Wyjątkowy turniej na poznańskim Golęcinie
W piątek na poznańskim Stadionie Lekkoatletycznym pojawiło się kilkaset młodych piłkarek i piłkarzy z całej Polski. Wszystko za sprawą turnieju „football3 - razem na rzecz solidarności”, organizowanego przez fundację Trenuj Bycie Dobrym.
Rafał Wandzioch • 19.06.2024
Wiktoria Łabędzka
Piątkowe wydarzenie było zakończeniem kolejnego roku prowadzenia zajęć w ramach football3 w szkołach podstawowych. Jest to innowacyjne podejście do wychowania fizycznego w edukacji wczesnoszkolnej, które stawia dziecko w centrum procesu, a poza sprawnością fizyczną skupia się także na kwestiach psychologicznych i wychowawczych. Więcej o football3 pisaliśmy TUTAJ.
Fundacja „Trenuj Bycie Dobrym” kolejny rok promowania tej metody zakończyła wielkim turniejem, w którym udział wzięło 45 zespołów z całej Polski. W każdej z drużyn na specjalnie przystosowanym mini-boisku boisku przebywało po trzy dziewczynki i trzech chłopców, a tak jak w czasie zajęć w szkole, tak i tutaj, przed rozpoczęciem rywalizacji zespoły umawiały między sobą zestaw zasad obowiązujących w trakcie rozgrywki.
Tych zasad i metod jest mnóstwo. Mają one spowodować, że będzie to zabawa, która jednocześnie będzie wychowywała młode pokolenie na takie, które będzie chciało pomagać, współpracować, radzić sobie z problemami, a przede wszystkim być aktywnym i uprawiać sport.
- podkreślał Tomasz Woźniak, dyrektor SP nr 69 w Poznaniu, w której metoda football3 jest stosowana już od kilku lat.
Turniej na Golęcinie był nie tylko okazją do rywalizacji sportowej, lecz także do wymiany doświadczeń, gdyż w jego trakcie odbyła się konferencja poświęcona ostatnim osiągnięciom metody. Dzięki niej nauczyciele z całej Polski mogli podzielić się swoimi przemyśleniami. Wzajemne rozmowy mogą okazać się niezbędne, gdyż trwają prace, by football3 zostało wprowadzone do podstawy programowej.
Natomiast na dzieciaki, poza samym turniejem, czekały także inne aktywności – takie jak dmuchańce czy strefa zorganizowana przez partnera projektu fundację UEFA. W niej młode zawodniczki i zawodnicy mogli ćwiczyć piłkarskie umiejętności na stacjach, które skupiały się na różnych elementach futbolowego rzemiosła. Dodatkową atrakcją była obecność dwóch reprezentantek Polski – Pauliny Dudek (PSG) oraz Sylwii Matysik (Bayer 04 Leverkusen).
Przede wszystkim ta inicjatywa od najmłodszych lat nie stawia żadnych granic, a jednoczy. Bez względu na płeć czy wiek dziecka, dzięki zasadom obowiązującym programie football3, piłka rzeczywiście jest dla wszystkich. To może pomóc w rozwoju przede wszystkim kobiecego futbolu. Zasady pojawiające się w tym programie powinny być normalnością w codziennym życiu, ale jak wiemy, nie zawsze tak jest. Dobrze więc, że są one przekazywane tak młodym dzieciom. Dlatego też ten projekt jest taki ważny – bo uczy on szacunku do innych ludzi.
- podkreślała piłkarka niemieckiego klubu.
Biało-Czerwone wystąpiły w Poznaniu nie tylko w roli gości, lecz także zawodniczek, zagrały bowiem w meczu otwarcia turnieju. Wynik zarówno tego, jak i pozostałych spotkań, nie był jednak istotny, gdyż najważniejsza była dobra zabawa w duchu fair-play, a na koniec rywalizacji wszyscy uczestnicy wrócili do domu z medalami.
Turniej Football3 - Razem na Rzecz Solidarności