Reprezentacja Wielkopolski wróciła z Niemiec z 3. miejscem

Drużyna do lat 17 w ostatnich dniach rywalizowała w turnieju Mini-EM, w którym wzięły udział regiony partnerskie z całej Europy. Poza przedstawicielami Wielkopolski na boisku zameldowały się drużyny Hesji, Nowej Akwitanii i Emilii-Romanii.

Rafał Wandzioch • 21.06.2024

Reprezentacja Wielkopolski wróciła z Niemiec z 3. miejscem

Maciej Chłodnicki

Pretekstem do rozegrania turnieju były oczywiście Mistrzostwa Europy, które goszczą u naszych zachodnich sąsiadów. Hesja zdecydowała się na zaproszenie swoich trzech regionów partnerskich i rozegranie z nimi „Małego Euro”, które poza turniejem piłkarskim będzie także okazją do spotkania i wymiany doświadczeń.

Najważniejszy był oczywiście aspekt sportowy. Wielkopolska rozpoczęła rywalizację w niedzielę meczem z Nową Akwitanią. Zespół prowadzony przez Nikodema Brzęckiego rozpoczął turniej w najlepszy możliwy sposób, wygrywając z ekipą z Francji 5:2. Bramki dla naszej drużyny zdobywali w tym spotkaniu Patryk Kowalski, Jakub Stranz, Adam Strawa i dwukrotnie Stanisław Kaptur. Dzięki tak okazałej wygranej to nasza drużyna przewodziła tabeli po pierwszej kolejce.

W drugiej serii spotkań na Wielkopolan czekało starcie z gospodarzami. Mecz z reprezentacją Hesji był bardzo zacięty, ale ostatecznie to Niemcy zeszli z boiska jako zwycięzcy. Wygrali oni 4:3 po golu w końcówce pomimo tego, że nasz zespół trzykrotnie obejmował prowadzenie. Do siatki rywali trafiali w tym meczu Stranz i ponownie dwukrotnie Kaptur.

Mimo budzącej spory niedosyt porażki, reprezentacja Wielkopolski przed ostatnim spotkaniem dalej była w grze o najwyższe cele. Niestety, w czwartkowy poranek drużyna włoskiego regionu Emilia-Romania była zdecydowanie lepsza i pokonała nasz zespół 3:0, tym samym zapewniając sobie wygraną w całym turnieju. Drugie miejsce zajęła Hesja, trzecie Wielkopolska, natomiast z jednym punktem rywalizację zakończył zespół Nowej Akwitanii.

Poza meczami na zawodników czekało sporo innych atrakcji przygotowanych przez organizatorów. Oczywiście każdego dnia zawodnicy wspólnie z kolegami z innych krajów oglądali mecze Euro. Brali także udział w turnieju siatkonogi, teqballa czy piłkarskiego ping-ponga. Ciekawym punktem programu były warsztaty z blind footballu, dzięki którym piłkarze mogli nieco lepiej zrozumieć jak dużym wyzwaniem jest rywalizacja w tej dyscyplinie.

Poza elementami sportowymi nie zabrakło także zwiedzania okolic miasta Grünberg, które byłą główną bazą turnieju. Jedną z wycieczek był wyjazd do Point Alpha, czyli punktu obserwacyjnego z czasów Zimnej Wojny. Obecnie tereny wokół tego budynku zostały zamienione w muzeum pamięci o czasach Żelaznej Kurtyny. Członkowie wszystkich drużyn mogli lepiej poznać historię Niemiec z drugiej połowy XX wieku, wraz z podziałem na RFN i NRD.

Wszyscy najbardziej czekali jednak na główny punkt programu, czyli wyjazd do Frankfurtu na mecz Anglii z Danią w ramach fazy grupowej Mistrzostw Europy. Zawodnicy dzięki uprzejmości gospodarzy mogli obejrzeć to starcie z wysokości trybun razem ze swoimi kolegami z pozostałych części kontynentu.

Wyjazd był możliwy dzięki współpracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego z władzami Kraju Związkowego Hesji.

Komplet wyników:
Hesja – Emilia-Romania 1:3
Nowa Akwitania – Wielkopolska 2:5
Nowa Akwitania – Emilia-Romania 0:0
Hesja – Wielkopolska 4:3
Nowa Akwitania – Hesja 3:4
Emilia-Romania – Wielkopolska 3:0

Klasyfikacja końcowa:
1. Emilia-Romania (7 pkt.)
2. Hesja (6 pkt.)
3. Wielkopolska (3 pkt.)
4. Nowa Akwitania (1 pkt.)

Aktualności

Komunikat Komisji ds. Licencji Klubowych z dnia 25 Lipca 2024 r.

25.07.2024 •

Komunikat Komisji ds. Licencji Klubowych z dnia 25 Lipca 2024 r.

Komisja ds. Licencji Klubowych Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej rozpatrywała wnioski licencyjne klubów IV ligi

Czytaj więcej
Podział I lig okręgowych w rundzie jesiennej 2024/2025

25.07.2024 • Wydział Gier i Ewidencji

Podział I lig okręgowych w rundzie jesiennej 2024/2025

Wydział Gier i Ewidencji prezentuje podział na grupy w I ligach okręgowych w rozgrywkach młodzieżowych w rundzie

Czytaj więcej
Terminarze rozgrywek młodzieżowych - ligi wojewódzkie - runda jesienna 2024/25

25.07.2024 • Wydział Gier i Ewidencji

Terminarze rozgrywek młodzieżowych - ligi wojewódzkie - runda jesienna 2024/25

Wydział Gier i Ewidencji informuje, że dostępne są już terminarze lig wojewódzkich na rundę jesienną 2024/25.

Czytaj więcej
Komunikat Komisji ds. Licencji Klubowych z dnia 23 Lipca 2024 r.

24.07.2024 • Komisja ds. Licencji Klubowych

Komunikat Komisji ds. Licencji Klubowych z dnia 23 Lipca 2024 r.

Komisja ds. Licencji Klubowych Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej rozpatrywała wnioski licencyjne klubów IV ligi

Czytaj więcej
Terminarze rozgrywek seniorskich - runda jesienna 2024/25

19.07.2024 • Wydział Gier i Ewidencji

Terminarze rozgrywek seniorskich - runda jesienna 2024/25

Wydział Gier i Ewidencji informuje, że dostępne są już terminarze wszystkich rozgrywek seniorskich na rundę

Czytaj więcej

WZPN wykorzystuje pliki cookie w celach statystycznych, funkcjonalnych, oraz do personalizacji reklam. Klikając „akceptuję” wyrażają Państwo zgodę na użycie wszystkich plików cookie. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, prosimy o zmianę ustawień lub opuszczenie serwisu. Aby dowiedzieć się więcej, prosimy o zapoznanie się z naszą Polityką Cookies zawartą w Polityce Prywatności..

Akceptuję Ustawienia cookies

Ustawienia cookies

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić wrażenia podczas poruszania się po witrynie. Spośród nich pliki cookie, które są sklasyfikowane jako niezbędne, są przechowywane w przeglądarce, ponieważ są niezbędne do działania podstawowych funkcji witryny. Używamy również plików cookie stron trzecich, które pomagają nam analizować i rozumieć, w jaki sposób korzystasz z tej witryny. Te pliki cookie będą przechowywane w Twojej przeglądarce tylko za Twoją zgodą. Masz również możliwość rezygnacji z tych plików cookie. Jednak rezygnacja z niektórych z tych plików cookie może wpłynąć na wygodę przeglądania.