#SzacunekDlaArbitra” – z takimi hasłami wielkopolscy sędziowie pojawili się na wszystkich meczach PROEKO IV ligi. Akcja Kolegium Sędziów Wielkopolskiego ZPN jest symbolicznym wyrazem sprzeciwu wobec niedopuszczalnych sytuacji, jakie wciąż mają miejsce na obiektach piłkarskich.

Incydent rasistowski, którego sprawcą był przedstawiciel mediów podczas spotkania pomiędzy Victorią Września a Wartą Międzychód jednoznacznie wskazuje na ciągłą potrzebę piętnowania wszelkich agresywnych zachowań w środowisku piłkarskim. Nie ulega wątpliwości, że zachowanie dziennikarza wobec zawodnika o odmiennym kolorze skóry zasługuje na powszechne potępienie i wyciągniecie wszelkich możliwych konsekwencji. Zwrócić należy też jednak uwagę na absurdalne tłumaczenie, jakim posłużył się w zaistniałej sytuacji sprawca, według którego było ono spowodowane postawą arbitrów prowadzących pojedynek.

Kolegium Sędziów Wielkopolskiego ZPN wyraża stanowczy sprzeciw wobec przerzucania odpowiedzialności za zabronione czyny na swoich członków. Karygodna postawa świadczy wyłącznie o osobie, która ją prezentuje, a usprawiedliwianie się przebiegiem i atmosferą meczu wyraźnie dowodzi, że winny tej sytuacji człowiek nie powinien w żadnej roli brać udziału w jakimkolwiek wydarzeniu piłkarskim.

Przy okazji pragniemy zwrócić uwagę, że wzajemna agresja uczestników spotkań piłkarskich wciąż jest istotnym problemem. W pojęciu tym mieszczą się nie tylko takie zdarzenia rasistowskie jak opisane powyżej, ale wszelkie formy słownej i fizycznej przemocy wobec przeciwników, sędziów czy osób funkcyjnych i kibiców. Piłka nożna to sport oparty na emocjach, które rosną wraz z rangą i stawką wydarzenia. Nie możemy jednak pozwolić, by negatywne odczucia brały górę nad pięknem naszej gry.

Kolegium Sędziów Wielkopolskiego ZPN, w geście solidarności z Jędrzejem Drame, apeluje do wszystkich uczestników meczów piłkarskich o poszanowanie innych osób i zachowanie zgodne z duchem fair-play. Sędziowie prowadzący spotkania PROEKO IV ligi będą pojawiać się na boisku z hasłami „#NoRacism” oraz „#SzacunekDlaArbitra”. Akcja będzie prowadzona do końca kwietnia.

Akcja Kolegium Sędziów