fot. „PL-CORE ASSISTANT część 2"

„PL-CORE ASSISTANT z Kol. Jakubem Lewczukiem - część 2"

W dniach 22-24 kwietnia br. odbył się drugi kurs dla kandydatów na sędziów asystentów szczebla centralnego „PL-CORE ASSISTANT 2021/22-2". Tym razem zgrupowanie odbyło się w Łodzi.

W szkoleniu uczestniczyło 17 sędziów asystentów z całej Polski. W ciągu trzech dni bardzo intensywnie pracowaliśmy z wiceprzewodniczący ds. szkolenia KS PZPN Maciejem Wierzbowskim, sędzią asystentem FIFA Dawidem Golisem i Grzegorzem Krzoskiem, który był odpowiedzialnym za przygotowanie motoryczne sędziów KS PZPN oraz instruktorami KS PZPN: Tomaszem Radkiewiczem, Arturem Mądrzakiem, jak i Piotrem Brodeckim. Pierwszy dzień rozpoczął się od otwarcia kursu oraz rozlosowania obsady sobotnich spotkań. Okazję do zaprezentowania się w roli sędziego asystenta w meczach III ligi i Centralnej Ligi Juniorów miało dziesięciu sędziów. Z racji tego, że w ubiegłorocznym kursie miałem taką okazję, to tym razem przypadła mi inna funkcja. Moim zadaniem było śledzenie i rejestrowanie pracy sędziego asystenta nr 1 z Lubelskiego ZPN. Dalsza część piątkowego wieczoru obfitowała w testy sprawnościowe, rozpoczęliśmy je od testu CODA, który wykonywaliśmy z chorągiewką, tak samo jak późniejsze sprinty. Nasze bieganie zostało nagrane, tak, aby później wyciągnąć wnioski z poruszania się i operowania chorągiewką. Na koniec zmierzyliśmy się z testem yoyo ARIET, który był najbardziej wymagającym elementem sprawnościowym. Po powrocie do hotelu poddani zostaliśmy testom filmowym z art. 11 (“mijanki wideo” oraz interpretacja art. 11) oraz 12 (m.in. ocena powagi przewinienia, czy ocena zdarzeń w polu karnym). Zaraz po testach wideo przyszedł czas na część pisemną ze znajomości Przepisów Gry. Dzień zakończył się wspólnym śledzeniem i analizą meczu ŁKS Łódź - Chrobry Głogów, który poprowadził sędzia Jarosław Przybył.

Sobotni poranek rozpoczął się od pomiarów antropometrycznych (waga, tkanka tłuszczowa). Zaraz po porannych pomiarach wylosowani sędziowie wybrali się na swoje spotkania. Mecz, który miałem przyjemność analizować z pozycji trybun obserwował Pan Piotr Brodecki, a sędzią tego spotkania był Paweł Pskit. Po powrocie do hotelu ponownie udaliśmy się na kolejne pomiary dokonane przez Pana Grzegorza Krzoska, który tym razem ocenił nasze przygotowanie pod względem prewencji kontuzji. Dzień zakończył się wspólną analizą części meczów poprowadzonych w porannej części dnia. 

Niedziela mimo ostatniego dnia zgrupowania nie obfitowała tylko i wyłącznie w podsumowanie kursu. Zaraz po śniadaniu udaliśmy się ostatni raz na boisko treningowe, aby zweryfikować naszą ocenę art. 11 podczas testu z tzw. mijanek. Po powrocie na sali konferencyjnej omówiliśmy pozostałą część meczów. Kurs oficjalnie zakończył Pan Maciej Wierzbowski, który podziękował wszystkim uczestnikom za wykonanie intensywnej pracy i życzył powodzenia w dalszym rozwoju.

Podsumowując, kurs zorganizowany przez KS PZPN wymagał od nas pełnej koncentracji i zaangażowania od samego początku do samego końca. Wyjechaliśmy z Łodzi z przeświadczeniem, że warto realizować własne marzenia, a ciężką pracą i wytrwałością przybliżamy się do osiągnięcia sportowego sukcesu.

„PL-CORE ASSISTANT część 2