Informacje na temat przyznawania odznaczeń
Kluby chcące uhonorować osoby zasłużone w działalności piłkarskiej na ich rzecz, mogą zwracać się z wnioskami o nadanie wyróżnień do Komisji Odznaczeń Wielkopolskiego ZPN. W jej kompetencjach znajduje się rozpatrywanie bądź opiniowanie zgłoszeń dotyczących: - odznaki honorowej Wielkopolskiego ZPN; - odznaki honorowej PZPN; - medalu za wybitne osiągnięcia w rozwoju piki nożnej; - tytułu sędziego honorowego / zasłużonego; - medalu "Za Zasługi Dla Piłki Nożnej"; - medalu "Za Zasługi Dla Sportu".
• 18.12.2018
Do ubiegania się o przyznanie wyżej wymienionych wyróżnień, konieczne jest złożenie właściwego wniosku, którego wzór pobrać można poniżej. Dokumenty należy wypełnić czytelnie i dostarczyć osobiście do sekretariatu Związku, przesłać listownie do siedziby Wielkopolskiego ZPN (Warmińska 1, 60-622 Poznań) z dopiskiem "Komisja Odznaczeń"
Wnioski można wypełniać komputerowo, niezbędne jest jednak przesłanie ich w formie papierowej.
Niezbędnym warunkiem formalnym rozpatrzenia wniosków jest ich złożenie w nieprzekraczalnym terminie 60 dni przed planowaną uroczystością odznaczanie osób zasłużonych.
Zgodnie z regulaminem uchwalonym przez Polski Związek Piłki Nożnej, do ubiegania się o medal "za wybitne osiągnięcia w rozwoju piłki nożnej" spełnić trzeba określone wymagania. Otrzymać go mogą jedynie osoby uprzednio wyróżnione Złotą Honorową Odznaką PZPN, które mają dodatkowo udokumentowany odpowiednio długi staż. W zależności od rodzaju medalu wynosi on:
- medal brązowy - minimum 30 lat działalności;
- medal srebrny - minimum 35 lat działalności;
- medal złoty - minimum 40 lat działalności.
Odrębne regulacje dotyczą również odznaki "Za zasługi dla Sportu", którą przyznaje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Tę otrzymać można za wybitne wyniki sportowe wychowanków osoby proponowanej do odznaczenia, publikacje z zakresu teorii i praktyki sportu, prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych na rzecz sportu i wspieranie sportu. Oprócz udokumentowania pracy i osiągnięć, konieczne jest przedłożenie przez kandydata oświadczenia o niekaralności za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe. Pismo przewodnie złożyć należy do Ministerstwa w terminie nie później niż 60 dni przed proponowanym terminem wręczenia odznaki. Nie dotrzymanie któregokolwiek z powyższych warunków skutkuje pozostawieniem wniosku bez rozpatrzenia.
Wzory wniosków można znaleźć w zakładce "Do Pobrania".