Jak pielęgnować murawy naturalne - materiał przy współpracy z partnerem
Pielęgnacja naturalnych muraw sportowych to trudne zadanie wymagające od Groundsmanów wiedzy, doświadczenia i stałej kontroli parametrów murawy. Na aktualny stan maty trawy wpływa wiele czynników zewnętrznych takich jak: zakres i jakość przeprowadzonych zabiegów pielęgnacyjnych i regeneracyjnych, właściwy program nawozowy uwzgledniający warunki abiotyczne, obciążenie murawy, stan podbudowy i jej infiltracja oraz koszenie.
• 23.08.2023
Chociaż każdego roku widać zwiększone zainteresowanie wykonaniem zabiegów regeneracyjnych przez ośrodki sportu to niestety nadal ich jakość oraz zakres nie jest dostosowany do aktualnych potrzeb danej murawy. W jaki sposób określić zakres zabiegów agrotechnicznych na murawie naturalnej?
Z roku na rok przeprowadzane szkolenia i pokazy zwracają uwagę na konieczność posiadania narzędzi pomiarowych/diagnostycznych do określenia aktualnego stanu murawy. Do podstawowych narzędzi możemy zaliczyć m.in: penetrometr - narzędzie, dzięki któremu możemy zmierzyć stopień kompensacji, zagęszczenia podłoża, pH-metr do pomiaru odczynu pH; laskę Egnera lub babkownice do określenia stanu i jakości podłoża murawy oraz infiltrometr, który służy do pomiaru infiltracji profilu glebowego murawy – mówiąc najprościej pozwala na określenie ilości wody, którą może odebrać boisko bez ryzyka występnie zastoisk wody na murawie. Coraz częściej wśród firm zajmujących się w sposób profesjonalny murawami znajdziemy również wilgotnościomierz – te precyzyjne narzędzie pozwala na określenie m.in. EC, które określa stężenie nawozu oraz wilgotności podłoża. Wilgotnościomierze ułatwiają również pracę Groundsemna w momencie ustawiania programu nawodnienia oraz kontroli jego działania.
Dlaczego narzędzia są tak ważne? Kiedy planujemy wykonanie jednego z najważniejszych zabiegów na murawie jakim jest aeracja aktywna musimy określić jej głębokość za pomocą penetrometru oraz wskazać typ aeracji. Aeracja może być wykonana za pomocą szpilki pełnej o średnicy od 6-8 mm do 25 mm lub pustej, po której na murawie zauważymy wykorki, które musimy usunąć z powierzchni murawy.
Zabiegi regeneracyjne – jaki zakres wybrać ?
Zakres i jakość wykonanych zabiegów regeneracyjnych ma kluczowy wpływ na późniejszy wygląd murawy oraz jej funkcjonalność w sezonie piłkarskim.
Do najczęstszych zabiegów regeneracyjnych wykonywanych na obiektach sportowych zaliczymy:
- wertykulacje pasywną / aktywną;
- zebranie obumarłej materii organicznej i filcu;
- piaskowanie;
- aeracją aktywną lub pasywną
- dosiew nasion traw gazonowych
- aplikacja nawozu regeneracyjnego
Wybierając firmy usługowe zwróćmy uwagę na doświadczenie firmy, zakres narzędzi pomiarowych, rodzaj sprzętu wykorzystywanego do wykonania zabiegów oraz jakość wykonanych zabiegów. Jak możemy ocenić jakość wykonanych zabiegów? Na przykład poprzez sprawdzenie rzeczywistej głębokości otworów po aeracji, rozluźnienia warstwy wegetacyjnej, ilości otworów na 1 m2 oraz jakości wykorzystanych materiałów w postaci piasku, nasion traw i nawozów regeneracyjnych.
Jeżeli potrzebują Państwo wsparcia w wyborze i serwisie kosiarki rotacyjnej lub wrzecionowej, zastanawiacie się nad wyborem mieszanki nasion traw, rodzaju nawozu, farby do linii lub chcielibyście wykonać zabiegi regeneracyjne oraz wykonać lub poprawić funkcjonowanie istniejącego systemu nawadniania zapraszamy do kontaktu z naszym partnerem, firmą Invest Grass (Robert Łoza +48 662 169 678; biuro@InvestGrass.pl)
Cykl edukacyjny powstaje przy współpracy z Invest Grass. Na jego zakończenie odbędzie się stacjonarne szkolenie dla wszystkich chętnych na temat konserwacji boisk. Będzie ono miało miejsce 20 września w Poznaniu. Więcej inforamcji już wkrótce!