Football3, czyli nowe podejście do piłki w edukacji wczesnoszkolnej
W środę w Szkole Podstawowej nr 69 przedstawiciele fundacji Trenuj Bycie Dobrym przedstawili ideę football3 kilkudziesięciu nauczycielom i trenerom. Jest ona skierowana do dzieci z klas 1-3.
Rafał Wandzioch • 16.11.2023
Rafał Wandzioch
- Jest to metoda, która stawia uczestnika w centrum procesu. Dlaczego „3”? Bo całe spotkanie składa się z trzech części – pierwszą jest strefa dialogu przedmeczowego, w czasie której uczestnicy ustalają zasady wedle których odbędzie się mecz, drugą jest sam mecz, a trzecia to podsumowanie i refleksja na temat tego co się wydarzyło w czasie rywalizacji – opowiada o metodzie football3 Beata Mirkowska, prezes zarządu stowarzyszenia Trenuj Bycie Dobrym.
I właśnie prowadzenia zająć wychowania fizycznego zgodnie z tą metodą uczyły się w środę osoby pracujące w edukacji wczesnoszkolnej. Jak podkreślono, różni się ona od zwykłych zajęć wychowania fizycznego tym, że skupia się nie tylko na rozwoju fizycznym ucznia, lecz także na rozwoju emocjonalnym. Ma pozwalać mu doświadczać i uczyć się pewnych emocji w bezpiecznym środowisku.
Metoda football3 jest innowacyjnym projektem, jednak została już wdrożona w niektórych placówkach. – Myślę, że to co jest największym atutem metody football3 jest fakt, że procent dzieci z nauczania wczesnoszkolnego, które po zakończeniu go dalej uprawiają jakiś sport, sięga blisko 100 procent. Jeżeli więc dobrze zaopiekujemy się dziećmi w klasach 1-3 to one przy sporcie pozostaną. Ta metoda wykorzystuje wszystkie elementy podstawy programowej, a dodatkowo aktywizuje zarówno dziewczynki, jak i chłopców – zaznacza korzystający już od 3 lat z tej metody dyrektor Szkoły Podstawowej nr 69 Tomasz Woźniak.
Środowe warsztaty były podzielone na kilka części – uczestnicy najpierw wysłuchali prelekcji, później zobaczyli pokazową lekcję, by na koniec samemu wcielić się w rolę dzieci i zobaczyć z ich perspektywy jak wyglądają zajęcia przeprowadzone metodą football3 – W tej inicjatywie najbardziej zainteresowało mnie łączenie piłki nożnej ze wszystkimi wartościami, które są bardzo przydatne i potrzebne w szkole – podkreśla uczestniczka szkolenia, nauczycielka Kinga Sobieska.
Więcej o inicjatywie football3 i działaniach fundacji Trenuj Bycie Dobrym można przeczytać TUTAJ.