fot. CORE ASSISTANT POLSKA 2019/2020

CORE ASSISTANT POLSKA 2019/2020 oczami Mariusza Borkowskiego

W dniach 8-10 listopada w Gdyni odbył się kurs dla kandydatów na sędziów asystentów szczebla centralnego „PL-CORE ASSISTANT 2019/20-1”, w którym miałem przyjemność wziąć udział.

W spotkaniu wzięło udział 19 sędziów asystentów. Przez 3 dni intensywnie pracowaliśmy z instruktorami KS PZPN Maciejem Wierzbowskim, Katarzyną Wierzbowską oraz Grzegorzem Krzoskiem. Kurs rozpoczął się w piątek od losowania meczów. Do obsady były cztery spotkania (dwa CLJ U-18, CLJ U-17, CLJ U-15), więc szansa na występ była całkiem spora. Los się do mnie uśmiechnął i miałem okazję zaprezentować swoje umiejętności na meczu CLJ U-18 Arka Gdynia – Cracovia Kraków, który zaplanowany był na sobotę. Tuż po losowaniu, Maciej Wierzbowski przeprowadził wykład nt. najnowszych wytycznych dotyczących spalonego.

W sobotę po pomiarach antropometrycznych (waga, tkanka tłuszczowa) zostaliśmy poddani testom video. Jeden to tzw. mijanki, z kolei drugi był z interpretacji Art. 11. Chwilę później napisaliśmy test teoretyczny z Przepisów Gry. Następnie zespoły sędziowskie rozjechały się na mecze. Miałem okazję być asystentem nr 1 u sędzi międzynarodowej, Ewy Augustyn. Obserwatorem spotkania była pani Katarzyna Wierzbowska. Na wysokości obu pól karnych ustawione były kamery, aby po spotkaniu można było dokonać dokładnej analizy. Po ciekawym pojedynku, zakończonym wynikiem 3-3 i kilkoma naprawdę ciekawymi sytuacjami dla sędziów asystentów, udaliśmy się z powrotem do hotelu, aby przeanalizować zawody. Merytoryczna dyskusja pozwoliła wyciągnąć bardzo pożyteczne wnioski.

Niedziela to czas testów sprawnościowych. Zaczęliśmy od testu CODA, który biegaliśmy z chorągiewką, aby jak najdokładniej odwzorować warunki meczowe. Następnie były sprinty, po których przyszedł czas na najbardziej wymagający egzamin – yoyo ARIET.  Ostatnim akcentem na boisku były mijanki (9 akcji), które były nagrywane. Szkolenie zakończył pan Maciej Wierzbowski, który podsumował nasze poczynania i zapowiedział kolejne spotkanie na wiosnę 2020.

Na pewno był to intensywny, ale też ciekawy i motywujący czas. Mam nadzieję, że ogrom przekazanej przez instruktorów wiedzy zaprocentuje na kolejnych meczach.

Core Assistant

Core Assistant