Zachęcić do gry. Sukces programu "Dziewczyny do piłki"
Nie sposób oceniać projektów i podejmowanych działań inaczej niż przez pryzmat efektów. Choć program "Dziewczyny do piłki" ma za sobą dopiero pierwszą edycje, to już można stwierdzić, że jego koncepcja jest trafna. Liczne młode piłkarki, które z uśmiechem na ustach uczęszczały na treningi w wybranych wielkopolskich lokalizacjach, a także rywalizowały na boisku podczas wspólnego spotkania są tego najlepszym dowodem.
• 28.07.2023
Wiktoria Łabędzka
Idea programu była prosta: przełamanie stereotypów oraz umożliwienie młodym dziewczynkom z klas 1-3 uczestnictwa w cotygodniowych, darmowych treningach piłkarskich. Tym samym z jednej strony chodziło o stawianie futbolowych fundamentów, z drugiej o pokazanie, że piłka nożna jest dla wszystkich.
Pilotażowa edycja "DDP" ruszyła wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego we wrześniu 2022. Początkowo treningi odbywały się w trzech lokalizacjach: we Wronkach, Lesznie i Słupi. Jednak już po pierwszych miesiącach było widać, że ich liczbę trzeba będzie zwiększyć, bo treningi od samego początku cieszyły się sporą popularnością. Tym samym na wiosnę liczba lokalizacji wzrosła, bo do programu dołączyły szkoły we Wrześni, Jaraczewie oraz podpoznańskim Przeźmierowie.
Sama wiosna to blisko 120 treningów, a sumując wszystkie lokalizacje średnia frekwencja wynosiła na nich 123 osoby tygodniowo. Co jednak jeszcze ważniejsze, część młodych zawodniczek dzięki zajęciom odnalazła miłość do futbolu. Niektóre rozpoczęły regularne treningi w klubach, a chociażby w Jaraczewie wysoka popularność szkolnych treningów nakłoniła władze lokalnego GKS-u do otwarcia sekcji kobiet!
- Cieszę się, że inicjatywa okazała się sukcesem. Już po pierwszym roku funkcjonowania widzimy, że przynosi ona pozytywne rezultaty w postaci rozpoczęcia regularnych treningów w klubach przez część uczestniczek. Jestem przekonany, że także dziewczynki, które nie zdecydują się na grę w rozgrywkach, czerpią, a także będą czerpać przyjemność z rekreacyjnej gry w piłkę nożną. Mam głębokie przekonanie, iż projekt ma ogromne znaczenie również pod kątem rozwoju psychospołecznego - podkreśla Łukasz Kaczmarek, przewodniczący Wydziału Piłkarstwa Kobiecego Wielkopolskiego ZPN oraz wiceprzewodniczący Komisji ds. Piłkarstwa Kobiecego PZPN. Ten sukces nie byłby jednak możliwy, gdyby nie pozytywny odbiór czy to w szkołach, czy też w samorządach, które wsparły inicjatywę.
Zwieńczeniem pierwszego roku funkcjonowania programu był turniej, w którym udział wzięły drużyny ze wszystkich ośrodków. Na boisku w Przeźmierowie młode piłkarki mogły zmierzyć się z zawodniczkami, z którymi nie miały na co dzień kontaktu.
- Podczas turnieju wieńczącego tę edycję programu widać było zarówno ogromną determinację dziewczyn, jak i radość płynącą z grania w piłkę. Myślę, że przede wszystkim ten drugi aspekt jest najlepszym potwierdzeniem słuszności naszej inicjatywy. Mam nadzieję, że w kolejnych latach uda nam się dotrzeć do jeszcze większej liczby dziewczynek, tym samym szerząc ideę piłki dla wszystkich! - przyznaje Paweł Wojtala, prezes Wielkopolskiego ZPN.
Progres tydzień po tygodniu mogli obserwować trenerzy, którzy również mają swoje ogromne zasługi w powodzeniu tej inicjatywy. - Cel programu uważam za trafiony w punkt. Młode dziewczynki mają dodatkowe, i co ważne darmowe, sportowe zajęcia pozalekcyjne. Trenują we własnym, szkolnym gronie. Jednak dzięki relacji z klubem piłkarskim mogą kontynuować swoją przygodę z piłką w drużynie. Sama praca to czysta przyjemność - dziewczynki chętnie trenowały i brały udział w projekcie. Podkreślały, że są szczęśliwe i zadowolone. Cieszą się z otrzymanych koszulek, worków, medali, dyplomów czy smyczek i noszą je z dumą - zaznacza Michał Wyrzykiewicz, prowadzący zajęcia w Zespole Szkół Społecznych w Grzybowie.
Entuzjazm uczestniczek, otwartość dyrekcji i samorządowców, a także chęć do działania trenerów - tak w skrócie można podsumować pierwszy rok działalności programu "Dziewczyny do piłki". Są to jednak także czynniki, które walnie przyczynią się do działania w kolejnym sezonie. Jest już pewne, że projekt w roku szkolnym 2023/24 będzie miał jeszcze większy zasięg. Jeżeli uda się utrzymać obecne tempo rozwoju, można się spodziewać, że za kilka lat część uczestniczek programu może stanowić o sile kobiecego futbolu w regionie.