ARTBUD IV liga - raport klubowy cz. 1
Na cztery dni przed startem rundy wiosennej ARTBUD IV ligi zapraszamy na pierwszy raport klubowy!
• 15.03.2023
Bartek Ciechacki
W kolejnych dniach zaprezentujemy informacje z wszystkich czwartoligowych ośrodków, dzieląc zestawienie na trzy części po sześć drużyn w każdej. Zaczynamy od ligowej czołówki!
NIELBA WĄGROWIEC
Lider ARTBUD IV ligi zaczął przygotowania nieco później i z marszu wszedł w okres sparingowych. Mogli też jednak sobie na to pozwolić, bo wobec wycofania Victorii Skarszew to właśnie Nielba będzie pauzować w pierwszej wiosennej kolejce i tym samym rozpocznie tydzień później rywalizację. W spotkaniach kontrolnych swoje szanse dostawali również młodzi zawodnicy, choć wszystko wskazuje na to, że nadal w Wągrowcu najwięcej zależeć będzie od dyspozycji Rafała Leśniewskiego.
SPARINGI:
Mieszko Gniezno 2:5
Cuiavia Inowrocław 0:2
Pogoń Łobżenica 4:0
Pogoń Mogilno 4:3
Leśnik Margonin 3:1
Polonia Chodzież 4:0
Obra 1912 Kościan 1:2
Szturm Junikowo Poznań 2:4
KKS II Kalisz - do rozegrania
NOWI ZAWODNICY:
Kamil Cistowski (Sportis Łochowo), Brajan Szymański (SKS 13 Poznań)
STEICO NOTEĆ CZARNKÓW
Po rewelacyjnej jesieni beniaminek dał wyraźny sygnał, że wiosną chce powalczyć o kolejny awans i grę na szczeblu makroregionalnym. Świadczyć mogą o tym zarówno wyniki sparingów jak i ruchy kadrowe, na które się zdecydowano. Na pewno istotny będzie powrót do zdrowia Wiktora Kacprzaka. Najskuteczniejszy napastnik Noteci wrócił na boisku po urazie w drugiej części okresu przygotowawczego i od razu zaczął wpisywać się na listę strzelców. Z ciekawością przyglądać się też będzie można m.in. wypożyczonemu z Akademii Lecha Poznań lewemu obrońcy, Adrianowi Tymińskiemu, który był jeszcze niedawno powoływany do juniorskich reprezentacji Polski czy też młodemu Michałowi Kuskowskiemu. Jeśli kwestie zdrowotne nie przeszkodzą, podopieczni Adama Drozdowicza mogą być zespołem, który trudno będzie zatrzymać w drodze po tytuł.
SPARINGI:
Syrena Zbąszynek 3:0
Polonia Środa Wielkopolska 1:3
Lech II Poznań 2:1
Sokół Kleczew 5:5
Unia Swarzędz 1:4
Syrena Zbąszynek 3:1
Kotwica Kórnik 1:2
NOWI ZAWODNICY:
Eryk Krysztopowicz (Unia Janikowo), Michał Kuskowski (Lubuszanin Trzcianka), Adrian Tymiński (Lech II Poznań), Maciej Sanocki (Obra 1912 Kościan), Norbert Niegowski (Manchester Polonia Football Club)
CENTRA 1946 OSTRÓW WIELKOPOLSKI
Ostrowski klub bardzo oszczędnie relacjonował okres przygotowawczy w wykonaniu pierwszej drużyny. Centra sprawdzała swoją formę głównie z okolicznymi zespołami, w tym również w starciach z ligowymi rywalami. Efekty były różne - drużyny Michała Kosińskiego pewnie wygrała z LKS-em Gołuchów, ale w ostatnim sparingu uległa Polonii Leszno. Mimo dobrej pozycji wyjściowej, Centra raczej nie jest postrzegana jako zespół mogący namieszać w walce o awans, ale po stronie atutów klubu z południa zaliczyć należy największe doświadczenie i zgranie drużyny, której trzon gra ze sobą już od bardzo długiego czasu.
SPARINGI:
Piast Czekanów 8:2
KKS II Kalisz 1:0
Ostrovia 1909 Ostrów Wlkp. 1:3
LKS Gołuchów 4:1
Orzeł Mroczeń 3:1
Polonia 1912 Leszno 1:3
NOWI ZAWODNICY:
nie ogłoszono
MIESZKO GNIEZNO
Zdecydowanie najwcześniej spośród ekip z czołówki, bo już 9 stycznia rozpoczęli przygotowania zawodnicy Mieszka. Pierwsze wysoko przegrane sparingi z klasowymi rywalami były z pewnością dobrą nauką, która zresztą szybko zaprocentowała, bo potem nastąpiło sześć kolejnych zwycięstw. Zawodnicy Mieszka mają też w tym okresie przygotowawczym ciekawe doświadczenie, bowiem trening z drużyną przeprowadzili uczestnicy kursu Trenera Przygotowania Motorycznego PZPN. Czy intensywne i długie przygotowania zaowocują w lidze? Na pewno Mieszko powinien pod względem fizycznym być wyróżniającym się zespołem. Na realną walkę o awans może to być za mało, ale każdy kolejny mecz dla zespołu, w składzie którego jest bardzo wielu młodych graczy, może procentować w kolejnych rozgrywkach.
SPARINGI:
Polonia Środa Wielkopolska 0:6
Lech Poznań (CLJ) 1:4
Nielba Wągrowiec 5:2
Sparta Szamotuły 7:2
Unia Solec Kujawski 5:2
Meblorz Swarzędz 3:2
Czarni Ostrowite 3:0
Piast Kołodziejowo 9:0
NOWI ZAWODNICY:
Adrian Krupka (wznowienie treningów), Vasyl Kuzmyk (Płomień Nekla), Gracjan Konieczny (TSC Vahdet - Niemcy), Kacper Hoffmann (zespół juniorów)
LIPNO STĘSZEW
Pozycja w czołówce dla beniaminka to z pewnością bardzo dobry wynik. Zawodnicy ze Stęszewa trenowali od 12 stycznia korzystając zarówno z boisk z naturalną, jak też sztuczną nawierzchnią. Za sprawą warunków pogodowych na pierwszy sparing Lipno czekało ponad dwa tygodnie, wyniki zwracają jednak uwagę, bo podopieczni Arkadiusza Kaliszana przegrali jedynie z trzecioligową Unią Swarzędz, długo zresztą w tym meczu utrzymując korzystny rezultat. Z Unitami związany jest też jeden z dwóch transferów do Lipna. Pozyskanie przez beniaminka Radosława Barabasza to z pewnością jeden z najciekawszych transferów w ARTBUD IV lidze tej zimy.
SPARINGI:
Warta Poznań (liga makroregionalna U-19) 1:1
Szturm Junikowo Poznań 3:0
Huragan Pobiedziska 3:2
Unia Swarzędz 1:4
Lubuszanin Drezdenko 3:0
Meblorz Swarzędz 5:4
Piast Kobylnica 2:1
Polonia Chodzież 3:0
NOWI ZAWODNICY:
Mateusz Błażejczyk (KS Kutno), Radosław Barabasz (Unia Swarzędz)
KOTWICA KÓRNIK
Drużyna Tomasza Nawrota za sprawą wycofania Victorii Skarszew wskoczyła w przerwie zimowej do czołowej szóstki (kosztem Iskry Szydłowo, która jako jedyna rozegrała z Victorią oba mecze i nie mogła liczyć na punkty za walkower). Zespół będący jednym z faworytów przed sezonem, musi odrabiać spore straty i z pewnością trzeba uznać, że w Kotwicy dobrze się do tego przygotowano. Mowa tu zarówno o sumiennych treningach, dobrej grze w meczach kontrolnych i transferach do klubu. W Kórniku uznano, że dziewięć punktów do lidera to różnica, którą można odrobić i póki będzie na to matematyczna szansa, zespół Kotwicy będzie trzeba brać pod uwagę w rozważaniach dotyczących awansu.
Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że obrońca Kotwicy, Michał Patalas, miał w styczniu okazję trenować z pierwszoligową Chojniczanką Chojnice. Na razie jednak na zaplecze Ekstraklasy nie trafi.
SPARINGI:
Wiara Lecha Poznań 2:0
Unia Swarzędz 0:3
Obra 1912 Kościan 2:1
Lech Poznań (CLJ) 2:1
Piast Kobylnica 4:0
Meblorz Swarzędz 4:2
Steico Noteć Czarnków 2:1
NOWI ZAWODNICY:
Tomasz Ceglewski (Sokół Kleczew), Dominik Konopacki (Warta Poznań), Kacper Szaflarski (Jarota Jarocin), Tymon Włodarczak (Akademia Piłkarska Reissa), Norbert Łuczak (1922 Lechia Kostrzyn), Maciej Puk (drużyna rezerw), Michał Sójka (drużyna rezerw), Jakub Loga (drużyna rezerw)