Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym
W dniu 15 lutego 2024 roku wejdzie w życie nowelizacja Ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich.
Wielkopolski ZPN • 31.01.2024
Ustawa nakłada obowiązki na pracodawców i organizatorów w zakresie działalności związanej z uprawianiem sportu przez małoletnich – można je znaleźć w art. 21, 22b, 22c Ustawy.
Całą Ustawę można znaleźć TUTAJ
W związku z tym od 15 lutego 2024 roku podmioty prowadzące działalność związaną z uprawianiem sportu małoletnich będą zobowiązane do:
- weryfikacji osoby przed nawiązaniem stosunku pracy lub dopuszczeniem do działalności związanej z uprawianiem sportu przez małoletnich w KRK w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2023 r. poz. 172 oraz z 2022 r. poz. 2600), lub za odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione określone w przepisach prawa obcego ( w przypadku zatrudnienia obcokrajowca) oraz weryfikacji tych osób w Rejestrze Sprawców Przestępstw na tle Seksualnym (RSPTS).
- przechowywania zaświadczeń z KRK i RSPTS w formie wydruków w aktach osobowych pracowników
- wprowadzenia Standardów ochrony małoletnich zgodnie z wymogami ustawy
Co ważne, nowelizacja w zakresie omówionym powyżej wejdzie w życie z dniem 15 lutego 2024 r., ale czas na wprowadzenie standardów ochrony małoletnich będzie wynosił 6 miesięcy od tej daty, a zatem do 15 sierpnia 2024 r. (przepis przejściowy z art. 10 ustawy nowelizującej).
Ustawa przewiduje następujące kary:
- za nieuzyskanie informacji z rejestru lub dopuszczenie osoby figurującej w rejestrach do pracy/działalności - areszt, ograniczenie wolności, grzywna nie niższa niż 1 000 zł
- za brak standardów ochrony małoletnich - grzywna 250 zł/1000 zł.
Polski Związek Piłki Nożnej opracował Politykę Bezpieczeństwa Dzieci. Z dokumentem tym można zapoznać się KLIKAJĄC TUTAJ.
Dodatkowe materiały znajdują się na stronie internetowej PZPN.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub pytań dotyczących wprowadzania nowej polityki należy kontaktować się ze związkowym zespołem – mail: ochronadzieci@pzpn.pl.
PZPN rekomenduje powołanie koordynatorów we wszystkich Państwa organizacjach w celu odpowiedniego wprowadzenia obowiązków wynikających z Ustawy.PZPN deklarujee szkolenie i pomoc powołanym osobom w zakresie wymogów i realizacji Polityki.
W przypadku powołania koordynatorów w organizacji, prosimy o przesłanie ich danych kontaktowych na ochronadzieci@pzpn.pl.