Wielkopolscy arbitrzy sędziowali w Danii
Grupa reprezentantów naszego Kolegium Sędziów w dniach 17-19 kwietnia pracowała w Esbjergu na młodzieżowym turnieju Scandic Cup. Był to pierwszy wyjazd w ramach programu Referee Abroad.
Kolegium Sędziów • 23.04.2025

Grupa ośmiu wielkopolskich arbitrów, którą tworzyli: Kacper Hoffmann, Jędrzej Kalinowski, Sebastian Konieczny, Oliwier Kowalik, Dominik Kujawa, Igor Olasek, Tomasz Rybak i Bruno Wojciechowski, wyruszyła do Danii wczesnym rankiem w środę 16 kwietnia. Po dotarciu na miejsce i zameldowaniu odbyło się spotkanie organizacyjne, na którym, poza omówieniem kwestii sportowych, doszło do spotkania z grupą sędziów z Włoch, którzy również mieli pracować w trakcie Scandic Cup.
Pierwszy dzień rozgrywek nie był łatwy – głównie przez iście angielską pogodę. Chłód i deszcz nie stanął jednak na drodze rywalizacji, która toczyła się przez cały dzień. Każdy z arbitrów pracował przy 4-6 spotkaniach, a po każdym z nich trenerzy i zawodnicy w duchu fair-play dziękowali za pełnienie pieczy nad regulaminowym przebiegiem gry.
Drugiego dnia rywalizacja odbywała się na innym obiekcie – sędziowie mieli okazję prowadzić mecze na boisku bocznym Blue Water Arena – stadionu, na którym mecze rozgrywa Esbjerg fB. Wieczorem okazało się, że organizatorzy bardzo wysoko ocenili pracę naszych reprezentantów, dzięki czemu otrzymali oni możliwość pracy przy najważniejszych spotkaniach. Najlepszym sędzią turnieju wybrany został Oliwer Kowalik.
Wyjazd był nie tylko okazją do pracy w obcym środowisku, lecz także do zobaczenia okolic Esbjergu. Już pierwszego dnia grupa udała się na spacer po okolicach hotelu, a w trakcie przerw zwiedziła także największy duński port czy miejską starówkę. Nie brakowało także integracji oraz wymiany doświadczeń i spostrzeżeń.
Czas spędzony w Danii na pewno wpłynie pozytywnie na dalszy rozwój sędziowski, a zdobytą wiedzę i umiejętności przełożymy na sędziowanie rozgrywek na szczeblu naszego województwa.
- podkreśla Kacper Hoffmann.
Turniej był także okazją do sprawdzenia własnych możliwości adaptacji i radzenia sobie z pojawiającymi się komplikacjami.
Takie turnieje, oprócz podwyższenia sędziowskich umiejętności, uczą szybkiego działania w całkowicie innym środowisku pod presją czasu, gdy konieczne jest jak najszybsze poznanie nowego otoczenia. To natomiast może przynieść tylko i wyłącznie pozytywne efekty nie tylko w życiu sędziowskim. Dodatkową wartością wyjazdu jest możliwość poznać ludzi z różnych części Europy czy świata i nawiązania znajomości, które będą trwały dłużej niż sam turniej.
- podsumowuje Hoffmann.
Mamy nadzieję, że w najbliższych miesiącach kolejni arbitrzy z naszego regionu będą mieli okazję do pracy na zagranicznych turniejach i sprawdzenia swoich umiejętności w obcym środowisku.