Trendy sędziowskie - materiały szkoleniowe

​Kolegium Sędziów Wielkopolskiego ZPN zachęca wszystkich zawodników i trenerów do zapoznania się z najnowszymi materiałami szkoleniowymi dotyczącymi przepisów gry. Wiedzy może okazać się bardzo cenna podczas nadchodzącej rundy rozgrywek.


Przepisy sędziowskie mają to do siebie, że dość często ulegają zmianie. Oczywiście modyfikacje nie dotyczą wszystkich zasad gry, a wybranych zapisów. Regularnie wprowadzane są też nowe interpretacje na przykładzie określonych ​sytuacji ze spotkań jak również trendy zwracania szczególnej uwagi na wybrane przewinienia. Bycie na bieżąco z wytycznymi sędziowskimi gwarantuje regularna lektura ogólnodostępnych materiałów szkoleniowych dla arbitrów.

Podstawowym źródłem wiedzy obok przepisów są materiały szkoleniowe UEFA Refereeing Assistance Programme. Zawierają one analizy decyzji sędziowskich z reprezentacyjnych i klubowych rozgrywek międzynarodowych. Każda z przedstawionych sytuacji jest szczegółowo opisana wraz ze wskazaniem prawidłowej decyzji zgodnej z przepisami. Materiał można pobrać tutaj (klik!). UWAGA - plik ma rozmiar 9 GB.

Na krajowym podwórku bardzo przydatne źródło wiedzy stanowi natomiast czasopismo "Sędzia". Kwartalnik nie tylko na bieżąco informuje o wydarzeniach w środowisku rozjemców boiskowych, ale i porusza istotne problemy przepisowe. W ostatnim numerze szczegółowo przeanalizowana została kwestia zatrzymywania przeciwnika w sytuacjach SPA, DOGSO oraz przy stałych fragmentach gry. Z wydawnictwem można zapoznać się tutaj (klik!).