Zawodnicy późnodojrzewający
Zgodnie z przepisami PZPN i Wielkopolskiego ZPN istnieje możliwość gry zawodnika późno dojrzewającego w kategorii niższej niż ta wynikająca z daty urodzenia. Uprawnienie zawodnika jest możliwe na podstawie wykonanych badań.
Zgodnie z Uchwałą nr IX/130 z dnia 31 sierpnia 2022 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie zmiany Uchwały nr IV/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu PZPN w sprawie organizacji rozgrywek od rundy jesiennej sezonu 2022/2023 wprowadzono możliwość udziału w rozgrywkach w kategoriach wiekowych od E1 do G (Orlik, Żak, Skrzat) maksymalnie 2 zawodników starszych – słabszych fizycznie – w roczniku młodszym (z D2 do E1, z E1 do E2, z E2 do F1, z F1 do F2, z F2 do G) pod warunkiem zgłoszenia tego faktu przed turniejem lub meczem trenerom/przedstawicielem pozostałych zespołów.
Powyższa uchwała jednocześnie wprowadza od sezonu 2023/24 możliwość udziału w rozgrywkach maksymalnie 2 zawodników o jeden rok starszych – późno dojrzewających – w roczniku młodszym w rozgrywkach kategorii wiekowych: z C1 do C2, z C2 do D1, z D1 do D2 pod warunkiem uzyskania pozytywnego wyniku badania PHV wieku biologicznego zawodnika
Jeżeli wynik badania PHV jest pozytywny to do standardowego wniosku o uprawnienie (wyłącznie za pośrednictwem systemu Extranet) danego zawodnika do gry, klub zobowiązany jest załączyć dodatkowo następujące dokumenty:
1. Wypełniony druk wniosku o uprawnienie zawodnika późno dojrzewającego do niższej kategorii wiekowej zawierający zgody/oświadczenia przedstawiciela klubu, trenera i rodzica/opiekuna prawnego.
2. wynik badania PHV
Badanie PHV można wykonać samodzielnie na podstawie kalkulatora przygotowanego przez PZPN, który można znaleźć TUTAJ. Instrukcję jak poprawnie przeprowadzić badanie można natomiast znaleźć TUTAJ (Tu wklejony filmik PZPN)
Badanie może zostać również przeprowadzone przez Zakład Teorii Sportu AWF Poznań. W takim wypadku jego koszt wynosi 199 złotych. Wszystkie zapytania należy kierować na adres: akademiabiob@gmail.com. Więcej informacji o badaniach na poznańskim AWF można znaleźć TUTAJ.
Uprawnienie do gry jest ważne przez okres jednej rundy (przed rozpoczęciem w każdej kolejnej rundzie rozgrywek danej klasy rozgrywkowej składa się osobny wniosek o uprawnienie do gry z aktualnym wynikiem PHV.
Zawodnik zgłoszony do młodszego rocznika nie może w tym okresie występować w swoim lub starszym roczniku. Brak możliwości zmiany zespołu w trakcie rundy ma na celu zapobiegnięcie sytuacji nieuzasadnionego zgłoszenia zawodnika późno dojrzewającego do drużyny młodszego rocznika, pomimo reprezentowania przez niego poziomu sportowego i umiejętności umożliwiających udział w rozgrywkach rocznika starszego. Każdorazowo, udział takiego zawodnika w meczu drużyny rocznika starszego będzie traktowany jako udział w zawodach nieuprawnionego zawodnika.
Klub ma możliwość zgłosić na każdą rundę maksymalnie dwóch zawodników późno dojrzewających do każdej z drużyn kategorii młodszej.
Osobami upoważnionymi do weryfikacji uprawnień zawodników jest Członek Wydziału Gier i Ewidencji, który każdorazowo zobowiązany jest do weryfikacji, czy wniosek o uprawnienie spełnia powyższe kryteria.
W przypadku naruszenia przez klub omawianych wytycznych, a następnie udziału zawodnika w meczach, może on być potraktowany jako uprawniony do gry na podstawie niewiarygodnych dokumentów, co może skutkować zastosowaniem przepisów dotyczących weryfikacji meczów określonych w Uchwale nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną.
Zawodnicy Późnodojrzewający