Wygrana reprezentacji Wielkopolski na zakończenie eliminacji

To było bardzo pozytywny akcent w wykonaniu drużyny do lat 14 na zakończenie kwalifikacji do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Drużyna prowadzona przez Jakuba Wojtkowiaka pokonała zespół Lubuskiego ZPN 3:0.

Rafał Wandzioch • 05.06.2024

Wiktoria Łabędzka

Oba zespoły już przed rozpoczęciem spotkania były świadome tego, jak wygląda sytuacja w rozgrywkach. Wielkopolanie byli pewni wyjazdu na turniej finałowy na Lubelszczyźnie, natomiast dla gości było to ostatnie spotkanie w sezonie. Mimo tego chciały one zaprezentować się z możliwie najlepszej strony, co było widać od pierwszych minut.

Reprezentacja z Ziemi Lubuskiej próbowała zaskoczyć gospodarzy meczu w Kórniku podchodząc od samego początku wysokim pressingiem. Spowodowało to, że pierwsze minuty meczu były wyrównane. Obie ekipy miały jednak inne pomysły na rozegranie tego spotkania. Podczas gdy goście próbowali grać bezpośrednio długimi piłkami, tak gospodarze prowadzili grę i budowali akcje od tyłu. Szukali także przestrzeni na skrzydłach, wrzucając piłki na Adriana Pućkę. Jedno z takich zagrań przyniosło pierwszego gola, Zawodnik Warty Poznań wyskoczył najwyżej w polu karnym i otworzył wynik celnym uderzeniem. Tym samym na przerwę Wielkopolanie schodzili prowadząc jednym golem.

W drugiej połowie obraz meczu się nie zmienił i drużyny kontynuowały realizację swoich założeń. Więcej okazji przynosiło to jednak drużynie gospodarzy, która tworzyła kolejne okazje. Po zamieszaniu w polu karnym piłka wypadła przed szesnastkę, a na uderzenie zdecydował się debiutujący w reprezentacji Filip Pachowicz. To uderzenie uspokoiło sytuację na boisku. Dziesięć minut później trzeciego gola również uderzeniem z większej odległości zdobył Marcel Mrowiński, tym samym ustalając wynik spotkania.

Od pierwszej do około 25 minuty mecz był wyrównany i obie drużyny tworzyły sobie sytuacje. Z czasem zaczęliśmy przejmować inicjatywę, przede wszystkim w utrzymaniu się przy piłce czy tworzeniu okazji bramkowych. Udokumentowaliśmy to jednym golem. Cieszy to, że po przerwie zawodnicy debiutujący, a było ich aż pięciu, też pokazali się z dobrej strony. To udowadnia, że ta ciężka praca i determinacja przynosi efekty w postaci coraz większej liczby dobrych zawodników. Jeżeli natomiast chodzi o scenariusz drugiej połowy, to założenia pod kątem atakowania i rozgrywania spowodowały, że tych okazji było więcej i byliśmy skuteczniejsi.

- podsumował środowe starcie trener Jakub Wojtkowiak.

Reprezentacja Wielkopolski zakończyła występ w eliminacjach do OOM na drugim miejscu w tabeli makroregionu. Pod koniec czerwca weźmie udział w turnieju finałowym na Lubelszczyźnie.

Wielkopolski ZPN – Lubuski ZPN 3:0 (1:0)
Bramki: 36' Adrian Pućka, 58' Filip Pachowicz, 68' Marcel Mrowiński

Aktualności

Terminarz meczów Kadr Wielkopolski na OOM i Mistrzostwach Polski

21.06.2024 • Rafał Wandzioch

Już w niedzielę reprezentacja Wielkopolski chłopców do lat 13 i dziewcząt do lat 15 rozpocznie walkę w turniejach