Kadra dziewcząt wywalczyła w Wielkopolsce awans na Euro!

To był tydzień ogromnych emocji. Reprezentacja prowadzona przez Marcina Kasprowicza w Swarzędzu i Plewiskach grała o awans na Mistrzostwa Europy do lat 17. Ostatecznie po trzech wygranych Biało-Czerwone zapewniły sobie bilety do Szwecji.

Rafał Wandzioch • 20.03.2024

Kadra dziewcząt wywalczyła w Wielkopolsce awans na Euro!

Wiktoria Łabędzka

Stadiony w Swarzędzu, Śremie, Plewiskach i Wrześni gościły w ostatnich dniach reprezentacje Polski, Szkocji, Danii i Macedonii Północnej, które walczyły o miejsce w turnieju finałowym Mistrzostw Europy. Grupa na papierze wyglądała na bardzo wyrównaną i z góry było wiadomo, że awans wywalczy drużyna grająca najrówniej.

Polki rozpoczęły turniej od teoretycznie najłatwiejszego pojedynku, czyli meczu z Macedonią Północną. Zespół z Bałkanów nie zawiesił poprzeczki zbyt wysoko, a Polki pewnie zwyciężyły aż 9:0. W drugim meczu pierwszej kolejki w Śremie Szkotki pokonały po zaciętym meczu Dunki 1:0. Oznaczało to, że w sobotę w Plewiskach miały się zmierzyć dwie drużyny z trzema punktami na koncie.

Reprezentacja z Wysp Brytyjskich jednak nie okazała się być dla podopiecznych Kasprowicza dużą przeszkodą. Polki pokonały Szkotki aż 5:1. W tym samym czasie, zgodnie z przewidywaniami, Dunki pokonały Macedonki 3:0. Te wyniki oznaczały, że w ostatnim meczu do awansu na turniej główny naszej drużynie wystarczał remis. Przy korzystnym układzie wyników Polki mogły nawet przegrać, a i tak zajęłyby pierwsze miejsce w grupie. Nikt w naszej kadrze nie chciał jednak słyszeć o kalkulowaniu.

Było to widać od pierwszego gwizdka ostatniego meczu. Biało-Czerwone stoczyły w Plewiskach twardy pojedynek z Dunkami, z którego ostatecznie wyszły zwycięsko. Wynik 3:0, przy zwycięstwie Szkocji z Macedonią Północną 7:0 oznaczał, że to drużyna Marcina Kasprowicza może rezerwować noclegi w Szwecji.

Pojawiła się łezka w oku, a dodatkowo cieszy mnie to, że nie jest to pierwszy raz! To jest takie ekscytujące, bo drugi raz z rzędu awansowaliśmy do finałów Mistrzostw Europy. Jest to fantastyczne i piękne uczucie. Każdemu życzę, by czuł taką ekstazę po naszych meczach. Graliśmy widowiskowo, strzelaliśmy dużo bramek i dzisiejszy mecz również pokazał, że potrafimy grać i wysoko wygrywać także z rywalami z najwyższej półki.

- podkreślał po ostatnim meczu trener naszej drużyny, Marcin Kasprowicz.

Polki zakończyły turniej z kompletem punktów oraz bilansem bramkowym 17:1. Pomimo tak okazałego dorobku walka o awans nie była wcale prosta.

Może wyniki tak sugerują, ale musiałyśmy na boisku zostawić sporo serducha, by te mecze kończyły się takimi rezultatami.

- zaznaczała kapitan naszej drużyny, Zuzanna Witek.

Spory udział w tak dobrym wyniku miała bramkarka naszej drużyny, Julia Woźniak. Na co dzień zawodniczka ta broni barw wielkopolskiego Medyka POLOmarketu Konin. Jak zaznaczała, istotną rolę w zgraniu reprezentacji odgrywają relacje.

Jest to taka drużyna, w której każda czuje się jakbyśmy występowały razem w klubie. To prawdziwa rodzina. Wspieramy się, co widać i na boisku i poza nim. Trenujemy dużo rozwiązań, jesteśmy przygotowane na dosłownie każdą ewentualność, nic więc nie może nas zaskoczyć.

O tym, z kim Polki zagrają w Szwecji zadecyduje losowanie, które odbędzie się w najbliższy wtorek. W Malmö i Lund między 5 a 18 maja wystąpi osiem najlepszych zespołów z kontynentu. Turniej będzie także stanowił kwalifikacje do Mistrzostw Świata, które odbędą się na Dominikanie.

W Szwecji będziemy grali o każde zwycięstwo – to zapowiadam już dzisiaj. Zrobimy wszystko, na co nas będzie stać

- deklaruje Marcin Kasprowicz

Wielkopolski Związek Piłki Nożnej dziękuje kibicom, którzy w ciągu ostatniego tygodnia wspierali nie tylko Polki, ale wszystkie drużyny walczące w turnieju.

Końcowa klasyfikacja turnieju

 

Kraj

Punkty

Bilans bramkowy

1. Polska  9 17-1
2. Szkocja 6 9-5
3. Dania 3 3-4
4. Macedonia Północna 0 0-19

 

Komplet wyników:
13.03
Polska – Macedonia Północna 9:0 (Swarzędz)
Szkocja – Dania 1:0 (Śrem)
16.03
Dania – Macedonia Północna 3:0 (Września)
Polska – Szkocja 5:1 (Plewiska)
19.03
Dania – Polska 0:3 (Plewiska)
Macedonia Północna – Szkocja 0:7 (Września)

Zdjęcia z wszystkich spotkań można znaleźć na naszej stronie w zakładce „Galerie Zdjęć”

 

Aktualności

Zaktualizowane podziały grup w rozgrywkach seniorskich

16.07.2024 • Wydział Gier i Ewidencji

Zaktualizowane podziały grup w rozgrywkach seniorskich

Wydział Gier i Ewidencji prezentuje zaktualizowany skład grup w rozgrywkach seniorskich po wycofaniach i nowych

Czytaj więcej
Egzaminy szczebla centralnego z udziałem członków naszego Kolegium

16.07.2024 • Kolegium Sędziów

Egzaminy szczebla centralnego z udziałem członków naszego Kolegium

W weekend z 13 na 14 lipca w Słoku koło Bełchatowa odbyły się egzaminy sędziów i obserwatorów szczebla

Czytaj więcej
Lista drużyn zgłoszonych do rozgrywek bezwynikowych

15.07.2024 • Wydział Gier i Ewidencji

Lista drużyn zgłoszonych do rozgrywek bezwynikowych

Wydział Gier i Ewidencji prezentuje listę drużyn zgłoszonych do rozgrywek bezwynikowych w rundzie jesiennej sezonu

Czytaj więcej
Ruszają Mistrzostwa Europy U19 kobiet z udziałem Michaliny Diakow

15.07.2024 • Kolegium Sędziów

Ruszają Mistrzostwa Europy U19 kobiet z udziałem Michaliny Diakow

Arbiter z naszego Kolegium będzie pracowała w trakcie turnieju na Litwie.

Czytaj więcej
Podział Lig Wojewódzkich – Jesień 2024

12.07.2024 • Wydział Gier i Ewidencji

Podział Lig Wojewódzkich – Jesień 2024

Wydział Gier i Ewidencji prezentuje podział Lig Wojewódzkich na rundę jesienną sezonu 2024/25.

Czytaj więcej
Kurs Sędziowski - Lato 2024

11.07.2024 • Kolegium Sędziów

Kurs Sędziowski - Lato 2024

Kolegium Sędziów Wielkopolskiego ZPN informuje, że najbliższy kurs na sędziego piłki nożnej rozpocznie się 5

Czytaj więcej

WZPN wykorzystuje pliki cookie w celach statystycznych, funkcjonalnych, oraz do personalizacji reklam. Klikając „akceptuję” wyrażają Państwo zgodę na użycie wszystkich plików cookie. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, prosimy o zmianę ustawień lub opuszczenie serwisu. Aby dowiedzieć się więcej, prosimy o zapoznanie się z naszą Polityką Cookies zawartą w Polityce Prywatności..

Akceptuję Ustawienia cookies

Ustawienia cookies

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić wrażenia podczas poruszania się po witrynie. Spośród nich pliki cookie, które są sklasyfikowane jako niezbędne, są przechowywane w przeglądarce, ponieważ są niezbędne do działania podstawowych funkcji witryny. Używamy również plików cookie stron trzecich, które pomagają nam analizować i rozumieć, w jaki sposób korzystasz z tej witryny. Te pliki cookie będą przechowywane w Twojej przeglądarce tylko za Twoją zgodą. Masz również możliwość rezygnacji z tych plików cookie. Jednak rezygnacja z niektórych z tych plików cookie może wpłynąć na wygodę przeglądania.